Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.01. 2018
Dnes má svátek Vladislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Boka Kotorská (Černá Hora)

23. 01. 2011 | Evropa

Správně se označuje jako Boka Kotorska nebo česky Boka Kotorská, ale nejznámější je pod označením Bokakotorský záliv či Bokakotorská zátoka - je největší přírodní záliv ležící na jihu Jaderského moře. Měří až 28 km na dálku, ale v nejužším místě dosahuje jeho šířka pouhých 350 m. Svým charakterem se velmi podobá severským fjordům, dokonce bývá považována za nejjižnější evropský fjord.

Není to však pravda, protože ledovec, jehož činností fjordy vznikají, do těchto míst nikdy nezasahoval. Zdejší pobřeží vyniká značnou členitostí, celý záliv se tak dělí na čtyři části - Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský záliv. Zátoka je zapsaná od roku 1979 do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V nejužším místě Boky Kotorské při ústí do moře se dříve natahovaly řetězy, které bránily vjezdu nevítaným lodím. Dnes přes úžinu jezdí nepřetržitě trajekt, což značně usnadnilo cestování zejména místním. Turisté dávají přednost vyhlídkovým plavbám. Během nich si můžete detailně prohlédnout velmi pestré pobřežní scenérie, okolní břehy vás jistě překvapí vzrostlou středomořskou flórou. Na jiných místech v oblasti převažuje suché klima, zde ale bývají srážky mohutné, dokonce se jedná o nejdeštivější místo. Vyhlídkové lodě zpravidla přistavují alespoň na několik desítek minut v pobřežních městečkách Kotor, Perast, Risan, Herceg Novi nebo Tivat. Zejména prvně jmenované si rozhodně nenechte ujít, svou historickou atmosférou a především hradbami šplhajícími se po téměř kolmých okolních svazích okouzlí snad každého turistu. Ve vodách Boky Kotorské se ukrývá také několik malebných miniostrůvků – většinou se jedná jen o kousek skály o velikosti menší zahrady s kostelíkem, domkem či malou pevností.

Kromě těchto atrakcí nabízí zdejší moře také možnost zaplavat si v „modré jeskyni“ – v aquamarínové vodě osvětlené slunečními paprsky procházejícími pouze pod hladinou. Zážitek je to poněkud rozporuplný. Na jednu stranu vidět pod sebou krásnou modrou nedozírnou hlubinu je bezesporu zajímavé, na stranu druhou je v jeskyni obvykle minimálně pět lodí, takže si musíte dávat pozor na množství plavců i plavidel a to se ani nezmiňuji o vzduchu, který je v uzavřeném prostoru neustále obohacován o zplodiny z lodních motorů...

Pokud navštívíte Černou Horu, určitě si výlet do Boky Kotorské nenechte ujít. Jedná se opravdu o neopakovatelnou plavbu. Jako všude jinde v Černé Hoře však počítejte s poněkud nižší úrovní služeb – například v porovnání s blízkým Chorvatskem je rozdíl místy opravdu značný. Pokud však nevyžadujete přílišný komfort a spokojíte se s průměrem, přírodní krásy vám budou velkou odměnou.

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Boka Kotorská (Černá Hora):

Boka Kotorská (Černá Hora)
Boka Kotorská (Černá Hora)
Boka Kotorská (Černá Hora)
Boka Kotorská (Černá Hora)
Boka Kotorská (Černá Hora)
Boka Kotorská (Černá Hora)
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
vracím se k článku, už jsem Boku Kotorskou navštívila, i město Kotor,v Černé Hoře se mi líbilo.
Obrázek uživatelky
profil
V Černé Hoře jsme nebyli,ale je to lákavá země..Hezký článek
Obrázek uživatelky
profil
paradna plachetnica
Obrázek uživatelky
profil
Je to už pár let, co jsme tam byli v Černé Hoře na dovolené, ale bylo tam nádherně. Je to úžasná země.
Obrázek uživatelky
profil
jsem projížděla a byla to opravdu nádhera
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles