Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.10. 2018
Dnes má svátek Teodor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Bedřich Smetana - Tajemství

17. 07. 2011 | Novinky

Bedřich Smetana TAJEMSTVÍ

Komická opera o 4 dějstvích na libreto Elišky Krásnohorské
Karel Kalaš (Malina), Přemysl Kočí (Kalina), Štěpánka Štěpánová (Panna Róza), Štefa Petrová (Blaženka), Ivo Žídek (Vít), Vladimír Jedenáctík (Bonifác), Oldřich Kovář (Skřivánek)

Sbor opery Národního divadla v Praze
Sbormistr Jarmil Burghauser
Orchestr Národního divadla v Praze
dirigent Jaroslav Krombholc

Mezi poklady českých oper nacházíme tentokrát Smetanovo Tajemství v nastudování Jaroslava Krombholce z roku 1953.

Eliška Krásnohorká připravila pro Smetanu libreto s vlastním současným příběhem z kraje pod Bezdězem. Dějové linky prokreslila zároveň s postavami, dotkla se furiantství i citovosti, umíněnosti i upovídanosti, vtipu i vypočítavosti, zbožnosti i pověr, touhy po lásce i po zlatě. V široké paletě postřehů o národní povaze nalezl Smetana příležitost k pečlivému skladatelskému rozpracování.

Z hlavního hudebního tématu, blízkého světu symfonické básně Z českých luhů a hájů, dovedl vytěžit předzvěst záhady i taneční žert. Ale sáhl také po skutečném zvuku cepů, po nápodobě zpěvu slavíka, po stylizaci kramářské i lidové písně, zhudebnil procesí i rej skřítků ve snu, vypracoval fugu i velké ansámbly, a když už věnoval každé hlavní i vedlejší postavě nejméně jeden samostatný zpěv, požádal o verše pro ještě jeden rozměrný výstup hlavního barytonového hrdiny. Výsledek všemi svými vlastnostmi připomíná vybroušený drahokam.

Reedice této nahrávky je součástí cyklu s názvem Poklady české opery, ve které se postupně objevují další na CD dosud nevydané záznamy kompletních oper.

Na CD dosud nevydaná opera Bedřicha Smetany Tajemství v nastudování dirigenta Jaroslava Krombholce.

Titul vyšel v červnu 2011

Zdroj: Supraphon


Mirka Bali
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Zlaťáky