Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.04. 2024
Dnes má svátek Marcela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Příprava dřeva na zimu

14. 11. 2011 | Moderní bydlení
Důvody, proč si pořídit krb či krbová kamna, jsou v poslední době čím dále tím více nejen estetické, ale i ekonomické. Konstantně se zvyšující ceny elektrické energie a plynu nutí rodiny přemýšlet o tom, kde ušetřit. Topení dřevem, které je jedním z nejlevnějších zdrojů energie, je jednou z variant. Pokud se krbová kamna či krb stanou hlavním či doplňkovým způsobem vytápění domu, rodina může na vytápění výrazně ušetřit.

Spotřeba dřeva je ale velmi individuální, obecně platí, že domácnosti topící dřevem musí na zimu připravit od 12 000 do 20 000 Kč. Při příležitostném přitápění by se domácnosti měly vejít do 7 000 Kč. Nejlevněji pořídíme dřevo v létě, v sezónních slevách. Pokud máte přístup k vyschlému lesnímu dříví, máte vyhráno a topit můžete ve dne v noci za minimální náklady. Další variantou je samotěžba, kterou nabízejí některé obce, díky které máte možnost získat topivo v řádu stokorun.

štípačka na dřívíNejvhodnější je používat tvrdé dřevo, které hoří pomaleji a poskytuji stabilní, dlouhodobý žár. Jeho nevýhodou je však vyšší cena. Nejvýhřevnější (a rychleschnoucí) dřevo má buk, habr a dub. Za další vhodné dřeviny k topení se dají považovat ovocné stromy, které dobře hoří a netvoří příliš sazí. Použitelné jsou i jehličnany – borovice a smrk, i když produkují více odpadu.

Alternativu ke dřevu představují i dřevěné brikety, které jsou na rozdíl od klasického dřeva vhodné do většiny typů kamen, krbů i grilů. Brikety vynikají vysokou výhřevností, doba hoření dosahuje až pěti hodin. Popel z briket navíc můžete využít jako kvalitní hnojivo. V zásadě ale vždy používejte to palivo, které je doporučeno výrobcem.

Připravte si dřevo svépomocí


Dřevo se kupuje na prostorové metry, přičemž jeden prostorový metr se rovná jednomu kubickému metru. Ale počítejte s tím, že dřeva bude reálně méně, kvůli jeho neskladnosti. Při výběru dřeva je jeho základním parametrem výhřevnost, která výrazně ovlivňuje jeho cenu.

Pokud si budete dřevo připravovat sami, pořiďte si některé pomocníky, jež vám přípravu dřeva výrazně ulehčí. Potřebujete-li naštípat větší množství dřeva, použijte cirkulárku nebo štípačku. Existují štípače jak horizontální, tak vertikální, které lze použít i ke štípání větších kusů dřeva. Na malé špalky postačí štípačka horizontální.

Některé štípačky polínka přímo rozčtvrtí a obejdete se tak i bez sekery. Při práci s těmito přístroji dbejte zásad bezpečnosti! Rukavice by měly být při práci s cirkulárkou, štípači a pilami samozřejmostí, stejně tak i ochranné brýle.
Snažte se dřevo naštípat ihned po jeho vytěžení, jeho zpracování nejjednodušší, dokud je čerstvé. Ideální je odhadnout správnou velikost špalků, která se hodí pro váš krb či kamna a rovnou šlapky těchto rozměrů připravovat. Naštípané dřevo je poté třeba vhodně uskladnit.

Tip odborníka:


plachtaČerstvé dřevo byste neměli ihned používat k vytápění, jelikož obsahuje vysoký obsah vody, až 50 %. Vlhké dřevo uvolňuje velké množství dýmu a dehtu a má naopak výrazně nižší výhřevnost než vyschlá polena. Pokud byste ho používali dlouhodobě, snížíte tím životnost krbu či kamen.

Dřevo můžete skladovat venku, např. pod přístřeškem. Slunce ani mráz jeho kvalitu neovlivní. Mělo by ale být chráněno před deštěm, jelikož to jediné, na co bychom měli dbát, je, aby dřevo pořádně vyschlo. Naopak vhodné je uskladnění na návětrném místě. Připraveno k vytápění je dřevo, které vysychá dva roky. Ideální pro vytápění je dřevo s vlhkostí okolo 15 %. Dobře proschlé dřevo poznáte podle specifického zvuku, který vydají dvě polínka, když s nimi o sebe klepnete.

Vhodné je mít menší zásobník dřeva také přímo u krbu, nebo krbových kamen. Uplatní se hlavně tam, kde není např. vyzděný prostor přímo určení pro uchovávání dřeva. Pokud dřevo přenesete do místnosti o pár dní dříve, bude mít možnost ještě doschnout a bude lépe hořet.


Zdroj: OBI.cz

Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Příprava dřeva na zimu:

Příprava dřeva na zimu
Příprava dřeva na zimu
 
Čtěte také



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
máme je, jsou superSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Krbová kamna se mi moc líbí, ale asi je v životě vůbec mít nebudu. Jsem důchodkyně, moji synové ještě studují. Dokonce mrznu, protože nemám čím topit. Můj bývalý muž je závislý na automatech.
Přesto s ním musím být v jednom bytě. Po přispění synům na studie mi zbývá minimální částka. Někde
šetřit musím. Nemohu si koupit to, nač nemám. Naše
společnost vykřikuje, že potřebuje děti, ale když je matka má, nepobírá docela žádný důchod, navíc je nejhorší, když má matka studující děti i při důchodu.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles