Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Adolescentům v České republice chybí přeočkování proti černému kašli

22. 04. 2011 | Nemoci

Pro udržení ochrany proti této nemoci je nutné nechat se pravidelně přeočkovávat. Z toho důvodu, a také kvůli zvyšujícímu se výskytu onemocnění v tuzemsku, bylo v roce 2009 zavedeno přeočkování 10 a 11letých dětí. Starší děti mu však unikly. Odborníci proto doporučují přeočkovat právě tyto adolescenty ideálně společně s přeočkováním proti tetanu ve 14 letech.


Dle statistiky totiž patří mezi skupinu obyvatel, která je černým kašlem ohrožena nejčastěji. Přeočkovávání proti černému kašli má význam nejen pro jedince, ale i pro jeho okolí. Zejména pak pro kojence, kteří zatím ještě nejsou chráněni očkováním  a u kterých je průběh nemoci nejvážnější.


dětiČerný kašel patří mezi vysoce nakažlivé nemoci dýchacího ústrojí, které se šíří kapénkovou infekcí. V roce 2009 jím onemocněla necelá tisícovka lidí, což představuje nejvyšší výskyt nemoci od roku 1966. Loni se u nás černým kašlem nakazilo celkem 662 jedinců. Mírný pokles výskytu nemoci v sobě může odrážet pozitivní dopad nově zavedeného přeočkování 10letých v roce 2009.


I přesto však černým kašlem nejčastěji onemocní skupina dětí ve věku 10 – 15 let. Pravděpodobně se jedná o ty, které novému přeočkování unikly. Ze statistiky Státního zdravotního ústavu také vyplývá, že 75 % registrovaných nemocných bylo před černým kašlem kompletně očkováno podle očkovacího kalendáře pěti dávkami vakcíny.  U dětí ve věku 10 až 14 let pak mělo úplné očkování celých 91 % pacientů.


Pro poskytnutí ochrany proti černému kašli bylo v ČR nezbytné zavést přeočkování 0 a 11letých dětí. Ukazuje se, že k zajištění dlouhodobé ochrany proti černému kašli je nutné pravidelně přeočkovávat, podobně jako je tomu u vakcíny proti klíšťové encefalitidě.  Rodiče dětí narozených v letech 1998 a dříve, které unikly nově zavedenému povinnému přeočkování, by proto měli zvážit pokračování v ochraně proti černému kašli. Přeočkování proti němu mohou spojit s přeočkováním proti tetanu ve 14 letech,“ uvedla MUDr. Hana Cabrnochová.


V České republice se proti černému kašli plošně očkují kojenci, batolata, předškoláci mezi 5. a 6. rokem života a od roku 2009 i 10 a 11leté děti. Lidé starší 11 let by si měli přeočkovávání proti této nemoci hlídat sami, neboť pro ně již nepatří očkování proti černému kašli mezi povinná.


Výhodné je si na prodloužení ochrany proti černému kašli vzpomenout před přeočkováním proti tetanu. Obě nemoci se totiž přeočkovávají ve stejném intervalu deseti až patnácti let a proti oběma je možné očkovat zároveň jednou vakcínou.


Zdroj: GSK.cz


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
nejvic mi pije krev zrusene povinne ockovani proti TBC..
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Diamanty