Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

10 rad, jak dobře vybrat stan

30. 05. 2014 | Praktické rady
Dopředu si rozmyslete, zda budete vozit vybavení autem nebo nosit na zádech. Ptejte se (nechte si poradit), zkoušejte a nešetřete peníze na nepravém místě.

Odborník radí

„Při výběru vybavení pro pobyt v přírodě (stanu, spacího pytle, batohu) si promyslete, v jakých podmínkách, jak často a jakým způsobem jej budete používat. Vzpomeňte si na vaše předchozí zkušenosti a promítněte je do výběru. Myslete na svoje pohodlí, nebudete kempovat jen v pěkném počasí. Zvažte hmotnosti a rozměry sbalených produktů, především pokud cestujete s batohem na zádech. Na trhu je nepřeberné množství vybavení od mnoha výrobců, ale žádné vybavení nepokryje celou škálu eventuálních celoročních aktivit. Vybírejte ty výrobce, které znáte, na trhu mají svou historii a jsou dobře dosažitelní,“ doporučuje Jaroslav Skalka.

Většina lidí se při koupi stanu dívá jen na parametry materiálu, rozměry stanu a cenu. Ale to zdaleka není vše. Stan může být vybaven i spousty technických detailů, stabilizačních prvků. Jednoznačně platí, že čím více stanů vyrobíte, tím nižší výrobní cenu dostanete. A z toho plyne doporučení - pokud chcete dobrý stan, vybírejte především u velkých výrobců stanů, kde budete mít za stejné peníze mnohem lépe vybavený stan. Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo rozměrů na internetu, stan se musí vyzkoušet.

10 rad, jak dobře vybrat stanDesatero pro výběr stanu

1. HMOTNOST
Dopředu si rozmyslete, jak bude stan transportován z místa na místo. Pokud jej budete nosti na zádech v batohu, rozhoduje každý gram. Ne nadarmo se říká: Gram x kilometr = kilogram. Pokud to půjde, doporučujeme stan před koupí převážit. Na hmotnost naopak není třeba hledět u rodinných stanů, které stejně povezete autem. Nízká hmotnost v tomto případě značí málo dimenzované tyče, které nebudou odolné ve větru.

2. DÉLKA STANU A PROSTOR

Je dobré vědět, zda se do vybraného stanu opravdu vejdete. Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo rozměrů na internetu, stan se musí vyzkoušet. Hlavně u kopulovitých stanů se stěna ložnice rychle svažuje, dlouhému člověku tak ložnice mnohdy plandá těsně u nosu. Než stan koupíte, vyzkoušejte si, zda se do něho vejdete! Jste-li naopak krátcí, můžete si koupit delší stan a bagáž dát za hlavu, či do nohou. Nemusíte pak kupovat stan s velkou předsíňkou!

3. BARVA TROPIKA

Doporučujeme vybírat světlé barvy tropika, aby bylo možné ve stanu číst za dne bez nutnosti svítit čelovkou. Nejčastější prodávanou barvou v Čechách je tmavozelená. Lidé nechtějí být vidět. Je to ale nutné? V tmavém stanu je večer brzo velká tma a při čtení a hraní karet je třeba používat lampičku, či baterku. Zvažte to! Ložnice naopak mají být spíše tmavé, aby vás ráno nebudilo světlo.

4. KONSTRUKCE
Je dobré vědět, že se mi stan nezboží při poryvu větru či v bouřce. Ocelové tyče jsou jistota. Duralová konstrukce je lehčí a pevnější, než laminátová. Případné poškození se snáz opravuje. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan pevnější a odolnější, ale zase těžší.

5. VĚTRÁNÍ
V každém stanu se na tropiku kondenzuje voda! Tomu se nelze zcela vyhnout. Dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co největší výšce stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, ušetříte sadu oblečení, která vám jinak promokne, pokud byste museli lézt větráky uzavírat zvenčí!

10 rad, jak dobře vybrat stan6. KOTVÍCÍ ŠŇŮRY
Pokud jsou nenápadné, tak vás sice nikdo nenajde, ale může se stát, že o stan rovnou zakopne a vás vyleká. Pokud budou šňůry reflexní barvy a navíc s povrchem odrážejícím světlo baterky, tak se vám to nestane. Zvažte, jak moc chcete být skryti.

7. VSTUPNÉ PŘEDSÍŇ
Když prší, je dost nepříjemné třeba vylézt ze stanu nebo uvařit. V takové situaci při každém otevření tropika může napršet do vnitřního stanu, nebo dokonce do spacáku. Doporučujeme prověřit dostatečné přetažení předsíněk nad samotný vnitřní stan.

8. PODLÁŽKA

Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu. Málokdo si však uvědomuje, jak velkou roli hraje podlážka proti průniku vlhkosti padající z nebe. Šikmo cákající voda může proniknout pod tropiko, a pokud není dostatečně zvednutá podlážka, dochází k navlhnutí vnitřního stanu. Doporučujeme volit podlážku s cca 20 cm zvednutím.

9. ORGANIZÉR VNITŘNÍHO PROTOSTORU
Je vhodné mít kam odložit hodinky, nůž, …, mít kam pověsit čelovku, kde usušit vlhké oblečení. Doporučujeme před koupní prohlédnout vnitřní prostor, zda vyhovuje všem požadavkům a vše je dostatečně bytelné.

10. BAVLNĚNÉ STANY

V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je celkově těžší a náročnější na péči

Největší středoevropská Výstava stanů a vybavení do přírody se koná od 31. května do 10. srpna 2014 v pražských Letňanech. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody najdete různé vybavení  od stanů, spacáků, kempingového nábytku, karimatek, outdoorového oblečení a obuvi, dětské i cyklistické zboží, batohy, cestovní tašky a další doplňky.

Zdroj, foto: Výstava stanů


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku 10 rad, jak dobře vybrat stan:

10 rad, jak dobře vybrat stan
10 rad, jak dobře vybrat stan
10 rad, jak dobře vybrat stan
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Pokud sháníte tipy na nějaké levnější stany, doporučuji se podívat na nějaké srovnávače cen, já nejčastěji používám hyperzboží –http://stany.hyperzbozi.cz/
Obrázek uživatelky
profil
Pokud sháníte tipy na nějaké levnější stany, doporučuji se podívat na nějaké srovnávače cen, já nejčastěji používám hyperzboží –http://stany.hyperzbozi.cz/
Obrázek uživatelky
profil
Než pod stan tak hotel je fajn.
Obrázek uživatelky
profil
tak máme za sebou víkend v Safari kempu ve Dvoře Králové nad Labem a mám radost - stan se ve všech směrech osvědčil.
Obrázek uživatelky
profil
A na Šumavě se dá dokonce kempovat! http://www.holidayfriends.cz/recenze/jak-se-sbalit-na-noc-v-prirode. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles