Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 22.02. 2018
Dnes má svátek Petr
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Čtyřhranky – nejjedovatější živočichové světa

21. 01. 2011 | Zvířátka

Kdo myslíte, že je nejjedovatější živočich na světě? Kobra? Černá vdova? Nebo snad nějaký štír? Kdepak, je to drobný mořský živočich – čtyřhranka.

 

Kdo jsou to čtyřhranky? Patří mezi žahavce (jako například medúzy) a ačkoliv jsou většinou velmi maličké (do 25 cm) a člověka rozhodně lovit nemohou, řada z nich je potenciálně nebezpečná a mnohé dokáží způsobit smrt. Jejich drobná tělíčka jsou takřka průhledná a dlouhá vlákna připomínající nitky mohou měřit i desítky centimetrů. Ve vodě téměř nejdou zpozorovat (připomínají kousek igelitového sáčku) a proto se jim plavci nemají možnost vyhnout. Vyskytují se převážně v tropických oblastech (v Indickém oceánu či v Pacifiku), ale některé žijí i v chladnějších vodách mírného pásu. Jsou dravé, živí se mořskými živočichy, kteří jsou ještě menší než ony – planktonem. Právě k jejich omráčení používají jed.

 

Nejjedovatějším zástupcem skupiny čtyřhranek je čtyřhranka Fleckerova označována také jako čtyřhranka smrtelná (nebo lidově „mořská vosa“). Vyskytuje se v mělkých vodách v blízkosti Austrálie. Je velká přibližně jako lidský nehet, ale její chapadla však mohou dorůstat až 3 metry! Právě na nich se nachází žahavé buňky, které obsahují prudký jed. Čtyřhranka smrtelná dokáže člověka usmrtit do 3 minut (ale někdy přijde kolaps i po dvou hodinách). Jed způsobuje velmi silné křeče, bezvědomí a nakonec selhání srdce, mnoho lidí však zemře utopením v následku šoku. Protijed neexistuje, ale je možno podat léčbu podpůrnou. Hlavní je zabránit bezvědomí a udržet činnost srdečního svalu. Kritický stav může trvat i několik dní. Lidé, kteří útok čtyřhranky smrtelné přežili, popisují bolest jako omračující a někteří se dokonce domnívali, že na ně zaútočil žralok.

 

Čtyřkranky mohou někomu připadat odporné, jinému krásné, vypadají jako z hollywoodského sci-fi. Jejich nebezpečný jed jim dodává na tajuplnosti. Proč vlastně tak drobný živočich potřebuje tak silnou zbraň? Jsou fascinující a záhadné, díky jejich způsobu života je nelze dlouhodobě chovat v zajetí a blíže zkoumat. Vědci, kteří se o ně zajímají, se tedy musí vydat do jejich lovišť a vystavit se tak nebezpečí, které mohou tito křehcí tvorečkové pro ně znamenat.

Zdroj foto: Wikipedia

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
s tou bych se nechtěla setkat...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles