Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.12. 2018
Dnes má svátek Ester
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 tipů, jak zařídit dětský pokoj nejen pro čerstvé školáky

30. 09. 2017 | Moderní bydlení
Začátek školního roku je především u prvňáčků spojený s četnými změnami uspořádání v jejich pokojích. Na co byste si měli dát při takovém zařizování pozor? Jak zajistit dostatečný přísun světla, potřebné soukromí či pohodlnou práci u stolu, když dítě sdílí místnost s dalším sourozencem? Přinášíme pět základních tipů.

Dostatek světla nejen při dlouhých zimních večerech

V dětských pokojích se zpravidla nachází pouze jedno velké okno, přísun přirozeného světla zde tedy bývá nižší než například v obýváku. Tento nedostatek je tedy potřeba kompenzovat elektrickými zdroji. Základem je vždy centrální světlo, u kterého se doporučuje spíše vyšší než nižší svítivost. V takovém případě by totiž nemuselo místnost dostatečně osvítit za všech situací. Doplnění dalšími žárovkami by se pak mohlo zbytečně projevit na spotřebě elektřiny. Čím dál populárnějšími se v současné době stávají LED žárovky, jež mají zároveň nejnižší spotřebu.

5 tipů, jak zařídit dětský pokoj nejen pro čerstvé školákyJe možné je instalovat i na speciálních páscích, které se dají libovolně řezat a tvarovat tak světlo do různých úhlů. Na stropě pak může vzniknout zdroj světla, který je nejen účinný, ale zároveň unikátní svým tvarem. Zapomínat by se nemělo ani na bodová světla. Ta by se měla nacházet především u stolu a postele, tedy míst nejčastěji využívaných ke čtení či učení.

A ačkoliv mýtus o kažení očí při čtení s nedostatkem světla byl opakovaně vyvrácen, skutečnost, že dochází k vyčerpání očí, únavě či pocitu suchých očí z důvodu špatného ostření a nedostatečného mrkání, stále platí. Je tak dobré mít toto na paměti už při plánování světel v pokoji.

Potřebné soukromí zajistí kvalitní stínění

Při zařizování pokoje pro děti je potřeba myslet také na dostatečné soukromí. O to se vedle závěsů či záclon postará především vhodně zvolená stínicí technika. Oceníte to především v období krátkých dnů, kdy je nutné rozsvěcovat už v odpoledních hodinách, kvůli čemuž jde do dětského pokoje z ulice dobře vidět. Velmi vhodná je v tomto ohledu především vnější stínicí technika, ať už se jedná o žaluzie, či rolety. Žaluzie dovedou zachytit až 94 % tepelné energie ještě před vstupem do místnosti, rolety zase pomáhají s odhlučněním a v zimních měsících dokážou zadržet teplo v interiéru. Obě varianty tak nabízejí kromě zvýšeného soukromí i další přidanou hodnotu.

Instalace exteriérového stínění se doporučuje i vzhledem ke způsobu ovládání, obě varianty jsou totiž standardně dodávány s elektrickým pohonem. Odpadá tak riziko přítomnosti ovládací šňůrky, navijáku, či kliky, o které by se děti mohly poranit nebo tyto ovládací prvky naopak poškodit.

Pracovní stůl i židle mohou růst s dětmi

Častá rada architektů a bytových designérů při zařizování dětského pokoje zní „nechte místnost růst s dětmi“. Prvky, jež toto kritérium mohou často splňovat, jsou psací stůl a židle. Měly by přitom patřit do základního vybavení pokoje každého školáka. Zatímco v případě židle je možnost polohování poměrně běžná, umožnit stolu, aby rostl s dětmi, je spíše trendem posledních let.

Díky tomu si tak u jednoho stolu může dělat své první domácí úkoly čerstvý školák, aby se zde později učil například na přijímací zkoušky na střední školu. Možnost polohování oceníte též v případě, kdy pokoj sdílí více dětí v různém věku – pracovní stůl totiž mohou využívat všechny, a to s maximálním pohodlím. Velkou výhodou polohování je rovněž možnost změny pozice při práci. Aby tělo nebylo jednostranně namáhané pouze při sezení, posun pracovní desky do vyšší polohy umožní používat ho i ve stoje.

Oddělte úložné prostory pro školu a zábavu

S nástupem do školy dochází na změny i v rámci úložných prostor. Zatímco hračky pomalu mizí, na jejich místo se dostávají sešity a první učebnice. Pro lepší přehlednost a řád je dobré, pokud jsou prostory pro věci na hraní a zábavu oddělené od těch, do kterých se ukládají školní pomůcky. Ty by v ideálním případě měly být poblíž pracovního stolu. Pro učebnice či jinou školní literaturu se také hodí zřídit menší knihovnu, u níž se naskýtá prostor pro rozšíření v budoucnu. I zde platí, že knihy nesouvisející se školou je vhodné umístit do jiné její části.

Na matraci se nevyplatí šetřit

Jedním z prvků, na kterém by se v dětském pokoji určitě nemělo šetřit, je postel. Řeč přitom není ani tak o rámu a jeho rozměrech, na které má hlavní vliv především prostorová dispozice místnosti, jako spíše o matraci. I když ji pořizujete už před nástupem dítěte do školy, nepsané pravidlo zní, že časem se proleží každá matrace. Nekvalitní už klidně za rok, u lepších to však bývá mnohonásobně déle. Toto kritérium by mělo při výběru hrát hlavní roli, neboť postel patří k těm prvkům dětského pokoje, které se během dlouhých let užívání zpravidla nemění. Pokud by se však zhoršily vlastnosti matrace, mohlo by se to projevit nejen na kvalitě spánku dítěte, ale mohly by se též například dostavit problémy se zády či krční páteří, jejichž riziko se ještě znásobuje v období rychlého růstu v dospívání.

Zdroj, foto: Lomax

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Příští rok budu mít už doma také školačku, takže plánuji vybrat nějaký kvalitní psací stůl se židlí už nyní, aby si na ně dcera zvykla. Kde kupujutete nábytek? Známá mi doporučila https://www.hezkydetskynabytek.cz/ , že tam mají právě ten rostoucí nábytek, máte s ním někdo zkušenost? A podle čeho vybíráte židli ke stolu? Měla by mít opěrky rukou?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles