Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 rad, jak zvládnout stres na pracovišti

23. 09. 2015 | Úspěšní lidé
Za poslední čtyři roky jsou čeští zaměstnanci vystaveni stresu o třetinu více (zatímco před čtyřmi lety to bylo 49 %, letos to je 65 %). Může za to čím dál větší tlak na výkon a strach z budoucnosti.  A jak tedy stres eliminovat nebo mu dokonce předcházet?

1. Zastávejte pracovní pozici, ke které máte předpoklady: Je dobré znát své schopnosti. Málokdy se člověk uplatní na pozici, která vyžaduje umění vést a motivovat lidi, pokud v sobě nemá alespoň část lídra. Pokud se vynikající obchodník stane obchodním ředitelem, zdaleka není zajištěn úspěch celého týmu. Může mu chybět dovednost práce s kolektivem, delegování a kontrola. Důsledkem zastávání pozice nebo i role, která nám nesedí, pak mohou být neurotické příznaky – strach, třes, nespavost, nechutenství, úzkost. Je užitečné si říct, zda chci skutečně toto místo. Cítím se na to? Pokud z vás chce mít šéf manažera a dostanete šanci, požádejte o přidělení mentora či externího kouče, který vás prvními kroky provede a dohlédne na vaši adaptaci.

2. Nebojte se říct ne:  Buďte k sobě upřímní. Hledejte své hranice, řiďte se intuicí a v případě potřeby řekněte „ne“. Není to ostuda, ba naopak. Jste-li zahlceni svou prací, nemusíte mít pocity viny z toho, že kolegovi odmítnete účast na plnění jeho úkolu, nebo tuto pomoc posunete na další den. Důležité je vše důstojně vykomunikovat a najít adekvátní způsob řešení, který bude vyhovovat oběma stranám. Pokud to nedokážete, připravte se na to, že úkolů, které k vám doputují, bude přibývat – kolegové si rychle všimnou, že si to k vám mohou dovolit. Výsledkem není nic jiného než pořádná dávka stresu.

stres na pracovišti3. Poznejte svoji týmovou roli: Každý z nás byl někdy součástí pracovního týmu. Existuje skvělá typologie „Belbin – týmové role“, díky níž zjistíte, v jaké z celkem devíti rolí vám bude nejlépe. Například „Realizátor“ je zaměřen čistě na výkon svěřené činnosti. Je aktivní, loajální, nejraději by začal pracovat ještě dříve, než dostane zadání. Méně však přichází s vizemi, novými nápady či pomocí v řešení obtížných úkolů. To se naopak očekává od „Inovátora“. Snadno si lze představit, jak to dopadne v týmu, kde si tito dva lidé prohodí role. Tým, který tuto typologii uplatňuje, je kreativnější, disciplinovanější, produktivnější a méně stresovaný.

4. Dělejte svou práci rádi: To, co děláme, bychom měli dělat rádi a s chutí. Ano, není to vždy jednoduché. Ale pokud budete mít pocit marnosti a zbytečnosti, nemůžete svou práci odvádět dobře. Pokud vás naopak činnost naplňuje, baví a uspokojuje (a máte za ni v ideálním případě ještě adekvátní odměnu), bude to na výsledku a vaší psychice znát. Pokud pro vás má to, co děláte, smysl a věříte tomu, budete odolnější, vytrvalejší a stěží se dostanete do stresu.

5. Vyvažte profesní a osobní složku: Dnešní doba je uspěchaná, s orientací na cíl a výkon. Jsou lidé, kteří pracují dvanáct hodin denně pět dní v týdnu. Je prospěšné si tuto situaci uvědomovat a vyvažovat pracovní složku mimopracovní – věnovat se rodině, cvičit, zajít si do divadla, vyjet si na prodloužený víkend na hory. Snadno totiž můžeme sklouznout k opojení pracovním úspěchem, který je vrtkavý a končí často i trestem za rodící se přebujelé ego v podobě úrazu či nemoci. Teprve tehdy si bohužel uvědomíme, že je třeba přeformátovat náš hodnotový systém a nevěnovat práci vše. Až po vyvážení pracovních a osobních aktivit budeme dlouhodobě výkonní a je předpoklad, že i nestresovaní.

+ Přemíra stresu vede k obezitě, omezte ho potravinami pro dobrou náladu!

Výzkumy ukazují, že až 40 % lidí zahání stres přejídáním a konzumací nezdravých potravin. To v těle spouští fyziologické změny, po nichž se stres ještě více prohlubuje. Dochází k úbytku svalové hmoty, rozvoji stresových hormonů ničících cévy, srdce, mozek, vznikají poruchy imunitního systému, rozvoj inzulínové resistence a cukrovky a v neposlední řadě i zhoubných onemocnění.Stres lze podle něj eliminovat pomocí potravin, které v nás vyvolávají dobrou náladu.

Čokoláda a káva pro lepší náladu?

Ano, to potěší všechny ženy – čokoláda! Ovšem pozor, jen ta hořká s minimálně 90 % kakaové hmoty. Studie prokazují, že lidé konzumující antioxidanty v této čokoládě jsou klidnější a vyrovnanější, protože přispívá k tvorbě lepší nálady a zbavuje napětí a úzkosti,  s tím, že antistresově působí i potraviny s větším množstvím kvalitních bílkovin jako jsou organické vejce, kousek kozího sýra Gouda, hrst nesolených makadamových, pekanových ořechů, mandlí nebo para ořechů, protože pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi stabilní a to má vliv na tvorbu energie i na náladu. Tu zlepší i speciální ovocné a zeleninové šťávy s konopným práškem, banány, Oolong čaj, Omega-3 mastné kyseliny a fermentované potraviny (kozí jogurt, kysané zelí, pickles).

Antidepresivní účinky jsou dnes připisovány i kávě, která v našem mozku spouští mechanismus aktivující kmenové buňky produkující nové neurony. Ovšem ani tady se to nesmí přehánět! Pijte za den maximálně dva šálky a pouze odrůdu 100 % arabica, která má třikrát méně kofeinu než odrůda Robusta a nezatěžuje tolik srdce.  A pokud ji už musíte sladit, vyzkoušejte kokosový cukr nebo stévii.

Jóga, cvičení které mírní strescvičením proti stresu

Vědecké studie prokázaly, že už po několika málo lekcích na sobě lidé cvičící jógu začnou pozorovat pozitivní změny v životě. Jóga má okamžitý kladný vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že se posiluje obranyschopnost těla a zlepšuje se celkový zdravotní stav. Nejvíce lidí začne s jógou však z toho důvodu, že je bolí záda. Pravidelné a správné provádění cviků zcela změní vadné držení těla, které může být jednou z mnoha příčin zdravotních problémů. Každá hodina cvičení je velice brzy znát. Jóga je navíc vhodná téměř pro kohokoliv a dá se cvičit kdekoliv, protože na ni nepotřebujete žádné speciální nářadí ani prostory. Ideální je nastartovat si hezky den a udělat si nejznámější jógový cvik Pozdrav slunci. Ten trvá jen chvilinku, protáhnete jím celé tělo a hlavně jej můžete dělat kdekoliv, na chalupě, v hotelovém pokoji nebo u bazénu. Krátké ozdravné brániční cvičení si ale můžete dát i přes den, v autě, tramvaji nebo na židli u počítače.

Jak se vyvarovat syndromu vyhoření

Cítíte se unavení, vyčerpaní, přepracovaní? Nemůžete vypnout, máte potíže se spaním, trpíte poruchami koncentrace a stavy neklidu? To vše mohou být varovné signály syndromu vyhoření.  Jak mu čelit ?

- 80% stačí – vytvořte si dostatek časových rezerv i pro stresové situace.
- Delegujte – nemusíte vše dělat sami. Koncentrujte se jen na strategické věci.
- Potlačte míru stresu a tlaku – i důležitá práce může někdy počkat.
- Zábava musí být – zkuste se při práci bavit. Humor je nejlepších strategií proti stresu.
- Záchranná síť – včas si vytvořte okruh přátel, kteří vás podpoří.
- Buďte v pohybu – pravidelně cvičte a relaxujte.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !