Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.04. 2024
Dnes má svátek Marek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Břečťan, pomocník při vykašlávání i symbol lásky a věrnosti

12. 12. 2018 | Péče o tělo
Tmavě zelené popínavé listy dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru. Břečťan je ale mnohem víc než jen ozdoba domů a zahrad. Věděli jste, že už Hippokrates jej doporučoval jako léčivou rostlinu?

Břečťan provází lidstvo po celá tisíciletí. Stálezelená rostlina byla v minulosti považována za symbol nesmrtelnosti, přilnavost a pevné uchopení úponek jí zároveň vyzdvihly jako symbol věrné lásky a přátelství. Velmi brzy byly objeveny také její léčivé účinky.

Již Hippokrates aplikoval břečťan při léčbě některých nemocí, vnější používání doporučoval v případě kožních chorob. V 16. století začala být rostlina spojována s léčbou dýchacích cest, avšak oficiálně jí byla schopnost mírnit kašel přiznána až v 19. století.

Uvádí se, že tehdy si jeden lékař v jižní Francii všiml zajímavého jevu – děti, které pily z misek vydlabaných z měkkého břečťanového dřeva, méně trápil kašel. Z toho měl následně vyvodit, že se ze dřeva do nápoje louhovaly látky bránící kašli.

břečťanPrávě léčba kašle je dnes hlavní oblastí, ve které se léčivá síla břečťanu využívá. Pro rostlinu je charakteristický vysoký obsah prospěšných látek – saponinů, glykosidu hederinu (helixinu), tříslovin a flavonoidů –, jejichž působením se z průdušek snáze odstraní více hlenu. K usnadnění vykašlávání se používá odvar z listů nebo již hotové sirupy.

Víte, že…

•    břečťanový věnec je jedním z hlavních atributů boha vína Dionýsa?
•    bobule břečťanu jsou jedovaté? V žádném případě bychom je proto neměli konzumovat. Lehčí otrava se může projevit zvracením a průjmy, poměrně snadno ale může dojít i k ohrožení života.
•    se jedná o dlouhověkou rostlinu, která se dožívá až 500 let? Podle některých zdrojů to může být dokonce tisíc let.
•    stonek břečťanu bývá dlouhý až 20 metrů?


Zdroj, foto: Hedelix


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !