Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 350 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 29.03. 2024
Dnes má svátek Taťána
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Bolí vás často hlava a záda? Původcem bolesti bývají špatné návyky

12. 08. 2015 | Nemoci
Také vás občas bolí záda či za krkem? Bolesti zad a páteře patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů. Za svůj život se s nimi potýká téměř 85% veškeré populace. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě. Na vzniku těchto zdravotních potíží má velký podíl sedavé zaměstnání, stres a v neposlední řadě také nekvalitní a nedostatečný spánek. Zbavte se špatných návyků a dbejte více o svá zdravá záda.

Zdravý a kvalitní spánek je základ

Probouzíte se ráno bez energie a vstupujete do nového dne se ztuhlým a rozlámaným tělem? Na vině může být nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. Důsledkem je nejen nekvalitní spánek, ale také špatné rozložení tělesné váhy, které může později vést k trvalejším změnám na páteři.
Ppři výběru matrace je dobré věnovat pozornost její tvrdosti. Pokud je příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu. Pro správnou polohu páteře jsou vhodnější spíše středně tvrdé matrace. Na stupnici tvrdosti matrací 1-5 jsou tyto označeny číslem 3 a výše.

bolí vás často hlava a zádaNaučte se správně sedět

Za bolesti zad může často sedavé zaměstnání, ať už v kanceláři, za volantem nebo v továrně. Při sedavém zaměstnání bychom měli věnovat velkou pozornost správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. Základem je samozřejmě správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Pravidelně si v rámci pracovní doby také dopřejte krátké přestávky, které vás osvěží a umožní protáhnout ztuhlé a jednostranně zatížené svaly.


Omezte stres a dopřejte tělu endorfiny

Psychická úzkost působí na lidské tělo a projevuje se i po fyzické stránce, může například vyvolávat bolesti v oblasti krční páteře. Pokud je psychická zátěž intenzivní anebo působí na organismus dlouhodobě, může mít vliv na postavení celého těla, včetně krční, hrudní i bederní páteře. Ve stresu se tělo automaticky jakoby schoulí do klubíčka. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu. Pokud pomineme psychofarmaka, která jsou vhodná pouze v případě těžkých stavů, nejlepší je proti psychické úzkosti i stresu obecně aktivní přistup k sobě samému a pozitivní myšlení.

Zvolte vhodnou pohybovou aktivitu, při které můžete zlepšit svůj fyzický stav a kondici. Zároveň se vám v těle vyplaví endorfiny, které podporují dobrou náladu. Pro psychickou pohodu je dále důležitý kvalitní spánek, při kterém může tělo a mysl dostatečně zregenerovat.

Zdroj, foto: Johann Malle,
 Rehabilitační ústav
Brandýs nad Orlicí


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !