Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 24.09. 2018
Dnes má svátek Jaromír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Darovanému koni na zuby nekoukej

3. 01. 2015 | Vaše příběhy
Rozbaluji si po štědrovečerním hodování úhledně zabalené, pod stromečkem uložené balíčky a... Tu máš čerte kropáč - danajský dar! Pozor, následuje cimrmanovský úkrok stranou - do historie trojské války. Všechno začalo nerozvážností Parida, který se nevykecal z rozhodování o ženské kráse tří bohyň, dal jablko jen jedné z nich, pak svedl Meneláosovi  Helenu a u Tróji se válčí už bezmála deset let.     

Někdo praví, že šlo spíše o bohaté trojanské pokladnice, ale o něčem tak přízemním by Homér nepsal, že áno?     
Tak si Řekové řekli, že ušijí na Trójany boudu. Tedy boudu, spíše dřevěného koně. Nechají jej před branou, v něm přibližně tři družstva lehkooděnců, schovají se za bukem a počkají, co bude dál. Jo, označí toho koně jako dar chrámu, tuším Apollonově - snad jsem se trefil. Marně mudrc a věštec Lákoón svým spoluobčanům povídá: „Lidi, neberte to, je v tom nějaká kulišárna, Danaům se nedá věřit, i když posílají dary.“ 

dědečku vyprávějOni, že ne, bude aspoň nějaká sranda, vtáhnou koně dovnitř města, v noci  Řekové vylezou, otevřou brány a Trója padne. Teprve po staletích se k jejich troskám prohrabe pan Schliemann. Tedy „danajský dar“, něco, co přináší problémy, od té doby ve rčeních  mnoha národů. Jen v Ostravě, jak praví zlí jazykové, se drží označení „Dunajský dar“ na památku jednoho významného papaláše dávných let, on to nebyl mudrc, spíš mudrlant, používal prý různé cizí „termity“, chytřejší okolo něj mu to nevyvraceli. Snad si vzpomenuli, že již zmíněný Láokoón dopadl jako rádce neslavně, i s potomky jej do hlubin moře stáhli mořští hadi.

Co to má společného se mnou, jako obdarovaným? Vybalil jsem knihu, 25 x 30 cm, 130 stran, místy ilustrovanou, leč nepopsanou. Nápis „Dědečku, vyprávěj“ naštěstí bez vykřičníku a podtitul „kniha pro uchování vzpomínek“. Popsání knihy je prý na mně. Nejsou troškaři. Chtějí, abych začal vzpomínkou na své dědečky a babičky z otcovy i matčiny strany a jejich rodiny. Končit mám v současnosti, tedy v mém případě vlastně až u pravnuček. Mezi tím mám vzpomenout svého mládí, dospívání, školních let, práce, manželství, zálib, cestování, etc, etc. Rafinované oslovení „Milý dědečku“ mne má navnadit k plnění téměř nadlidského úkolu.

Jak jsem se prý seznámil s babičkou a jak jsem docílil toho, že si mne vzala? Příští rok budu s ní šedesát let a dodnes to nevím, mám riskovat a zeptat se.

Naštěstí nejsem v tom sám. Stejnou knihu, pouze s nápisem „Babičko, vyprávěj“ obdržela i má drahá lepší polovina, leč ta se z toho chce vyvléct prohlášením „vždyť těm holkám /má na mysli dárkyně, obě naše vnučky/ jde o tvoje vzpomínky“. Asi se tomu nevyhnu, dnes jsem, jen tak zkusmo, vzal k dopomoci krabici s rodinnými fotografiemi. Ještě že jsou pečlivou rukou mé matky a ženy popsány  a datovány, přistihl jsem se, že si pletu někde syny s vnuky a dceru s vnučkami. A k tomu všemu, si uvědomuji, že jsem si tento trabl na sebe vlastně přivolal sám. Ne, že bych urazil nějakou tu bohyni, ale před nějakým časem jsem se začal zajímat o genealogii vlastního rodu. Ujala se toho mladší z výše zmíněných vnuček, došla do roku 1790, kde ji zastavila neznalost písma - tedy švabachu. Prý, až to překoná, půjde dál ... Pravil jsem, že by mi to stačilo tak do bitvy na Bílé hoře, tedy k třicetileté válce, abych se dozvěděl, patřili-li jsme k vítězům nebo poraženým, katolíkům nebo protestantům. I když na tom ani nesejde. Už teď vím, že máme venkovské kořeny, většinou domkářské, jen občas se mihne nějaký ten půlláník, řemeslník, případně panský kočí.     

Teď doufám, že podobný, vypečený dar /jak pravili medvědi, co se potkali u Kolína/ postihl i některou, některého z Vás, moji milí, moje milé a že se se mnou podělíte o zkušenosti... Přeji hezký den a dobré užití vánočních, někdy možná i trochu „danajských“ dárků.


Jardamalej - čtenář
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Myslím, že dárek je přesně pro Vás..Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Super nápad Smajlík.
Už viackrát mi pri čítaní tvojich článkov napadlo, že by to bol skvelý materiál na veľmi zaujímavú knihu.

Máš príma rodinu, ktorá je ochotná počúvať a čítať dávne aj nedávne príbehy zo života a, žiaľ, to je v dnešnom uponáhľanom čase už vzácnosť.
Verím, že tvoje príbehy si raz radi prečítajú aj vnuci tvojich vnukov a dozvedia sa veľa zaujímavého z čias, keď ešte dávno neboli na svete.
Držím palce Smajlík.
Obrázek uživatelky
profil
Gratuluji k dárku ! Aspoň se literárně vyřádíš a rodina získá osobitou knihu , jelikož by ji nikdo nesestavil tak pečlivě a vtipně , předpokládá se, že nepůjde jen o výčet dat.Držím palce a už se těším.Taky si coby člen klanu ráda počtu , nemám na rozdíl od tebe paměť a například na srazech se spolužáky jen trapně mlčím a poslouchám.Do toho ! V.
Obrázek uživatelky
profil
Vtipné, jako vždy.Smajlík Ale danajský dar? Myslím, že trefili hřebík na hlavičku. Však je pár dní po svátcích a už na vzpomínkách pracuješ.
Sama s ničím takovým zkušenost nemám, ale mám doma celkem slušně zpracovaný Rodokmen i s fotografiemi, který kdysi dávno dal dohromady jeden můj předek. Dostal se až do 17. století, kdy náš prapra...přišel z Bavor.
Kniha má na konci dost prázdných stránek, tak tam si poznamenávám, co už nestačil autor zapsat a co vím.
Tak hodně zdaru.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Moc krásně napsané, a musím se přiznat že podle toho jak píšete bude kniha velmi zajímavá, takže tajné doufám že až bude kompletní že se s námi čtenářkami podělíte...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles