Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Čtvrtina školáků si myslí, že má nadváhu

12. 12. 2010 | Diety
Čtvrtina dětí ve věku od 7 do 16 let se domnívá, že trpí nadváhou či obezitou. Celkem 39 % z nich v minulosti již drželo, drží nebo plánuje v nejbližší době držet nějakou dietu. Především praktičtí dětští lékaři přitom výrazně varují, že diety nejsou pro děti v tomto věku vůbec vhodné a mohou jim způsobit vážné zdravotní problémy! Varovná data vyplývají z dotazníkového průzkumu, který se ptal 1849 dětí ze základních škol a víceletých gymnáziích po celé České republice v červnu a říjnu letošního roku.

Alarmující stav podtrhuje ještě skutečnost, že pouze 1 % všech dotázaných dětí si uvědomuje, že zdravá strava znamená především jíst pravidelně a pestře. „V posledních letech se objevuje čím dál početnější skupina dětí s obezitou a nadváhou a výsledky tohoto průzkumu jsou toho důkazem. Jako velký problém vidím zejména to, že děti neřeší svou váhu s odborníky, ale zkouší různé diety. Přitom je prokázáno, že redukční diety poškozují dětský organismus ve vývoji,“ varuje pediatr a dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov z Dětské polikliniky FN Motol, a dodává: „Odborník může dítěti a jeho rodičům poradit se správným stravováním a citlivě stanovit ctvrtina-skolaku-si-mysli-ze-ma-nadvahuindividuální program s odpovídajícími pohybovými aktivitami.“

České děti tloustnou hlavně kvůli špatným stravovacím návykům, dostatečný pohyb jim podle výsledků dotazníkové ankety totiž nechybí. Až 55 % z nich sportuje pravidelně několikrát týdně, 33 % dětí se snaží sportovat alespoň dvakrát v týdnu. Nejoblíbenější je mezi dětmi cyklistika, dále plavání, fotbal, lyžování a bruslení. Velké oblibě se mezi dětmi těší rovněž in-line bruslení, atletika a bojové sporty. Bohužel jen pohyb nestačí a je třeba se i správně stravovat. Přestože 72 % dětí uvádí, že dává přednost zdravým jídlům, je nejoblíbenějším pokrmem českých školáků pizza následovaná klasickou českou kuchyní. Navíc 18 % dětí zapomíná ráno na snídani.  

„Je zarážející, jak málo českých dětí ví, co znamená stravovat se zdravě. Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto již třetím rokem věnuje jejich edukaci prostřednictvím projektu Žij zdravě a také v letošním roce realizovala Jízdu kuchařů YesNeYes po českých základních školách a gymnáziích. Zde známí kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina radí dětem, jak snadné je připravit si zdravou, a přitom chutnou, svačinu nebo oběd. To, že hýbat se může být i zábavné předvádějí tanečníci street dance a přední čeští jezdci na BMX kolech,“ říká Jana Chloubová, specialistka externí komunikace.

Souhrn nejzajímavějších dat z dotazníkové ankety:
80 % dětí se stravuje ve školní jídelně
72 % dětí tvrdí, že dává přednost zdravým jídlům
67 % dětí snídá rohlíky, housky, chléb nebo celozrnné pečivo
56 % dětí jí 3-5x denně
54 % dětí sportuje pravidelně několikrát týdně
48 % dětí si vezme ke svačině ovoce nebo zeleninu
45 % dětí nejraději jí pizzu
39 % dětí drželo, drží nebo se chystá držet nějakou dietu
37 % dětí tráví u počítače více než 2 hodiny denně
34 % dětí jí maximálně 3x denně
24 % dětí má pocit, že má nadváhu nebo trpí obezitou
13 % dětí vůbec nesportuje nebo pouze v rámci hodin tělesné výchovy
1 % dětí si představuje pod pojmem „zdravá strava“ pravidelnou a vyváženou stravu

Zdroj: Žij zdravě

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
ale pravda je niekde inde
Obrázek uživatelky
profil
v dnešnom svete výzoru je to tak,,,ťažko si myslieť čosi iné
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles