Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.10. 2018
Dnes má svátek Vendelín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Bludičky - Pád důvěry

28. 11. 2010 | Televizní tipy

Bludičky (1/3)

Pád důvěry

Třídílný televizní film vypráví příběh více než aktuální a více než společensky potřebný. Děti, které prožily svůj život v dětských domovech, vycházejí do normálního světa. Jsou jako my, ale ne úplně. Cosi jim chybí, cosi nemohly nikdy dostat, ať se stát a jeho instituce snažily sebevíc - zkušenost normální rodiny. Nevstupují do běžného občanského života jako běžní mladí lidé, tedy samozřejmě a přirozeně, s vnitřní i vnější výbavou, kterou dává rodina - ony musí v tom obyčejném světě kolem sebe nejdříve něco důležitého nalézt, objevit a mnohdy si i bolestně prožít. Příběh maličkého klanu tří sourozenců, Marie, Adama a Evy, kteří celý svůj dosavadní život prožili v dětském domově, vypráví právě o tomto okamžiku nárazu mladých lidí bez rodinné zkušenosti na realitu, běžnou a obvyklou každému z nás, co jsme měli to zdánlivě samozřejmé štěstí v rodině vyrůstat. Je to příběh jejich dozrávání, které je obtížnější právě o to, co jim chybí a co musejí bolestně nalézt.

Třídílný televizní film autora Ivo Pelanta a režisérky Ireny Pavláskové je v roce, kdy "Počítáme s dětmi", otevřeným a bezprostředním příspěvkem České televize k problému, který se už dnes - a velmi silně - dotýká nás všech.


1. díl třídílného televizního filmu o velkém a složitém problému naší současnosti, o dětech z dětských domovů, které na pokraji své dospělosti vstupují do normálního života, na nějž jsou jen málo připraveni a s nímž se musí mnohdy bolestně srovnat. Jde o jeden z prvních pokusů proniknout do této citlivé tématiky formou dramatického příběhu, tedy fikce, která si klade za cíl najít ve smyšleném ději a jeho katarzi pravdivé jádro společenského a především lidského problému.

Dvaadvacetiletá Marie, která dokončuje studia na sociální škole, osmnáctiletý Adam, právě opouštějící dětský domov a nejmladší, sedmnáctiletá Eva, kterou odchod do normálního světa teprve čeká – to je ústřední trojice hrdinů, s níž se setkáváme na začátku příběhu. Spojuje je příbuzenský vztah, mají jednu matku, neschopnou nést své mateřství. Mají zvyky a zkušenosti obyvatel dětského domova a naopak jim chybí mnohé ze zkušeností, které my všichni mimo dětské domovy považujeme za samozřejmé a běžné – například samozřejmý chod běžné rodiny. 

Jejich vzájemné pouto je ovšem nesmírně silné, tak trochu jsou to ti tři proti neznámému, drsnému a nic neodpouštějícímu světu. Musejí ho nejen vnějškově, ale především niterně pochopit, musejí se ho niterně naučit, aby mohli obstát jako všichni ostatní, kteří tento handicap nemají. A je to tvrdé a bolestné učení, na jehož začátku se ocitáme. V prvním díle třídílného filmu jsme v případě Adama svědky právě onoho prvního skutečného nárazu na realitu, onoho vykročení do normálního světa normálních povinností a normálních vztahů. Adamův první náraz na skutečný svět končí zoufalstvím. Jeho starší sestra Marie, dokončující sociální školu a chystající se na profesionální dráhu sociální pracovnice, prochází první důležitou citovou křižovatkou dospělé ženy, zdánlivě nejvíce vyzbrojené na vše, co život přináší - a nejmladší a nejsvéráznější Eva z dětského domova neodchází, ale utíká, po hlavě se vrhá do skutečného světa jako kamikadze.

Paralelní příběhy tři sourozenců, kteří neměli to štěstí poznat normální rodinu, se od sebe vzdalují i přibližují, různě se kříží a protínají, ale stále zůstávají osudově spojeny tím, co je odlišuje od těch, kteří to štěstí měli.

 

Vysílání: 28.11., 20.05 hod., ČT1

 

Zdroj: Česká televize

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Těším se......dost často opomíjené téma....denodenně jsem v kontaktu s dětmi z domova....200m je od nás dětský domov dětí předškolního věku......poslední dobou se tam dostávají hlavně týrané děti....je to hrozné
Obrázek uživatelky
profil
dětem na ulici, i dětem z dětských domovů, kteří jdou do života se moc péče nevěnuje.
Takže, asi to bude smutné...
Obrázek uživatelky
profil
taky se těším,čím dál víc dávám přednost českým filmům a seriálům.SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
už se těším,mám ráda české filmy Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky