Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

4 základní rozhodnutí, která musíte udělat při výběru ideálního grilu

30. 05. 2016 | Domácnost
Vybíráte nový gril? Vyhněte se nejčastějším chybám, ať na vás na konci čeká ideální společník na řadu grilovacích sezón. Když si ujasníte níže uvedená kritéria, bude výběr o mnoho jednodušší.

1. Typ grilu

Na začátek je třeba zvážit, jaký typ grilu je pro vás ten nejlepší. Grily můžeme obecně rozdělit do tří kategorií: elektrické, plynové a na dřevěné uhlí. Elektrické grily se hodí spíše na zimní zahradu nebo grilování v kuchyni, vyžadují totiž blízkost zásuvky. Většinou se jedná o kontaktní grily, kde princip spíš odpovídá restování než grilování v pravém smyslu slova. Na českém trhu však existuje i několik modelů elektrických grilů klasického střihu.

Na venkovní grilování jsou nejoblíbenější grily na dřevěné uhlí a plynové. Druhé jmenované, plynové grily, získávají v posledních letech stále více fanoušků. Hlavní výhodou plynových grilů je to, že se rychle rozpálí, lze u nich snadno regulovat teplotu a snadněji se udržují. Některé modely dokonce dovolují usměrňovat žár a tak umožňují pracovat ve velkém rozmezí teplot. Oproti grilům na dřevěné uhlí mají také nižší provozní náklady.

4 základní rozhodnutí, která musíte udělat při výběru ideálního griluVe prospěch grilů na dřevěné uhlí hraje pro změnu nižší pořizovací cena. Mnoho lidí si také myslí, že jen grily na dřevěné uhlí dodávají pokrmům specifické aroma, které je u plynových grilů nedosažitelné, ale tak jednoduché to není.

Když grilujeme nad žhavými uhlíky, je již dřevo spálené a aromatické látky jsou pryč. To ale neznamená, že jídlo nemůže mít aroma kouře! Ten ovšem vzniká jiným způsobem, a to sice přidáním namáčených dřevěných štěpek (často z ovocných stromů) na žhavé uhlíky. Tyto doutnají a vytvářejí tak „čerstvý“ aromatický kouř, kterým je možné ovlivnit výslednou chuť a vůni grilovaného masa. Toto platí pouze pro uzavřené grily, u otevřených (klasicky zahradní krby s grilovací mřížkou apod.) aromatický kouř kolem masa nic nedrží a tím pádem ovlivňuje výslednou chuť skutečně jen minimálně. Plynové grily nabízejí stejně hodnotné řešení: dřevěné
štěpky lze vložit i do plynového grilu. Díky žáru doutnají a dodávají tak pokrmu zauzenou příchuť.

2. Velikost grilu

Při výběru grilu je důležité správně zvolit jeho velikost. Promyslete si dopředu, pro kolik lidí nejčastěji grilujete a podle toho vyberte správnou velikost. Již při výběru je také dobré vzít v úvahu styl grilování, pro který gril vybíráte.

U nás je nejběžnější grilování různých plátků masa a steaků, pro které je vhodné nepřímé grilování, kdy odkapávající šťávy nehoří a nekazí se tak výsledná chuť. Na první pohled velké skříňové grily reálně nabízejí menší pracovní plochu: aby se na nich dalo grilovat nepřímo, musí část hořáků zůstat vypnutá.

3. Technická kritéria

Pokud už máte jasno v tom, jaký typ a velikost grilu chcete, máte napůl vyhráno. V tuto chvíli je potřeba zaměřit se na více technická kritéria.

Prvním z nich je schopnost grilu dosáhnout a udržet správnou teplotu. Pokud to totiž gril neumí, maso se peče/griluje špatně. To se odrazí na výsledku ať už tím, že je vysušené a tužší nebo navrchu spálené a uvnitř nedopečené. Pro každý typ masa a způsob přípravy je vhodná jiná teplota. Ideální je, pokud gril zvládá udržovat rozsah teplot od cca 110 °C do minimálně 300 °C, ale ještě lépe i k 500 °C.

Nižší teploty kolem 110 °C jsou ideální na dlouhé, několikahodinové grilování větších kusů masa známé jako low&slow či barbecue techniky. Připravíte tak například zauzená BBQ žebra, trhanou vepřovou plec „pulled pork“, BBQ hovězí hrudí a podobné dobroty. Na českou grilovací klasiku, tj. krkovici, kuřecí či ryby je dobré mít gril, který zvládá teploty kolem 300°C. Tak maso zpočátku rychle opečete a po asi 3 minutách snížíte žár a dopékáte jej při cca 230-250 °C pro maximální šťavnatost. Opravdu vysoké teploty až 500°C využijete ideálně na steaky a burgery, které je potřeba zpočátku opravdu zprudka orestovat. Tyto požadavky velmi dobře splňují plynové kotlové grily.

Dejte si pozor také na to, aby měl gril dobře vyřešen systém odkapávání šťáv a omastku. Jeho absence či nedostatečná funkčnost může snadno pokazit grilování, protože spálený výpek nejenže kazí chuť masa, ale také obsahuje zdraví nebezpečné látky. Někteří výrobci ve snaze omezit hoření odkapávajících šťáv snižují maximální teplotu, které je gril schopen dosáhnout. Při prohlídce v obchodě to většinou poznáte tak, že gril nemá buď žádný teploměr, nebo pouze orientační, na kterém chybí konkrétní hodnoty teploty.

4. Četnost používání

Měl by se při výběru grilu jinak rozhodovat člověk, který bude grilovat denně a ten, který bude grilovat jednou za týden? Rozhodně, tady jsou čtyři hlavní důvody:

S vyšší frekvencí grilování rostou nároky na odolnost grilu, a čím víc grilujete, tím dřív se pozná, jestli výrobce někde něco ošidil. Základní posouzení dílenského zpracování se dá provést i při prohlédnutí grilu v reálu, ale i tak doporučuji nakupovat ve specializovaných obchodech, kde si můžete vybrané grily nejen naživo prohlédnout, ale mnohdy i vyzkoušet.

S častějším grilováním je spojené i častější čištění. Čím častěji budete grilovat, tím víc se pohodlí a rychlost čištění projeví na celkovém uživatelském komfortu a tím víc byste si při nákupu grilu měli posvítit zejména na snadnou údržbu grilu.

Čím více grilujete, tím větší budou provozní náklady. Ty jsou výrazně nižší u plynových grilů a s častějším užíváním se rychleji vyrovná rozdíl v pořizovací ceně grilu v jejich prospěch. Proč to tak je? Je to jednoduché: pro grilování potřebujete určitou teplotu, to je základ, a pro její dosažení musíte v grilu na dřevo/dřevěné uhlí roztopit určité množství paliva. Poté grilujete, ale když je jídlo hotové, žhavé uhlíky vždy v grilu dohoří a už je k ničemu nevyužijete. Naproti tomu v plynových grilech se skončením grilování gril vypnete a palivo vám zůstává napříště.

Při častém grilování také výrazně oceníte přednosti plynových grilů v podobě rychlého roztopení a snadné regulace teploty.

Zdroj, foto: Outdoorchef


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
gril máme na dřevěné uhlí a elektriku
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles