Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.04. 2024
Dnes má svátek Valérie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

10 rad, jak zvládnout děti i práci

16. 09. 2015 | Výchova
Existují ženy, které přijdou se svým malým uzlíčkem z porodnice, dokáží se postarat o jeho dalšího sourozence, zvládají při tom shonu i pracovní nasazení a ještě mají harmonický vztah s partnerem? Neexistují. Jsou to jenom obyčejné ženy. Možná se liší v tom, že si uvědomují, po čem touží a umí věci pojmenovat. Ale především vědí, že nemusí být vše najednou.

Jsou přání, která se splní, ale musí se na ně počkat, až uzraje ten správný čas. Malý návod na to, jak zvládat rodinu i práci, dává čtyřnásobná matka Štěpánka Štrougalová.

Jsme matkami, manželkami, kamarádkami, také dcerami, sestrami…, ale hlavně jsme úplně obyčejnými ženami. S vlastními touhami a sny. Nezapomínejte, že sebedestrukce nevede k ničemu dobrému. Pokud se naučíme najít harmonii mezi povinnostmi, radostmi a především odpočinkem, bude svět okamžitě růžovější. Při každé své činnost se starejte především o váš duševní klid.

1. Plánovací dvacetiminutovka

V současné době opravdu velké množství maminek alespoň částečně pracuje. Pokud všechno chtějí stihnout, je organizace času to nejdůležitější, co musí udělat. A to nejen tak hala bala, ale opravdu téměř do minutky je nutné promyslet celý den. Zajistit, kdo, kdy a kde vyzvedne děti, kdo nakoupí jídlo, kdy se dá prádlo do pračky… Věnujte denně alespoň dvacet minut poctivému plánování.

Usnadní vám to chod dnů dalších. Zautomatizování přípravy dalšího dne se vyplatí dělat pravidelně – ideálně večer nebo ráno.

10 rad, jak zvládnout děti i práci

2. Nešetřete na svém jídle

Výběr potravin, vaření a chystání jídla vůbec pro děti i manžela zabere spoustu času. Nikdy ale nezapomínejte ani na sebe! I vy, jako maminka, budete potřebovat dostatek energie. A tu rozhodně nezískáte nekvalitním rychlým stravováním…

3. Neobětujte se druhým, myslete také na sebe

Ženy mají tendenci „obětovat“ se ostatním. To ale dlouhodobě rozhodně nevede ke spokojenosti. Žádné strany. Poctivě si naplánujte čas jenom pro sebe. Uvidíte, kolik vám tato pravidelnost dodá energie. Pokud máte úplně malinké miminko, stačí si užít i krásných dvacet minut. Stačí malá procházka, klidná sklenka dobrého vína (pokud nekojíte) s pár stránkami oblíbené knihy. Naučte se hýčkat tyto okamžiky a nebuďte čtyřiadvacet hodin denně za nepostradatelnou.

4. Spásná chvilka před příchodem domů

Pokud docházíte do zaměstnání mimo domov, může být někdy obtížné přecházení z role pracující ženy do role matky. Zkuste vystoupit z autobusu nebo tramvaje o zastávku dřív a domů dojít pěšky. Nebo se zastavit na chvilku na dobrou kávu. Uzavření pracovních povinností a naladit organizmus na dětský svět je důležité. Těchto pár minutek vám může pomoci v tom, aby příchod domů nebyl roven výbuchu sopky.

5.  Schůzky plánujte podle hlídání dětí

Pokud je to jen trošku možné, plánujte si své pracovní schůzky, kdy máte zajištěno hlídání dětí. I pokud už chodí do školky, ujistěte se, že v tento den bude v pohotovosti babička, manžel nebo kamarádka… Zbavíte se tak stresových situací, kdy se ráno dítě probudí s horečkou, a vy začnete propadat panice. Je jasné, že je to velmi složité, ale uvidíte, že vaše stresové buňky budou v daleko větší pohodě.

6. Řešte jen zásadní problém

Během dne narazíte na spoustu neplánovaných překážek, můžeme je nazvat slovem problém. Zkuste řešit jen ty, které opravdu ohrožují klidný chod života. Uvidíte, kolik volného času najednou získáte. A i váš mozek bude rád, že nebude v takovém zápřahu. Vždyť je vlastně jedno, zda vaše dítě si daný den vezme do školky či školy modré nebo pruhované triko. A že vám servírka donesla místo neperlivé vody vodu perlivou? I to se dá řešit s lehkostí. Je to těžké, ale naučte se vidět nečekané překážky jako výzvy. Situace se jenom změnou pojmenování stanou řešitelnější.

7. Zatáhněte včas záchrannou brzdu

Nestíháte? Padá vám doma i v práci vše na hlavu? Koš se špinavým prádlem přetéká a termíny v práci hoří? Zkuste požádat maminku, manžela či kamarádku o delší čas na hlídání vašich dětí. Nenechte si nahromadit práci a raději jednou do měsíce využijte delšího hlídání a skluz dožeňte. Pokud si vše doladíte, bude se vám žít veseleji.

8. Delegujte radosti i práci na jiné

Máte pocit, že jenom vy dokážete uvařit a uklidit nejlépe? Že jenom s vámi připravená aktovka bude v pořádku? Věřte i ostatním a delegujte úkoly. Budou možná trošku jinak provedené, ale za zkoušku to určitě stojí. Najděte svůj potenciál a na něm pracujte. Pokud vás nebaví mýt okna, nerozumíte administraci vašich webových stránek či nemáte rozkoš při zanoření svých rukou do zeminy kolem kytiček na zahrádce, je-li to ve vašich finančních možnostech, obraťte se na profesionály. A jen tak mimochodem – pokud hravou formou nabídnete nějakou práci dětem, budete překvapeni, jak zodpovědně ji udělají. A dokonce i s radostí.

9. Nebuďte otrokem svého mobilu

V dnešní době je víceméně nemožné nepropadnout mobilnímu šílenství. Zvonění mobilu, pípání SMS zpráv či oznamovacímu tonů příchozích mailů. Pokud máte vymezený čas s dětmi, zkuste tuto dobu nebýt otrokem mobilního telefonu. Nakoukněte, kdo volá a pokud to zrovna „nehoří“, vyřiďte tento hovor později. Naučte se nezvedat telefon i na pohodové chvilce s kamarádkou při sklence vína. Užívejte si danou chvilku a nenechte se vtahovat do dalších informací. Nejvíce vás totiž naplní žít intenzivně danou chvílí a nerozptylovat svoji pozornost mezi dalších deset věcí.

10. Hýčkejte sama sebe

Ano. Ano. Ano. Tento bod je jeden z nejdůležitějších. Vymezte si čas nejen pro děti, manžela, povinnosti ale se stejnou pečlivostí plánujte čas i pro sebe. Ne nadarmo se říká „Šťastná maminka = spokojené dítě“. Je důležité si ale uvědomit, že některé sny si nelze splnit hned. Pokud si je přesně pojmenujete a sepíšete kroky, které k jejich dosažení povedou, jste jim výrazně blíže. Pomůže vám i vymezení časové osy: Chci se naučit anglicky – za týden od tohoto dne si vyberu internetový kurz angličtiny, za měsíc budu umět tolik a tolik, za rok se bez problémů domluvím na dovolené a za dva roky zvládnu pohovor v angličtině v nové práci…

Zdroj, foto: Juklik.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !