Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.12. 2018
Dnes má svátek Ester
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 stresových faktorů číhajících ve škole na vaše dítě

3. 11. 2017 | Zajímavosti
Z vašeho miminka vyrostl malý školák, jenž má své každodenní povinnosti. Takový přelom je zlomový jak pro vás, tak pro vaše dítě, které se musí v nové situaci rychle zorientovat a zvyknout si na jiný, přísnější režim. Podívejte se na pět rizikových situací, kde se může psychický, fyzický i sociální stres vyskytovat.

Školní autorita

Přísná paní učitelka, nerudný školník nebo školní řád, který je třeba dodržovat. Když si autority získávají poslušnost strachem, nejvíce to ovlivňuje žáky na prvním stupni základní školy. Psychický stres a strach se může projevit bolestmi břicha nebo hlavy, nepozorností a zhoršenými studijními výsledky. Bohužel ani s jednou z těchto věcí se nedá lehce bojovat, vašemu potomkovi se ale uleví, když ho vyslechnete a poradíte mu, jak s autoritami vycházet.

Nával učiva

Obzvlášť při přechodu z mateřské školy do první třídy je změna režimu náročná. Z předškolního dítěte, které nemá téměř žádné povinnosti, se najednou stává školák se školní taškou plnou učiva a úkolů. Musí pozorně sedět v lavici a domů nosit nejlépe samé jedničky. Doma ho nečekají jen hry a odpočinek, na který byl zvyklý ve školce, ale plnění úkolů na druhý den. S těžším režimem můžete svému dítěti pomoc. Stačí si vyhradit čas odpoledne, kdy pomůžete dítěti s úkoly, například formou hry. A nezapomínejte, že i ostřílený školní matador, který už má první třídu za sebou a má jistou představu o výuce, může být vystresovaný. Učivo začíná být těžší, úkoly přibývají a strach ze selhání se stupňuje. S vaším časem a pomocí vše jistě zvládne lépe. Na učivo se bude lépe soustředit, pokud se zrelaxuje hrou se svými kamarády.


5 stresových faktorů číhajících ve škole na vaše dítěKrutě upřímné děti

Děti jsou bezprostřední a v novém kolektivu se začleňují rychleji a přirozeněji než dospělí jedinci. Na druhou stranu dokážou být kruté, upřímné a neodpustí odlišnost. Příliš chytrý nebo méně tělesně zdatný jedinec může být vyloučen z kolektivu. Přitom se nemusí jednat o nápadné vyčnívání, spolužákovi se mohou vysmívat kvůli brýlím, nepadnoucí bundě nebo zastaralému typu telefonu. Pokud nepřijímání kolektivem překročí své meze, je vhodné zvážit, zda by školákovi neprospěla změna třídy či školy.

Špatné sociální zázemí

Školní sociální zázemí často nedosahuje potřebné úrovně. Dveře se nedají zavírat, teče jen studená voda, chybí ručník a mýdlo. Děti se mohou stydět nebo dokonce štítit toalety použít. Někdy s potřebou čekají až domů, to ale může vést k celé řadě psychických problémů i nepříjemných nemocí. I tady však mohou pomoci rodiče. Při zápisu mohou navštívit zázemí školy a zkontrolovat, zda je vše v odpovídajícím stavu. Pokud není a nemají jinou volbu, mohou iniciovat např. přihlášení školy do různých soutěží a specializovaných projektů.

Nepřítomnost rodičů

Se všemi překážkami by se lépe bojovalo za přítomnosti rodičů. Vaše dítě bylo zvyklé, že jste mu s každým problémem pomohli. Nyní se ve třídě plné malých osobností musí prosadit a ukázat v tom nejlepším světle. A pokud se mu stýská a není zvyklý na delší absenci maminky, je ranní odloučení jedním z nejvíce stresujících momentů dne.

Poznat a překonat stresové situace může být obtížné. Nebojte se s dítětem mluvit o problémech ve škole a nezapomínejte, že humor je nejlepší lék.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !