Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 24.09. 2018
Dnes má svátek Jaromír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Až deset procent předškoláků trpí oční vadou, školáků čtvrtina. Jak vadu odhalit?

20. 09. 2014 | Nemoci
Šilhání, tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus – to jsou nejčastější oční vady, kterými děti trpí. Rozpoznat je v nízkém věku dítěte však není nic snadného. Neléčená oční vada v prvních letech života může vést k trvalému a později neléčitelnému oslabení zraku.

Dětí s oční vadou přibývá, vliv na to má i používání počítačů, mobilních telefonů a časté sledování televize ve stále nižším věku. Oční vady mohou děti provázet už od narození. V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina. První návštěvu u očního lékaře by dítě mělo absolvovat do tří let. Dioptrie jsou často dědičné, pokud se tedy v rodině vyskytují vyšší dioptrie, je lepší navštívit očního lékaře již v prvním roce života.
Zjistit oční vadu mohou podle určitých signálů i rodiče. „Děti, které ještě neumějí poznávat obrázky, je třeba sledovat při hře. Jsou-li schopné cíleně uchopovat předměty nebo reagovat na mimiku rodičů, měl by být zrak v pořádku. Zhoršený zrak jen jednoho oka může odhalit test, kdy se jedno oko při hře jemně zakryje. Pokud je jedno oko výrazně slabší, dítě se zakrytí zdravějšího oka brání, zatímco po zakrytí horšího oka si hraje dál. U předškolních dětí lze zkoušet, poznají-li obrázky i z větší dálky. Bez problémů by je měly rozpoznat na vzdálenost místnosti se zakrytým jedním a pak druhým okem. Podobně lze orientačně otestovat zrak školákům s vytisknutými většími písmeny. Tučná písmena velikosti 1,5 centimetru by měli z pěti metrů rozpoznat,“ vysvětlil Jaroslav Polišenský, lékař oční kliniky.
 
kluk s brýlemiVětší dítě na zhoršené vidění zpravidla rodiče upozorní samo. Jak ale oční vadu rozpoznat u menších dětí? „U kojenců se porucha zraku jednoho oka může projevovat šilháním. Od druhého měsíce by dítě mělo být schopno na chvíli zrak zaměřit na větší barevné předměty. Ve čtvrtém měsíci by mělo bez problémů sledovat i pohybující se výraznější předměty a jednoznačně navázat oční kontakt. Známkou zdravého zraku je také to, že se dítěti při silnějším osvětlení zúží zornice obou očí. U menších dětí se horší vidění může také například projevovat tím, že chodí blíž k televizi, aby na ni viděly,“ uvedla Michaela Netuková, lékařka oční kliniky.

Porucha zraku jen jednoho oka se nemusí na dítěti kteréhokoli věku projevit vůbec, proto jsou zavedeny preventivní prohlídky u pediatra, který by měl vadu odhalit. Pokud mají rodiče pochybnosti o správném vývoji zraku, mohou se na oční vyšetření objednat i bez doporučení pediatra.

Na základě výsledků vyšetření lékař určí další postup. Pokud se zjistí oční vada, zpravidla se dětem předepisují dioptrické brýle. V případě velkého rozdílu dioptrií mezi očima může být očním lékařem doporučena kontaktní čočka již v předškolním věku. Pokud lze dioptrickou vadu dobře korigovat brýlemi, pak není vhodné s kontaktními čočkami spěchat. Řešením může být výjimečně i laserová operace, kterou je ale vhodnější ponechat až po 16. roce života, kdy se dioptrie již ustalují.

Zdroj, foto: Gemini

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !