Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 19.07. 2018
Dnes má svátek Čeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte film Bathory

19. 09. 2010 | Televizní tipy

Poodhrnout roušku tajemství se vám možná podaří v neděli 19. 9. při sledování Jakubiskova výpravného historického filmu Bathory. Tento koprodukční film České televize, oceněný Českým lvem, uvádí ČT1 v televizní premiéře od 20:00.

 

Snímek režiséra a scenáristy Juraje Jakubiska Bathory mapuje společnou historii Evropy na přelomu 15. a 16. století. Především je však příběhem o Erzsébet Báthory – Alžbětě Báthoryové (1560-1614) a její nenaplněné lásce k slavnému italskému malíři Caravaggiovi, o manželském poutu nejmocnějších uherských rodů Báthory a Nádasdy a o intrikách palatína Juraje Thurza.

 

Guinnessova kniha rekordů označila tuto nejbohatší uherskou šlechtičnu za největší vražedkyni všech dob, která se prý koupala v krvi krásných panen. Ani historici nemají jasno, zda právem či neprávem. Poodhrnout roušku tajemství, vyvrátit krvavou legendu a ukázat, že už v době renesance šlo o politicko-mocenské intriky, právě to chce ve svém snímku Juraj Jakubisko. „O Bathory jsem četl pod lavicí ještě na základní škole, ale už ani tehdy jsem nevěřil, že by našla 650 panen. To by musela vyvraždit celé Horní Uhersko, tzn. dnešní Slovensko,“ řekl mj. v průběhu chatu ČT Juraj Jakubisko (14. 7. 2008, www.ceskatelevize.cz/chat/chat.php?id=715).

 

Hlavní roli Alžbětu Báthoryovou ztvárňuje Anna Frielová, malíře Caravaggia Hans Matheson. Svými hereckými výkony diváky zaujmou Vincent Regan (František Nádasdy), Franco Nero (král Matyáš II. Habsburský), Karel Roden (Juraj Thurzo), Deana Jakubisková-Horváthová (Darvulie), Anthony Byrne (Ján Ponický), Tim Preece (kardinál Forgáč), Bolek Polívka (mnich Petr), Jiří Mádl (mnich Cyril), Lucie Vondráčková (Lucie), Marek Vašut (Gábor Bethlen), Míra Nosek (Miklós Zrínyi), Monika Hilmerová (Alžběta Czoborová), Andrej Hryc (rychtář), René Štúr (Thurzův kapitán), Marek Majeský (Gábor Báthory), Michaela Drotárová (Erika), Beata Greneche (Ilona). „I když práce na tomto filmu nebyla lehká, vzhledem k tomu, že jsme museli, nejen mi, ale i zahraniční hvězdy, šplhat na hrady a zdolávat stovky schodů, byl jsem s obětavostí filmových zahraničních hvězd spokojen,“ chválil herce režisér na chatu ČT.

 

S režisérem Jurajem Jakubiskem na filmu spolupracovali Deana Jakubisková-Horváthová (producent), F. A. Brabec (kamera), Ján Ďuriš (kamera), Christopher Blunden (střih), Jaroslava Pecharová (kostýmy), Jana Radilová (masky), Jan Jirásek (hudba).

 

Bathory, koprodukční film ČT J & J JAKUBISKO FILM, s.r.o.. byl oceněn Českým lvem 2008 za Nejlepší výtvarný počin – Juraj Jakubisko, Jarka Pecharová a jako Divácky nejúspěšnější film (nejnavštěvovanější český film za prvních 8 týdnů po premiéře).

 

Zdroj: Česká televize

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte film Bathory:

Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte film Bathory
Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte film Bathory
Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte film Bathory
Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte film Bathory
Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte film Bathory
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
.......ale film kdyz jsem videla, sel mi mraz po tele.Byl ale zbytecne dlouhy
Obrázek uživatelky
profil
Mě film nadchnul,žádnou knihu jsem tedy nečetla ale tohle se povedlo.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Film mě trochu zklamal.
Obrázek uživatelky
profil
Knížku jsem přečetla jedním dechem,vilm mě chvílema nudil Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
som ho .ale kniha je krajšia.SmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles