Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.04. 2019
Dnes má svátek Marcela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

13. komnata Teny Elefteriadu

9. 11. 2018 | Televizní tipy
Tena ze slavného pěveckého dua Martha a Tena vyrůstala v dětském domově a překonala vážné onemocnění lymfatických uzlin. Pořad 13. komnata Teny Elefteriadu připravili: V. Žmolík, J. Mach a V. Šimůnek.
 
Tena Elefteriadu, česká zpěvačka řeckého původu, je polovinou sesterského pěveckého dua Martha a Tena. Do Československa přišly obě dívky v roce 1950 společně s rodiči. Rodina patřila k mnohatisícové řecké emigrační vlně, která uprchla z Řecka po občanské válce. Dívkám v roce 1955, když bylo Teně šest let, zemřela maminka na nádorové onemocnění. Tena si na ni téměř nepamatuje, jen z doslechu ví, že krásně zpívala, což po ní Teně a sestře zůstalo a provází je celým životem. Otec žil v Brně, pracoval jako řidič trolejbusu a česky dlouho dobře neuměl; výchova dvou malých dětí pro něj byla dost neřešitelným problémem.

V pořadu 13. komnata Teny Elefteriadu se dozvíte, že přátelé z řecké komunity mu poradili, aby dal dcery do dětského domova pro řecké děti, kde o ně bude dobře postaráno. Až do patnácti let Martha s Tenou vyrůstaly postupně v pěti dětských domovech po celém Československu, kde jim 13. komnata Teny Elefteriadukromě mateřské lásky prý nic nechybělo. Otec je navštěvoval a vštěpoval jim, že jako sestry musí držet stále při sobě, že ve dvou budou vždycky silnější a jedna druhou mohou podržet v těžkých chvílích. V posledním dětském domově, kde sestry žily, v Ivančicích poblíž Brna si vychovatelé poprvé všimli jejich pěveckého talentu, který se později rozvinul v hudební skupině kytaristy a skladatele Aleše Sigmunda, jenž oběma zpěvačkám pomohl vytvořit pevné autorské a muzikantské zázemí. Jejich první nahrávky pocházejí z roku 1968.

Pěvecké duo Martha a Tena patřilo dlouhá léta ke špičce československé pop music. Přijaly zahraniční angažmá a s kapelou řadu let zpívaly v cizině. Tena se pak vdala a s manželem žila na Slovensku. V jejích sedmatřiceti letech se jí narodila dvojčata, ale manželství nevydrželo a ze Slovenska se Tena po třinácti letech vrátila do Čech. Své děti pak až do dospělého věku vychovávala jako matka-samoživitelka.

V pořadu 13. komnata Teny Elefteriadu se dozvíte, že stres a složitá životní situace se podepsaly na jejím zdraví. Před několika lety Tena onemocněla Hodgkinovým lymfomem, nádorovým onemocněním lymfatických uzlin. Podstoupila náročnou chemoterapii a moderní biologickou léčbu s využitím kmenových buněk. Lékaři jí tehdy dávali jen padesátiprocentní naději, že se vyléčí. Po složité léčbě nemoc naštěstí ustoupila a Tena se mohla po delší době vrátit ke koncertování. Hudba jí pomohla jako terapie. Dnes se společně se sestrou věnuje především interpretaci řeckých písní a výuce řeckých tanců. Nejraději je Tena se svými dětmi a vnučkou.

Pořad 13. komnata Teny Elefteriadu můžete sledovat 9.11. 2018 od 21,10 hodin na ČT1!


Zdroj, foto: Česká televize

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku 13. komnata Teny Elefteriadu:

13. komnata Teny Elefteriadu
13. komnata Teny Elefteriadu
13. komnata Teny Elefteriadu
13. komnata Teny Elefteriadu
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !