Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher !!!
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 24.11. 2017
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Bludičky - Pád důvěry

28. 11. 2010 | Televizní tipy

Bludičky (1/3)

Pád důvěry

Třídílný televizní film vypráví příběh více než aktuální a více než společensky potřebný. Děti, které prožily svůj život v dětských domovech, vycházejí do normálního světa. Jsou jako my, ale ne úplně. Cosi jim chybí, cosi nemohly nikdy dostat, ať se stát a jeho instituce snažily sebevíc - zkušenost normální rodiny. Nevstupují do běžného občanského života jako běžní mladí lidé, tedy samozřejmě a přirozeně, s vnitřní i vnější výbavou, kterou dává rodina - ony musí v tom obyčejném světě kolem sebe nejdříve něco důležitého nalézt, objevit a mnohdy si i bolestně prožít. Příběh maličkého klanu tří sourozenců, Marie, Adama a Evy, kteří celý svůj dosavadní život prožili v dětském domově, vypráví právě o tomto okamžiku nárazu mladých lidí bez rodinné zkušenosti na realitu, běžnou a obvyklou každému z nás, co jsme měli to zdánlivě samozřejmé štěstí v rodině vyrůstat. Je to příběh jejich dozrávání, které je obtížnější právě o to, co jim chybí a co musejí bolestně nalézt.

Třídílný televizní film autora Ivo Pelanta a režisérky Ireny Pavláskové je v roce, kdy "Počítáme s dětmi", otevřeným a bezprostředním příspěvkem České televize k problému, který se už dnes - a velmi silně - dotýká nás všech.


1. díl třídílného televizního filmu o velkém a složitém problému naší současnosti, o dětech z dětských domovů, které na pokraji své dospělosti vstupují do normálního života, na nějž jsou jen málo připraveni a s nímž se musí mnohdy bolestně srovnat. Jde o jeden z prvních pokusů proniknout do této citlivé tématiky formou dramatického příběhu, tedy fikce, která si klade za cíl najít ve smyšleném ději a jeho katarzi pravdivé jádro společenského a především lidského problému.

Dvaadvacetiletá Marie, která dokončuje studia na sociální škole, osmnáctiletý Adam, právě opouštějící dětský domov a nejmladší, sedmnáctiletá Eva, kterou odchod do normálního světa teprve čeká – to je ústřední trojice hrdinů, s níž se setkáváme na začátku příběhu. Spojuje je příbuzenský vztah, mají jednu matku, neschopnou nést své mateřství. Mají zvyky a zkušenosti obyvatel dětského domova a naopak jim chybí mnohé ze zkušeností, které my všichni mimo dětské domovy považujeme za samozřejmé a běžné – například samozřejmý chod běžné rodiny. 

Jejich vzájemné pouto je ovšem nesmírně silné, tak trochu jsou to ti tři proti neznámému, drsnému a nic neodpouštějícímu světu. Musejí ho nejen vnějškově, ale především niterně pochopit, musejí se ho niterně naučit, aby mohli obstát jako všichni ostatní, kteří tento handicap nemají. A je to tvrdé a bolestné učení, na jehož začátku se ocitáme. V prvním díle třídílného filmu jsme v případě Adama svědky právě onoho prvního skutečného nárazu na realitu, onoho vykročení do normálního světa normálních povinností a normálních vztahů. Adamův první náraz na skutečný svět končí zoufalstvím. Jeho starší sestra Marie, dokončující sociální školu a chystající se na profesionální dráhu sociální pracovnice, prochází první důležitou citovou křižovatkou dospělé ženy, zdánlivě nejvíce vyzbrojené na vše, co život přináší - a nejmladší a nejsvéráznější Eva z dětského domova neodchází, ale utíká, po hlavě se vrhá do skutečného světa jako kamikadze.

Paralelní příběhy tři sourozenců, kteří neměli to štěstí poznat normální rodinu, se od sebe vzdalují i přibližují, různě se kříží a protínají, ale stále zůstávají osudově spojeny tím, co je odlišuje od těch, kteří to štěstí měli.

 

Vysílání: 28.11., 20.05 hod., ČT1

 

Zdroj: Česká televize

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Těším se......dost často opomíjené téma....denodenně jsem v kontaktu s dětmi z domova....200m je od nás dětský domov dětí předškolního věku......poslední dobou se tam dostávají hlavně týrané děti....je to hrozné
Obrázek uživatelky
profil
dětem na ulici, i dětem z dětských domovů, kteří jdou do života se moc péče nevěnuje.
Takže, asi to bude smutné...
Obrázek uživatelky
profil
taky se těším,čím dál víc dávám přednost českým filmům a seriálům.SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
už se těším,mám ráda české filmy Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles