Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 20.09. 2018
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Češi si lyže raději půjčují než kupují: na co si dát pozor?

4. 02. 2015 | Fitness
Ze statistik lyžařských půjčoven vyplývá, že stále více tuzemských lyžařů dává přednost půjčení lyží před jejich koupí. Tento trend lze již delší dobu pozorovat v zahraničí a nyní se prosazuje i na českém trhu. Zároveň začínají zákazníci půjčoven lyží stále více vyžadovat nové lyže z kolekcí pro aktuální sezónu, a to včetně top modelů. Na rozdíl od zahraničí je u nás rovněž trendem půjčovat si lyže ve velkých městech, kde to vyjde výrazně levněji, než přímo v horských střediscích.

Kvalitní půjčovny dnes nabízejí k půjčení průřez aktuálními kolekcemi značek, takže si každý lyžař může vyzkoušet, jaké lyže jsou právě na trhu, co umějí, a jaký model je pro něj nejvhodnější. To pak usnadňuje rozhodování při koupi lyží.  

Trend půjčování lyží v půjčovnách ve velkých městech souvisí jednak s výrazně nižší cenou a dále také s tím, že lyžaři mají již před odjezdem na hory lyže zajištěné a nemusejí se bát, že na horách už budou lyže vypůjčovány. To se může snadno stát zejména v exponovaných termínech, jako jsou například nadcházející jarní prázdniny.

Češi si lyže raději půjčují než kupují: na co si dát pozor?Na co si dávat pozor při půjčování lyží

Mnoho lyžařů již přišlo na to, že není nutné mít vlastní lyže a raději využívají služeb lyžařských půjčoven. Tento postup přináší mnoho výhod, ale zároveň skrývá i některá úskalí, na která je třeba dát si pozor. V tomto článku si je podrobně představíme, abyste se jich mohli vyvarovat.

Půjčování lyží nejen příležitostnými lyžaři, ale i zanícenými vyznavači sjezdového lyžování je celosvětovým trendem, který se už několik sezón prosazuje také v Česku. Proč tomu tak je?

Výhody půjčování lyží

V první řadě jde v případě půjčení o nižší počáteční investici do vybavení. Další výhodou je, že se lyžař nemusí o vybavení starat. Lyže dostane v půjčovně vždy oservisované a s vázáním seřízeným na jeho aktuální hmotnost. Velkým plusem je také možnost půjčit si vždy lyže, které budou dokonale vyhovovat aktuálním podmínkám a prostředí, kde bude lyžař jezdit. Na víkend v českých horách si půjčí točivé a hravé lyže s malým rádiusem pro krátké oblouky. Na týdenní dovolenou na nekonečných alpských pistách zvolí obřačky pro rychlou jízdu v dlouhých obloucích. Napadne-li prašan, požádá v půjčovně o široké prašanovky.

Mnozí lyžaři oceňují také fakt, že při využívání služeb lyžařských půjčoven jim náčiní zbytečně nezabírá doma místo. Po lyžování je jednoduše vrátí do půjčovny a nemusejí lyže opírat v rohu obýváku, nebo je pokaždé pracně ukládat na půdu či do sklepa.

V dnešní době, kdy kvalitní půjčovny a testcentra již nenabízejí jen základní rekreační modely, ale obvykle průřez celou kolekcí několika značek včetně topmodelů, je půjčování také dobrým způsobem, jak prověřit různé modely lyží a vyzkoušet, co lyžaři vyhovuje nejvíce.

Mnoho lyžařů se uchyluje k řešení, v jehož rámci si koupí lyžařské boty, které musí výborně sedět na noze, a půjčují si pouze lyže.

Češi si lyže raději půjčují než kupují: na co si dát pozor?Úskalí první – kvalita materiálu

Prvním předpokladem spokojenosti s půjčením lyží je výběr kvalitní půjčovny. Proto si nejprve všimněte, jaká je kvalita a stáří materiálu v půjčovně. Kvalitní půjčovny své náčiní pravidelně obměňují a po každém použití servisují. Na dotaz by vám měli být schopni říci, kolikrát již lyže byly půjčeny, na jak dlouho a podobně.

Dost toho dokážete odhadnout sami, a to i v případě, že se o lyže blíže nezajímáte. Podle designu lyží lze poznat, jak je model přibližně starý. Pokud je lyže na první pohled z kategorie „retro“ a má za sebou deset let provozu, půjčovně se radši vyhněte obloukem.
Dobře si prohlédněte si skluznici, zda není vyschlá a šedivá, jestli na ní nejsou rýhy, škrábance a zkontrolujte také hrany – zda nejsou už úplně sjeté, tupé apod.
Jak již bylo naznačeno, vodítkem může být i celková nabídka půjčovny. Zajímejte se, kolik modelů či kategorií lyží má půjčovna k dispozici, zda jsou mezi nimi i topmodely a jestli pocházejí z aktuální kolekce výrobce pro danou sezonu.

Úskalí druhé – klasické vs. celosezónní půjčení

Druhým problémem je správná volba služby, kterou chcete v půjčovně využít. Většina kvalitních půjčoven dnes nabízí kromě klasického také celosezónní půjčení, kdy si náčiní vyzvednete již na podzim a vrátíte ho až v na jaře. Celosezónní půjčení se často využívá u dětského lyžařského vybavení.
Při rozhodování velmi dobře zvažte, kolikrát za sezónu a na jak dlouho se na lyže dostanete, a zda se vám tedy vyplatí náčiní půjčit na celou zimu, nebo si je raději půjčíte vždy před každým lyžováním znovu.

Výhodou celosezónního půjčení je cena (v případě, že prolyžujete alespoň deset a více dní ze sezóny) a pohodlí – nemusíte před a po každém lyžování znovu do půjčovny. Navíc máte vybavení k dispozici celou sezónu a můžete tak na lyže vyrazit kdykoliv i neplánovaně, třeba když zrovna napadne sníh. Také se vyhnete tomu, že všechny lyže budou rozpůjčované a na vás se už nedostane. Což se může snadno stát zejména v exponovaných termínech jarních prázdnin.

U dětského vybavení je benefitem také to, že se nemusíte bát, že dítě ze zakoupeného vybavení v průběhu sezóny vyroste. Kvalitní půjčovny totiž v rámci celosezónního půjčení nabízejí možnost jedné bezplatné výměny lyží i bot za větší. Nevýhodou celosezónního je naopak nutnost celou sezónu vybavení doma skladovat.

Úskalí třetí – půjčit ve městě nebo na horách?

Dobře si také rozmyslete, zda pro půjčení využijete půjčovnu ve městě, tedy v místě vašeho bydliště, nebo půjčovnu na horách, kam jedete lyžovat.

V městské půjčovně můžete počítat s o něco nižší cenou půjčení, navíc budete mít už před odjezdem na hory jistotu, že máte zajištěné vybavení a po příjezdu vás nečeká nepříjemné překvapení. Plusem může být rovněž skutečnost, že chodíte stále do stejné půjčovny, kterou už znáte a víte, že se na ni můžete spolehnout.

Výhodou půjčení vybavení přímo na horách je zejména to, že s sebou nemusíte nic vézt a vše si půjčíte až na místě. Rozhodně je však vhodné si vybavení předem rezervovat, a to hlavně v již zmíněných exponovaných termínech, jakými jsou vánoční či jarní prázdniny.

Zdroj: Ski a Bike Centrum Radotín
Foto: Pujcovnalyzi.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Češi si lyže raději půjčují než kupují: na co si dát pozor?:

Češi si lyže raději půjčují než kupují: na co si dát pozor?
Češi si lyže raději půjčují než kupují: na co si dát pozor?
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já jezdím v zimě celkem často lyžovat, tak dávám přednost svým lyžím. Nedám na ně dopustit, jsou značky HEAD, jezdí se mi výborně. U nás některé zimy moc přírodního sněhu není, ale i na nafoukaném, zmrzlém sněhu tyto lyže dobře sedí. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles