Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Devět největších mýtů o menopauze

23. 05. 2011 | Péče o tělo

Máte dojem, že jste v přechodu? Jdou na vás kromě návalů horka také návaly strachu z toho, co vás v novém období čeká? Dobré informace mohou ušetřit mnoho zbytečných starostí. To, že klimaktérium, neboli lidově přechod, je přirozená součást života ženy, nebylo vždy brané s takovou samozřejmostí jako dnes.


Jen díky lékařskému pokroku a také štěstí se v současnosti tolik žen dožívá menopauzního věku. Historie mluví jen velmi málo o tomto jevu, protože se ho zkrátka jen velmi málo žen dožilo.  Dnes ho úspěšně překonávají milióny žen po celém světě. Bohužel s klimaktériem je stále spojováno mnoho mýtů, které jsou zdrojem úzkosti a neodůvodněného strachu. Tady jsou nejčastější z nich:


Mýtus č. 1: Menopauza vždy způsobuje zvýšení
tělesné hmotnosti


ženaTento mýtus jisto jistě šíří nějaká dietní policie. Určitě není pravdivý. Jedná se o velmi zobecňující vyjádření, které navíc není ničím podložené. U každé ženy je průběh menopauzy jiný. Některé zažívají návaly horka, jiné je vůbec nepoznají, některé mohou nějaké to kilečko přibrat, jiné zase ztratit. Vše záleží na konkrétní osobě i na přístupu a stylu života.


Mýtus č. 2: Ženy ztrácejí v klimakteriu chuť na sex


Naštěstí se i tento mýtus už podařilo vyvrátit. Výzkumníci z oblasti sexuality zjistili, že libido není spojené s hladinou estrogenu, která v období menopauzy výrazně klesá. Kromě toho více než 50% žen, které se zúčastnily průzkumu, žádný pokles zájmu o sex nezaznamenalo. Výrazný nedostatek chuti na sex přiznalo jen méně než 20% účastnic výzkumu. To však může být způsobeno i předsudky a očekáváními s menopauzou spojenými. Nebuďte proto překvapená, když i v období menopauzy bude váš milostný život stejně bohatý jako dříve.


Mýtus č. 3: V menopauze se ze ženy stává
neurotická troska


Předpokládat, že žena bude v menopauze hysterická je neopodstatněné a zavádějící. Pro některé ženy může být menopauza velmi pokojné období, jiné ho prožívají intenzivněji. Existuje hned několik faktorů, které se na emocionálním prožívání menopauzy významně podílejí:


• Osobní zdraví a reprodukční historie
• Zdraví žijících předků a ženských příbuzných
• Stravovací návyky
• Kouření, pití alkoholu
• Kultura (To znamená, jestli je žena ochotná přistoupit na substituční hormonální terapii. Například ve Spojených státech asi 46 % žen v menopauze zkouší hormonální substituční terapii – HRT, zatímco v Japonsku je to jen 6%)


Mýtus č. 4: Menopauza přijde po padesátce


Pravdou je, že menopauza se po padesátém roce života vyskytuje nejčastěji. Statistiky však ukazují, že přibližně jedna ze sto žen prochází obdobím menopauzy ve věku 40 let, někdy i dříve. Průměrný věk žen v menopauze je v současnosti 52, ale s průměrným věkovým rozpětím 45 až 55 let. K tomu je nutné připomenout, že začátek menopauzy může nastat také v důsledku chirurgického zákroku.


Chirurgicky vyvolaná menopauza je též označovaná jako umělá a vyskytuježena se například po hysterektomii nebo po odstranění dělohy. Podle některých odborníků může být časná menopauza způsobena různými vlivy, jako je autoimunitní onemocnění spojené se špatnou výživou nebo chronickým stresem.


Mýtus č. 5: Menopauzu může odhalit pouze lékař


Pokud chcete potvrdit jakoukoli informaci o svém zdravotním stavu, je ideální obrátit se na  lékaře. My ženy však víme své. Když se s námi něco děje, většinou to dokážeme vycítit, jen si jednoduše nejsme úplně jisté. Naštěstí je dnes na trhu už mnoho spolehlivých testů, které pomohou zodpovědět ty nejzásadnější otázky. Nyní už i co se menopauzy týká. Vyzkoušejte například Test na detekci menopauzy.


Balení obsahuje dva proužky pro detekci menopauzy, přičemž se vykonávají dva testy s odstupem jednoho týdne. V případě, že jsou oba pozitivní, menopauza může být aktuální. Výhodou je, že se o této nové situaci dozvíte v soukromí a budete mít dostatek času se s ní vyrovnat ještě před tím, než skutečně navštívíte lékaře.


Mýtus č. 6: Menopauza trvá několik let


Toto tvrzení nelze považovat za úplný mýtus. Spíše bychom měli říci, že je nepřesné. Menopauza může někdy trvat 6 až 13 let. Není proto důvod, aby se žena během tohoto období nějakým způsobem omezovala, případně si vytvářela nezdravé návyky. Je důležité si uvědomit, že v tom člověk není sám, že jde o přirozenou věc, že stejným obdobím si prochází miliony dalších žen. O menopauze málokdo rád otevřeně mluví, a proto je opředena děsivými mýty a strašáky.


Mýtus č. 7: Ženy se mohou během menopauzy vyléčit samy tím, že se rozhodnou pro substituční léčbu estrogenem


Mýtus jako hrom! Za prvé, přechod je přirozený proces a ne choroba, takže používání výrazu "lék" je zbytečné.  Za druhé, různé ženy potřebují různé hormony a některé rozhodně nepotřebují estrogen!  Právě naopak, ve skutečnosti potřebují testosteron. Existují i případy, kdy hormonální substituční terapie jednoduše nemá žádný vliv na průběh klimaktéria.


Mýtus č. 8: Během menopauzy ženy ztrácejí velké množství mozkové tkáně a některé dokonce i své vzpomínky


ženaNaštěstí toto vůbec není pravda. Mužský a ženský mozek se začne zmenšovat už okolo třicítky, přičemž míra zmenšení mozku neodpovídá přesně úbytku kognitivních funkcí. To znamená, že pokud je váš mozek menší o 10 procent, nebudete nevyhnutelně trpět deseti procentním poklesem inteligence. Zajímavostí v této souvislosti je, že podle výzkumníků se mužský mozek zmenšuje rychleji než ženský!


Mýtus č. 9: Menopauza je začátek konce


Toto je největší mýtus! Menopauza přichází v čase, kdy do života ženy vstupuje více změn. Děti se stěhují z domova, naopak je potřeba se postarat o rodiče. Častokrát žena i manžel odcházejí do důchodu.  I navzdory těmto silným vlivům může zralé období ženy přinést mnoho krásných podnětů, které ji mohou obohatit po celé další roky a přinést zcela nové, dosud nepoznané zážitky a pocity. Zkrátka i babí léto může být krásné a barevné. K tomu mohou pomoci dobré informace, připravenost, a tím i možnost přistupovat k novému období pozitivně.


Zdroj: Pepino

Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
U mě se klimakterium začalo projevovat po 45, ale už s ním úspěšně asi půl roku bojuji pomocí elli. Cítím se mnohem líp a jsem překvapená jak přírodní produkt dokáže pomoci a co udělá i s psychikou ženy Smajlík Dokonce si připadám i krásnější Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Mamka teď přišla z lékárny taky s Elli meno osteo FORTE. Je to inovace staré Ellinky. A říkala, že je ještě lepší než ta předchozí Smajlík Tahle jí zabrala na nespavost.
Obrázek uživatelky
profil
Určitě bych začala řešit menopauzu nejdříve pomocí přírody, například s Elli meno osteo. Který potlačuje příznaky jako nepsavost, pocity horka v noci, návaly přes den, náladovost i nechutenství a také je vhodný pro ženy, kterým byla zjištěna osteoporoza v menopauze. Ten Elison je také na řídnutí kostí?
Obrázek uživatelky
profil
Proti menopauze jsem bojovala s tobolkami Elison. Jsou přírodní a jsem ráda, že jsem na ně narazila! Dlouho jsem se stresovala, jestli to vše půjde nějak potlačit, nebo zastavit a konečně našla!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Bankovky