Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 26.09. 2018
Dnes má svátek Andrea
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

13. komnata Jana Rumla

20. 02. 2015 | Televizní tipy
13. komnata Jana Rumla: Bývalý politik a aktivista zažil sledování tajnou policií, perzekuci i vězení. Později se sám stal ministrem vnitra.

Jan Ruml je bývalý český politik a aktivista v oblasti lidských práv. Jeho 13. komnata vychází ze životních křižovatek, do nichž se dostával a kvůli nimž žil úplně jiný život, než jaký si v mládí představoval. Jeho otcem byl známý novinář Jiří Ruml, mimo jiné šéfredaktor samizdatových Lidových novin. Také syn Jan měl nakročeno ke stejné profesi, kdyby nepřišel 21. srpen 1968. Janu Rumlovi bylo tehdy patnáct, když Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy a život Rumlovy rodiny se stejně jako život celé země převrátil vzhůru nohama. Jeho otec se jako reformní komunista postavil proti okupaci a přišel o zaměstnání. Jan nesměl studovat a živil se jako dělník. Dvacet let prožil takříkajíc „ve válečné zóně“ - stal se z něj disident, hájící lidská práva, a nepřátelská osoba vládnoucího režimu.

13. komnata Jana RumlaOtec byl Janovým celoživotním vzorem. V pořadu 13. komnata Jana Rumla se dozvíte, že Jan otce miloval, ale nechtěl pykat za jeho „hříchy“. Ke svému vymezení podotýká: „Chtěl jsem si vyrobit své vlastní průsery. Potřeboval jsem si najít vlastní cestu, začít žít svůj vlastní život a nést za něj zodpovědnost. Bylo ale hodně těžké se z tátova vlivu odpoutat.“ Jan Ruml svou cestu našel, ale nebylo lehké po ní jít. Podepsal Chartu 77 a zažíval systematické pronásledování a špehování komunistickou tajnou policií. Byt, ve kterém s rodiči žil, byl léta tajně odposloucháván.

V pořadu 13. komnata Jana Rumla se dozvíte, že Jan strávil rok ve vazbě v ruzyňské věznici. Jak ho to poznamenalo?

Ve svých sedmatřiceti, po svržení komunistického režimu v listopadu 1989, pracoval jako novinář, byl prvním šéfredaktorem časopisu Respekt. Zanedlouho se však na žádost Václava Havla stal náměstkem ministra vnitra ČSFR a později ministrem vnitra. Jak se cítil, když jako bývalý disident stanul v čele mocného úřadu a měl se podílet na zrušení obávané tajné policie, která ho dlouhá léta pronásledovala? Necítil potřebu vyřizovat si účty? A jak dnes vnímá všudypřítomné odposlechy, které policie využívá v odhalování závažné trestné činnosti a které takřka pravidelně unikají do médií? Jak vnímá všudypřítomnost tohoto "velkého bratra", který začíná ovládat naše soukromí?

Pořad 13. komnata Jana Rumla můžete sledovat 20. 2. 2015 od 20,55 hodin na ČT1!


Zdroj,foto: Česká televize

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku 13. komnata Jana Rumla:

13. komnata Jana Rumla
13. komnata Jana Rumla
13. komnata Jana Rumla
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !