Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 26.09. 2018
Dnes má svátek Andrea
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Češi preferují oddělené účty i po svatbě

26. 08. 2014 | Finance
Odpovědí na to, zda dobrovolně vstupujete do svazku manželského, zdaleka nestojíte před nejdůležitější otázkou vedoucí ke stvrzení společné budoucnosti. Podstatné otázky týkající se finančních záležitostí jsou nedílnou součástí manželství. Tradiční model společných financí zastává 37 % domácností. Zato 41 % párů je spíše zastáncem oddělených bankovních účtů. Je tedy dobré rozhodovat se o finančních záležitostech společně nebo je výhodnější řídit se heslem „Co je moje, to je moje“?

1. Mějte výdaje pod kontrolou


Podle výzkumu upřednostňuje jeden účet v manželství 37 % dotázaných. A není divu. Společné rozhodování je podle mnoha psychologů považováno za tmelící prvek každého vztahu. Sdílení financí má také mnoho výhod. Majitelé společného účtu například získají naprostý přehled o rodinných příjmech i výdajích. V rámci jednoho účtu vidí všechny transakce pohromadě a nemusí se tak bát, že jeden z partnerů třeba zapomene zaplatit účet v domnění, že tak učinil ten druhý. Banky se snaží zpřehlednit finanční historii a tak některé nabízí grafy a sledování v čase.

Češi preferují oddělené účty i po svatběExistuje dokonce aplikace jedné banky, která umí automaticky roztřídit platby do kategorií. Klient tak v jednoduchých grafech vidí, kolik a na co vynakládá peněz, kde může ušetřit nebo kde jeho výdaje nečekaně rostou. Umí dokonce automaticky zpracovat také historii transakcí ze tří největších bank, ostatní lze zadat ručně, takže pohyb financí lze komfortně sledovat i tehdy, když jeden z partnerů má účet u jiné banky.

2. Když společný, pak raději nový


Partneři se často rozhodují, zda založit nový společný účet, nebo jednomu z partnerů udělit práva k původnímu účtu toho druhého. Pokud pár zvolí druhou variantu, měl by si ten, kdo vstupuje do závazku svého protějšku předem ověřit, za jakých podmínek společný účet funguje a jaké jsou další povinnosti spjaté s tímto účtem.

Disponent by měl přinejmenším vědět, jaké poplatky z účtu odchází nebo zda není obstaven. Zprvu jednodušší zřízení práv k již otevřenému účtu tak nemusí být vždy nejlepší volbou. Vhodnou alternativou, jak do soužití vstupovat se zcela čistým štítem, je proto v takových případech zřízení nového společného účtu. Nejlepší cestou bude definovat si jasně, co od účtu čekáte, a dohromady pak vybrat ten, který se bude nejvíce shodovat s vašimi potřebami a očekáváními.

3. Dohodněte se, kdo bude držet kasu


Prvním krokem ke společnému účtu je obyčejně rozhodnutí, na koho bude účet veden a kdo bude jeho disponentem. Disponent pak může vlastnit rozsáhlá práva k nakládání s účtem, včetně držení platební karty. Jediné, co zpravidla nemůže, je účet zrušit. Partneři by si předem měli říci, kdo provádí jaké transakce, a podle toho nastavit limity pro výběry hotovosti a ostatní práva. Z bezpečnostních důvodů je dobré si stanovit pouze takovou výši limitu, kterou běžně vybíráme.

4. Přehled či svoboda – dvě strany jedné mince


Výhoda společného účtu
se částečně může stát jeho nevýhodou, protože partneři mají aktuální a dokonalý přehled i o svých osobních výdajích. Může se také stát, že majitel účtu práva disponentovi bez upozornění zruší nebo náhle zemře. I toto jsou argumenty pro oddělené finance, které v manželství upřednostňuje 41 % dotázaných. Vše se dá řešit. Je možné se dopředu s bankou dohodnout, aby se v případě úmrtí účet nezablokoval a nadále byly prováděny platby a operace podle příkazů disponenta, aby nebyl ohrožen běžný chod domácnosti.

Zdroj, foto: ERA Poštovní Spořitelna

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Jiř několik let "operují" na českém trhu banky, kde klienti neplatí žádné poplatky
Obrázek uživatelky
profil
Vše na jeden společný účet a ušetří se na nesmyslných bankovních poplatcích.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles