Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 23.09. 2018
Dnes má svátek Berta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Co vás zajímá ze stomatologie – otázky a odpovědi

14. 06. 2014 | Péče o tělo
Musí brát každý český zubař české pacienty?
Pacient má právo na volbu poskytovatele, kterou mu dává zákon. Pro plánovanou péči si pacient poskytovatele vybírá ze smluvní sítě své zdravotní pojišťovny. Zubař se ve smlouvě se zdravotní pojišťovnou zavazuje, že bude ošetřovat pojištěnce této zdravotní pojišťovny. Pokud má zubař smlouvu s českou zdravotní pojišťovnou a přitom neošetřuje její pojištěnce, může jít o porušení podmínek této smlouvy.

Pokud přesto zubaři, kteří mají smlouvu s českými pojišťovnami, české pacienty odmítají, co s tím, jako pacient mohu dělat? Co hrozí lékaři?
Poskytovatel může odmítnout ošetřit pacienta jen z důvodů vymezených zákonem.
Konkrétně tyto důvody uvádí § 48 zákona o zdravotních službách, podle nějž poskytovatel, kterého si pacient zvolil, může odmítnout přijetí pacienta do péče, pokud- by přijetím pacienta bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo jeho přijetí brání provozní důvody, personální zabezpečení nebo technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení; překročením únosného pracovního zatížení se rozumí stav, kdy by zajištěním zdravotních služeb o tohoto pacienta došlo ke snížení úrovně kvality a bezpečnosti zdravotních služeb poskytovaných pacientům již přijatým.

MUDr. Tom Philipp PhD.Není pojištěncem zdravotní pojišťovny, se kterou má poskytovatel uzavřenu smlouvu podle zákona o veřejném zdravotním pojištění; toto právo se nevztahuje na pojištěnce z jiných států Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, Švýcarské konfederace, či ze států, se kterými má Česká republika uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení, zahrnující ve věcném rozsahu nároky na zdravotní péči.

Důvody odmítnutí přijetí pacienta do péče posuzuje poskytovatel. Poskytovatel o odmítnutí přijetí to vydá pacientovi písemnou zprávu, ve které je uveden důvod odmítnutí nebo ukončení.
V případě neodůvodněného odmítnutí pacienta hrozí lékaři sankce do výše 300 tis. Kč dle § 117 zákona o zdravotních službách.
Odmítání českých pacientů na úkor pacientů ze zahraničí je spíše záležitost morální a etická. Ministerstvo vyzve Českou stomatologickou komoru, aby apelovala na své členy a rakouští pacienti nebyli upřednostňováni na úkor českých pacientů.

Pacient, který nemá svého zubaře, se může obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu. Podle § 48 zákona o veřejném zdravotním pojištění je zdravotní pojišťovna povinna zajistit poskytování hrazených služeb svým pojištěncům, včetně jejich místní a časové dostupnosti. Tuto povinnost plní prostřednictvím poskytovatelů, se kterými uzavřela smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb.

Mají zubaři v ČR dobré podmínky pro práci? Jak to, že se Rakušanům vyplatí česká péče zubařů, když je pro ně poměrně drahá? (plomba cca 100 E) to se asi čeští pacienti stomatologům moc nevyplatí.

Dlouhodobě je avizováno, že plomby nemají odpovídající úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Pro rok 2014 všechny zdravotní pojišťovny navýšily úhradu o 10 procent oproti úhradové vyhlášce. Na základě směrnic EU hradí rakouská zdravotní pojišťovna svým pojištěncům náklady na zdravotní péči poskytnutou v zahraničí ve stejné výši, jako kdyby byli ošetřeni v Rakousku. Stomatologická zdravotní péče v Rakousku je mnohem dražší než v ČR, a to zejména péče protetická (vyjádření ČSK).

Je pravděpodobné, že doplatek za plombu v Rakousku je vyšší než plná cena plomby, kterou si účtují zubaři v ČR. Konkrétní informace ohledně cen plomb v Rakousku nemá ministerstvo k dispozici.

Odpovídal: MUDr. Tom Philipp PhD. MBA - náměstek pro zdravotní pojištění Ministerstva zdravotnictví a lékař


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !