Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Box – cesta k osobnímu rozvoji

27. 05. 2017 | Fitness
Box, řadě lidí se vybaví dva rozmlácení fighteři, kteří do sebe tlučou hlava nehlava. Jde o velmi agresivní cvičení, ve kterém jde o to druhého co nejvíce roztřískat, zranit. To jsou stereotypy - ne vždy to tak ale musí být.   

O co v boxu vlastně jde?

Nechci tu rozebírat pravidla sportu jako takového, ale ráda bych se podívala trochu do hlubších pater boje mezi dvěma lidmi. 

V dnešní době je velmi populární téma sebeobrany. Muži i ženy se chtějí naučit bránit nečekaným situacím. Ruku v ruce s fyzickou obranou jde i obrana emoční. Před čím se vlastně doopravdy chtějí lidé umět bránit? Opravdu je mezi námi tolik lidí, kteří věří že je někdo někde přepadne, myslí si, že opravdu ve svém životě budou čelit nějakému boji, ve kterém půjde o život? Ano, tyto situace se stávají, ale výjimečně. V pouličních bitkách platí, kdo uteče vyhraje.

Není potřeba jít do otevřeného boje za každou cenu. V tomto rozhodování nejde o to, jaké má kdo svaly, ale jak moc je jedinec duševně vyzrálý, aby dokázal situaci odhadnout a správně zareagovat. A tím se dostáváme k psychice a k emoční rovině nás samých. Jak v životě, tak i ve fightu platí, že kdo je psychicky zklidněný a vyrovnaný, vyhrává. Kdo se dříve unaví? Člověk, který půjde rozzuřeně hlavou proti zdi nebo ta zeď?

boxV boxu je důležité naučit se postavit svým strachům - z ran, pádů, bolesti. Nenechat se tím ovládnout, ale naopak umět ovládnout svůj strach a umět ho využít v souboji. Pokud se v boxu bojíme bolesti a pádů, je dobré zamyslet se, jestli se nebojím i v běžném životě pádů - neúspěchu a bolesti - zklamání. Jedno z klíčových témat boxu je umět ovládnout svoji sílu. Stejně jako v životě, ani ve fightu nemůžu jít hlavou proti zdi, je potřeba se naučit i ochránit - odtáhnout se od soupeře a nebušit do něj hlava nehlava.

Možní ho takto zasáhnu, zraním, ale tímhle nesmyslným mlácením se vyčerpá hlavně ten, co mlátí. Ovládnout svoji sílu znamená, být si vědom toho, co dokážu, ale zároveň vědět, kde jsou moje limity, do čeho a s jak velkou energií vlastně můžu jít, aby mi to neublížilo, ale prospělo. V ringu se potkávají dva soupeři, kteří jsou ve stejné váhové kategorii. Nerozhodují zde tolik svaly, ale hlavně hlava a schopnost koncentrace. První kola v ringu zvládnete odboxovat hrubou silou, ale další kola už boxujete převážně hlavou.

Pokud tedy boxer pracuje na umění boje komplexně- tělo, mysl, emoce - je si vědom své síly, má zvnitřnělou disciplínu a ví, jak použít fyzickou sílu, pak se tento boxer neřadí do kategorie,, mlátiček" a v tomto podání bude box bezpečným sportem. Síla se musí pocítit, ne předvádět. Není potřeba se bojových sportů bát, je potřeba najít toho správného člověka, který vám ukáže, co vše jste schopni dokázat.

Autor článku: Veronika Kudová, DIS.
osobní trenér fitness


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
tohle bych za sport vubec nepovažovala, spíš je mi těchto sportovcu fakt líto
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles