Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher !!!
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 21.11. 2017
Dnes má svátek Albert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Alpské ledovce

19. 01. 2011 | Evropa

Na světě najdeme dva typy ledovců – pevninské (tedy ty, které pokrývají celé pevniny nebo jejich významné části) a horské (ty najdeme v nejvyšších pohořích světa). Alpské ledovce patří mezi ledovce horské.

 

Jak alpské horské ledovce vznikly? Byly vytvořeny během poslední doby ledové, která ochladila světové klima před přibližně deseti tisíci lety. V té době sahal pevninský ledovec až na území České republiky a v jižnějších vysokohorských oblastech – tedy v Alpách – vznikly ledovce horské. Můžete si je představit jako velmi pomalé řeky ledu, které tečou z nejvyšších svahů rychlostí několika centimetrů až decimetrů za rok. Ledovce pod sebou a podél okrajů vydrolují okolní horniny a štěrk pak unášejí s sebou níže do údolí. V horních partiích ledovce sníh přispívá k jejich růstu, dole v nižších nadmořských výškách naopak odtávají a mizí v řekách.

 

Vlivem oteplování a nižšího množství srážek většina horských ledovců (a to nejen těch alpských) ztrácí na mohutnosti – taje. Dnes zabírají alpské ledovce plochu jen 2 % původního pleistocénního zalednění. K rychlému mizení ledovců dochází zejména v posledních 150 letech. Jsou však i výjimky. Například alpský Dachstein mírně roste – záleží na konkrétních přírodních podmínkách (i konkrétních letech).

 

Největším ledovcem Alp je 24 km dlouhý Velký Aletschský ledovec. Leží v Bernských Alpách a pokrývá plochu přes 100 km². Najdeme tady však také řadu menších ledovců – menších, ale neméně významných. Většina alpských ledovců je využívána k lyžování i v okrajových termínech sezóny. Kvalitní svahy však nabízejí zejména v zimě, kdy tvoří výborný podklad pro čerstvý sníh. Přes léto jejich povrch taje a lyžovat se na nich nedá, nicméně skalní příznivci lyžování se na nich prohánějí někdy již od září až do května. Ledovce místní využívají i k jiným atrakcím, jako například prohlídkám jejich nitra, kde může návštěvník vidět jednotlivé vrstvy podobné letokruhům stromů. Můžete také navštívit ledovcové paláce, bary a dokonce i pokoje s možností strávit zde noc – vyhloubené do jejich útrob.

 

Ledovce se neustále mění a jejich návštěva je pokaždé jiná. Prohlídka téhož místa s odstupem jen několika málo let může člověku nabídnout naprosto jiné zážitky. Jakoby ledovce byly živé. Rodí se, rostou, mění, vyvíjejí, zanikají a opět vznikají nové. Ale to vše se děje v jiných časových horizontech, než na jaké jsme zvyklí z našeho běžného života. Můžeme však zahlédnout alespoň zlomek jejich cesty a ještě si při tom užít skvělé lyžování!

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Alpy jsou nádhernéSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Alpy sú určite jednotka
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles