Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 07.12. 2019
Dnes má svátek Ambrož a Benjamín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Co snižuje účinnost hormonální antikoncepce (pilulek)?

19. 12. 2007 | Antikoncepce
Nejčastějším důvodem selhání hormonální antikoncepce je zapomínání nebo nepravidelné užívání pilulek. Je prokázáno, že až 47 % žen si zapomene vzít jednu tabletku v cyklu! Dvě nebo více tablet během jednoho měsíce zapomene užít až 22 % žen. S věkem žen se kupodivu zapomínání na antikoncepci zmenšuje, což možná souvisí s větší zodpovědností vůči sobě i svému okolí.

Možná také s tím, že čím déle ženy antikoncepci užívají, tím více si zvykají na pravidelnost. Navíc zralejší ženy mají zaběhnuté stereotypy - vstávají ve stejnou hodinu, chodí pravidelně do práce a uléhají do postele také přibližně ve stejnou dobu. Naproti tomu třeba studentky mají nepravidelný denní režim. Lze jim závidět nepravidelný a pestrý způsob života, hodně volného času, večírky a každý semestr jiný rozvrh.

hormonální antikoncepce,náplast Vynechání jediné tablety (hlavně ze začátku cyklu) nemusí, ale může vést k otěhotnění. Hormonální antikoncepce je sama o sobě velmi spolehlivá metoda ochrany před početím. Jejím hlavním nepřítelem je člověk, tedy lidský faktor a chybné užívání. Dalšími skrytými nepřáteli pilulek jsou zažívací obtíže a některé současně užívané léky.

Zdravé plodné ženy většinou neužívají kromě pilulek žádné další léky pravidelně každý den. Netrápí je žádná nemoc, která by se jim připomínala bolestí nebo jinými potížemi. Jejich tělo jim nedává žádný signál, aby pravidelně braly své „léky“, protože bez tablet se cítí stejně dobře jako s nimi. Je potom zřejmé, že pilulky proti početí se zapomínají mnohem častěji než jiné léky.

Ačkoliv zapomínání či nepravidelnost v užívání patří mezi nejčastější důvody selhání pilulek, existují i další nezanedbatelná rizika:

hormonální antikoncepce,náplast

Zvracení a riziko selhání tablet

Každá tableta potřebuje nějakou dobu setrvat v trávicím traktu, aby se vstřebala. Vstřebávání zažívacím traktem je ohroženo žaludečními a střevními komplikacemi. Ne všechny uživatelky hormonální antikoncepce jsou obeznámeny s riziky selhání pilulek při zvracení či průjmu. Pokud dojde ke zvracení do čtyř hodin od užití tablety, je nutné ji považovat za potenciálně nevstřebanou a tudíž vynechanou. Podle situace (kdy byl poslední pohlavní styk, kolik hodin uplynulo od požití pilulky) je třeba spolknout další tabletu nebo se pro jistotu chránit ještě jiným způsobem (např. kondomem).

Selhání antikoncepčních tablet při průjmu

Účinné látky z tablet se vstřebávají nejen v žaludku, ale také v tenkém střevě. Dietní chyba, poruchy trávení nebo střevní chřipka mohou výrazně snížit účinek pilulek. Pokud dojde po dvou až třech hodinách od užití pilulky k průjmu, může být antikoncepční účinek narušen. To se ovšem týká spíše akutních a silnějších průjmů; u jednorázového průjmu by nemělo dojít ke snížení ochrany proti početí. Nicméně určitá obezřetnost je vždy na místě. U kombinovaných obtíží – souběh průjmu a zvracení je riziko špatného vstřebání tablety mnohokrát větší. Zastavení průjmu aktivním uhlím nebo jinými přípravky (např. Smecta) nezachrání spolehlivost antikoncepce, protože snižuje vstřebávání a tím účinky všech tablet užitých 2 hodiny před nebo po užití léku zastavujícím průjem. Ženy, které používají perorální kontraceptiva, by se měly pojistit v období užívaní tzv. „zahušťovačů stolice“ i jinou formou antikoncepce.

Vzhledem k tomu, že spermie mohou v pochvě přežívat dva až pět dnů, svou roli hraje i to, jak dlouho po nechráněném styku došlo u ženy k průjmu či zvracení. Pokud si žena není jistá, jak se má zachovat, měla by konzultovat danou situaci s lékařem nebo lékárníkem.

hormonální antikoncepce,náplast

Mít zažívací obtíže a zůstat chráněná

Zvracení ani průjem nemá na rozdíl od tablet žádný vliv na účinek antikoncepční náplasti nebo jiných netabletových forem kombinované hormonální antikoncepce. Účinné látky podávané ústy procházejí zažívacím traktem, poté játry a teprve pak jsou propuštěny do dalšího cévního oběhu. Účinné látky v antikoncepční náplasti pronikají do organizmu kůží (obvykle přes středně průchodnou pokožku na pažích, zádech či břichu) a vstřebávají se přímo do krve. Obcházejí tak trávicí trakt a díky tomu jsou ušetřeny negativních vlivů kyselosti žaludku, různých enzymů nebo mikrobiálních látek ve střevě, které mohou snižovat jejich účinnost.

Antikoncepce užívaná jinak než ústy

V široké nabídce hormonální antikoncepce existují takové druhy antikoncepce, které obcházejí zažívací trakt a jejichž účinek není ovlivněn zvracením ani průjmem. K nejoblíbenějším patří např. antikoncepční náplast nebo nově také vaginální kroužek.
Na rozdíl od antikoncepce užívané ústy je výhoda těchto kontraceptiv v tom, že se účinné látky se prvotně vstřebávají do cévního systému a teprve poté prochází játry. To umožňuje redukci dávek, minimalizaci nežádoucích účinků a lékových interakcí. Vstřebávání tablet ze zažívacího traktu může nepředvídatelně kolísat, kdežto vstřebávání kůží zajišťuje stabilní hladinu hormonů.

hormonální antikoncepce,náplast

Antikoncepční náplast

Netabletové formy antikoncepce přinášejí větší komfort a eliminují chybu v užívání (vynechání tablety nebo její opožděné užití). Antikoncepční náplast i kroužek uvolňují hormony do organizmu pozvolna, nedochází tedy k hormonálním výkyvům v průběhu dne. Jejich účinek neohrozí ani opožděná výměna, protože působí jiným mechanismem než tablety. Náplast je určitě vhodnou variantou pro ženy, které trpí nevolností pravidelně po polknutí tablety. Stejně tak uživatelky, které trpí nevolností i později během dne (a pravděpodobně se jedná o nežádoucí účinek pilulek), by měly vyzkoušet transdermální aplikaci dříve, než přistoupí k jiné formě antikoncepce.Více informací o antikoncepční náplasti naleznete na webových stránkách www.mojenaplast.cz.

MUDr. Martina Hourová
soukromá gynekologicko-porodnická praxe
Chytrá Žena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
je to len pravdepodobné
Obrázek uživatelky
profil
nič nie je na 100 %
Obrázek uživatelky
profil
co je pravdy na tom že pokud užijete pilulku méně něž hodinu před požitím alkoholu tak se enižuje její účinost? nebo když se užije po požití alkoholu? co je na tom prvdy ?
Obrázek uživatelky
profil
ja som podrobne oboznámená s možnosťami zlyhania, a vždy ked mám nejakú pochybnosť spýtam sa na jednej stránke v poradni gynekologa...
Obrázek uživatelky
profil
A ty antibiotika jsi brala kdy? V te dobe, kdyz jsi mela se svym pritelem pohlavni styk?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles