Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 24.02. 2018
Dnes má svátek Matěj
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

13. komnata Jiřího Dědečka

30. 01. 2015 | Televizní tipy
Známý písničkář, básník, spisovatel a překladatel bojuje už patnáct let se zhoubnou nemocí. Díky své tvorbě i životosprávě chorobu úspěšně překonává. Pořad 13. komnata Jiřího Dědečka připravili: I. Sovišová, J. Burian, M. Hurt a Z. Gawlik.
 
Písničkář, básník, spisovatel, překladatel a autor rozhlasových a televizních pořadů Jiří Dědeček je nezastupitelnou osobností na poli české kultury. Kromě knihovnictví a vědeckých informací na FF UK vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Pracoval jako tlumočník z francouzštiny v Pražské informační službě (1977–83), poté jako svobodný umělec.

Zažíval úspěchy nejen na intelektuální rovině, v sedmdesátých letech byl například trojnásobným dorosteneckým mistrem ČSSR ve veslování na skifu. Kromě své košaté písničkářské tvorby vystupoval v letech 1973–1985 s Janem Burianem v divadle malých 13. komnata Jiřího Dědečkaforem v písničkářském duu Burian a Dědeček. Jeho písničkářský kolega o něm říká, že v době před rokem 1989 byl jedním z nejodvážnějších a nejotevřenějších písničkářů. Proti bezpráví a nemorálnosti se angažuje celý život.

13. komnata Jiřího Dědečka - Dědečkův bravurní cit pro šťavnatou a poetickou češtinu i lehkost či nedbalá elegance, s nimiž tvoří své texty i překlady, charakterizují i jeho vystupování. Formálně vybroušené obraty, nezvyklé asociace i  překvapivé pointy, které mnohdy syrově a nesmlouvavě, s tragikomickým espritem korunují jeho písničky, dokázal využít i v mistrně přeložených písňových textech G. Brassense (Klejme píseň dokola, 1988), J. Brela, B. Viana i dalších překladech.

O roku 1984 je ženatý s publicistkou a spisovatelkou Terezou Brdečkovou, s níž má dvě dcery. Čtrnáct let vyučuje tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Od roku 2006 je předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu, je členem Čestné rady ekologického sdružení Děti Země, podporuje Hnutí DUHA.

Jiří Dědeček od roku 1999 úspěšně bojuje s rakovinou prostaty. Jak prožíval a překonal strach ze smrti? Jaká jsou jeho velká témata, inspirace, které přetavuje do svých písní, básní a knížek? Změnil se jeho náhled na svět od té doby, co se dozvěděl o své zhoubné nemoci? Jak se mu daří patnáct let odolávat hrozbě, kterou s sebou nemoc nese? A co pro něj dnes znamená, když říká, že se nevzdává? Dozvíte se v pořadu 13. komnata Jiřího Dědečka!

Pořad 13. komnata Jiřího Dědečka můžete sledovat 30. 1. 2015 od 20,55 hodin na ČT1!


Zdroj, foto: Česká televize


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku 13. komnata Jiřího Dědečka:

13. komnata Jiřího Dědečka
13. komnata Jiřího Dědečka
13. komnata Jiřího Dědečka
13. komnata Jiřího Dědečka
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !