Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.10. 2018
Dnes má svátek Nina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Desatero nejčastějších prohřešků proti hygieně

27. 02. 2011 | Péče o tělo

Nejspíš vás nikdy nenapadlo, že byste mohli nějak hřešit proti hygienickým pravidlům. Sprchujete se každý den, dvakrát denně si čistíte zuby a nezapomínáte si umýt ruce, když vyjdete z toalety. Základy hygieny jistě ovládáte, existují ale pasti, o kterých by vás nikdy ani nenapadlo přemýšlet, a přesto mohou ohrozit vaše zdraví. Připravili jsme pro vás jejich seznam. Víme, čím si škodíte, když:


1. Používáte horkovzdušné sušiče rukou


Výzkum prokázal, že používání elektrických sušičů výrazně zvyšuje množství bakterií na rukou uživatele - v případě sušiče rukou na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254 % bakterií více. Naopak použitím papírových ručníků se snížil celkový počet bakterií na rukou v průměru o 77 %. 


hygienaVýzkumníci také zjistili, že používáním elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit do značné vzdálenosti - až do 2 metrů v případě sušičů pracujících na bázi rychlého proudu vzduchu. V případě použití papírových ručníků nebylo zaznamenáno žádné výrazné šíření bakterií,“ dodává Jiří Tuháček ze společnosti, která vyrábí hygienické pomůcky. Můžete-li, dejte proto před elektrickým sušičem rukou přednost jednorázovým ručníkům, nebo vlastnímu papírovému kapesníku.


2. Kupujete tuhé mýdlo


Používání mýdla při mytí rukou je nezbytné, protože obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají ruce důkladně zbavit špíny. Navíc pouhé oplachování rukou pod vodou nestačí k likvidaci bakterií.   Pozor však na tuhá mýdla a to zejména v případě jejich použití na veřejných toaletách a umývárnách.


V jejich pórech a v loužičkách vody, v kterých  mýdla často plavou, vzniká životadárná laguna pro bakterie. Lepší a hygieničtější volbou jsou mýdla v dávkovačích a proto byste jim měli dát vždy přednost. Nemáte-li někde možnost použít jiné než tuhé mýdlo, pomozte si dávkou desinfekce, nebo desinfekčních kapesníčků, které můžete mít v malém balení z lékárny stále při sobě.


3. Saháte na kliku


Jste v divadle, kině nebo v restauraci a potřebujete si odskočit. Pořádně si umyjete ruce, použijete tekuté mýdlo a jednorázový ručník a…sáhnete umytou rukou na kliku od toalety. Víte, že na klikách a na vodovodních pákách se nachází více bakterií než na toaletním prkénku? „Sociologické průzkumy navíc prokázaly, že většina lidí sice tvrdí, že si po použití toalety vždy umyje ruce, ale jen necelých 70% populace tak i skutečně činí,“ varuje Jiří Tuháček.


Dveře proto vždy otevírejte pouze loktem, nebo použijte jednorázový papírový ručník. Nezapomínejte ani na kliky u vás doma a při pravidelném úklidu je očistěte vodou a mýdlem. Stačí, aby vás navštívil nachlazený známý a dotkl se kliky a bakterie se mohou začít množit a šířit.


4. Odkládáte kabelku na stůl


Přemýšleli jste někdy o tom, kde všude si odkládáte kabelku nebo tašku s laptopem? Na sedadlo v MHD, na umyvadlo v restauraci a někdy dokonce i na zem, když nemůžete na jejím dně najít klíče nebo mobil. A pak přijdete domů a tašku pohodíte na postel nebo dokonce na jídelní stůl či kuchyňskou linku a s ní i veškeré nečistoty a bakterie, které se na ní přes den nachytaly.


Pořiďte si elegantní háček na kabelku, který ji podrží v případě, že nenajdete vhodný háček k pověšení, a pravidelně ji podrobte očistě. Stačí ji otřít teplou mýdlovou vodou nebo tampónkem s desinfekcí. Stejné pravidlo platí i pro dětské školní aktovky.


5. Kýcháte do dlaně


Když na vás přijde kýchnutí, automaticky si dáte ruku před pusu a kýchnete do dlaně. Je to od vás ohleduplné, protože kýchnutím se bakterie mohou rozšířit až do vzdálenosti několika metrů. Jenže pokud ihned poté nepoužijete desinfekci nebo nenavštívíte koupelnu a podáte si ruku třeba s novým kolegou, ohrožujete jej bakteriemi právě tak, jako byste kýchali do volného prostoru. Kýchejte proto raději do rukávu v ohbí loktu. Chvilku na to možná budete muset myslet, ale brzy si vytvoříte nový automatický návyk.


6. Nečistíte kosmetické pomůcky


Vaše štětce na zdravíčka, houbičky na make-up i labutěnky na pudr potřebují pravidelné čištění, jinak je ohrožují bakterie, které mohou na vaší pleti napáchat pořádnou neplechu. Proto je třeba je pravidelně vyměňovat a alespoň jednou týdně je vyprat v teplé vodě s antibakteriálním mýdlem. Sehnat můžete také speciální roztok na čištění vašich kosmetických pomocníků.


7. Neměníte houbičky


houbickaPředstavte si pohodlné lehátko rozložené na pláži u moře někde v Karibiku, příjemně svítící slunce, teplo, hukot vln a sebe s koktejlem v ruce. Říkáte si, že by to byla pohoda? Tak nějak podobně se asi cítí bakterie, když se ocitnou ve vaší kuchyňské houbičce na mytí nádobí. Teplo a vlhko jsou pro ně přímo rájem na zemi. Pravidelně proto všechen kuchyňský textil perte. Platí to i pro ubrusy, látkové utěrky a chňapky. Houbičky a hadříky často vyměňujte a aktuální houbu na nádobí každý den na minutu prohřejte v mikrovlnné troubě. Vysoká teplota snadno zahubí všechny její nežádoucí mikroobyvatele.


8. Špatně si myjete ruce


Ruce strčte pod kohoutek s teplou vodou několikrát denně, vždy před jídlem a po návratu z toalety, po manipulaci s penězi, cestě městskou hromadnou dopravou nebo po kontaktu s vašimi domácími mazlíčky. „Samotná voda však k likvidaci bakterií a virů nestačí, nezapomeňte proto na mýdlo a ruce omývejte teplou vodou až po zápěstí po dobu alespoň 20 vteřin.


Nezapomeňte si před mytím sundat prstýnky a hodinky, které pro bakterie představují skvělý úkryt, a důkladně vydrhněte i prostory mezi prsty. Doma mějte připravený malý kartáček a večer si důkladně vyčistěte i prostor za nehty,“ doporučuje Jiří Tuháček.


9. Nemyjete ovoce


Ovoce obsahuje spoustu vitamínů, proto ho kupujete po kilech. Jablka, hrušky a další ovoce, které se jí se slupkou, samozřejmě vždycky před konzumací pořádně umyjte pod tekoucí vodou. Pozor, pečlivě vydrbat byste však měli i slupku pomerančů, kiwi nebo banánů. Představte si, že si rukou oloupete mandarinku a pak si stejnou rukou vkládáte do pusy její dílky. Všechny nečistoty, chemikálie a bakterie ze slupky pak putují přímo do vašich úst. Myslete na to, až se příště vrátíte z nákupu ovoce a zeleniny


10. Saháte na svůj obličej


Tato rada může znít banálně, ale oči, nos a ústa, nebo lépe řečeno oční, nosní a ústní sliznice, jsou pro  viry a bakterie otevřené dveře do vašeho těla. Vyvarujte se proto mnutí očí, drbání nosu, okusování nehtů a přemýšlení s prstem v ústech. Obzvlášť v kombinaci s nedodržením pravidla o častém mytí rukou je dotýkání se vlastního obličeje jednou z nejsnazších cest, jak  chytit například chřipku.


Poslední rada však zní: Nic se nemá přehánět. Extrémní a úzkostlivá péče o hygienu může přerůst až v onemocnění zvané mysofobie, tedy chorobný strach ze špíny a bakterií. Náš imunitní systém je dobře uzpůsoben k tomu, aby s nežádoucími mikroorganismy bojoval. Tím, že se občas kontaktu s bakteriemi nevyhnete, mu vlastně připravujete potřebný pravidelný trénink, aby nezakrněl.


Zdroj: Kimberly-Clark Profesional


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
dobré zásady
Obrázek uživatelky
profil
nic se nemá přehánět ...tedy já nikdy nemyla banán nebo pomeranč před oloupáním....:-( navíc banán jsem si kolikrát koupila venku a po cestě snědla ... ještě jsem neonemocněla ... myslím, že to dělá hodně lidí - hlavně mládež..
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíka teď si představte, kolik bakterií museli mít v bytě ti, co byli v pořadu: "Máte doma uklizeno".....Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
hlavne umývať ruky Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
potřebujeme dostat od těla, aby se s nimi naučilo bojovat. Jinak je to špatné s naší imunitou.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky