Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 22.09. 2018
Dnes má svátek Darina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

České stopy na břehu bájného jezera Titicaca

11. 06. 2014 | Televizní tipy
Legendami opředené jihoamerické jezero přitahuje i české cestovatele, vědce a dobrodruhy. Jejich objevy a napínavé výpravy ožívají v dokumentu České stopy na břehu bájného jezera Titicaca režiséra V. Šimka.

Stěžejní částí filmu České stopy na břehu bájného jezera Titicaca je projekt „Navrácení zmizelých kamenných hlav“ zpět na zeď chrámu v Tiwanaku, za nímž stál významný český vědec Václav Šolc. Tiwanaku je archeologická lokalita a jedna z nejvýznamnějších historických památek Bolívie, bývalé město v Andách. Na zdi chrámu bylo 88 kamenných hlav, dvě chyběly. Nikdo netuší, jak se dostaly do sbírek Náprstkova muzea. V Praze vznikl jejich 3D sken, podle nějž byly v muzeu v Tiwanaku vyrobeny kamenné repliky. Stavitelské umění tiwanacké civilizace a vznik jejich velkolepého města před časem na místě České stopy na břehu bájného jezera Titicacazkoumal (a svůj projekt má bohatě zdokumentován) i další významný český odborník Ing. Pavel Pavel, který se mimo jiné proslavil rozluštěním „pohybu“ soch Moai na Velikonočním ostrově.

Další kapitola v pořadu České stopy na břehu bájného jezera Titicaca je o Jaroslavu Soukupovi, salesiánském misionáři, který většinu svého života prožil mezi Indiány a jako botanik se věnoval andské flóře. Založil časopis Biota (který dodnes vychází) a napsal Slovník rostlin, obsahující latinské, španělské i domorodé názvy. Dodnes je jeho dílo nepřekonané a žádný botanik se bez něj v Andách do terénu nevydá. Dnes je jeho sbírka základem Peruánského zemědělského institutu. Zajímavé jsou také ojedinělé sportovní výkony našich krajanů na jezeře Titicaca.

Bohatě zdokumentováno je historicky první zdolání jezera Titicaca na windsurfu, které r. 1995 podnikl a natočil režisér Vladimír Šimek. Roku 2007 zde vytvořil rekord český dálkový plavec Pavel Poljanský z Přerova. A samozřejmě představíme všechny přírodní i historické zajímavosti jezera.

Ostrovy Slunce a Luny, kde se podle nejznámější incké legendy zrodila nejmocnější říše předkolumbovské Ameriky – říše Inků. Vydáme se i do odlehlejších vesnic na pobřeží i na zapadlý ostrůvek Soto, abychom zachytili, jak dnes vypadá tamní život bez většího vlivu moderní civilizace.

České stopy na břehu bájného jezera Titicaca můžete sledovat 11.6. 2014 od 20 hodin na ČT2!


Zdroj, foto: Česká televize


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku České stopy na břehu bájného jezera Titicaca:

České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
České stopy na břehu bájného jezera Titicaca
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík byla jsem tam - ráda kouknu na místa, kde spočinula i moje nožka.....
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles