Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 18.12. 2018
Dnes má svátek Miloslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Diabetes a horké letní dny

3. 07. 2011 | Nemoci
Obecně je pro každého nemocného člověka horké prostředí nepříjemné a může celkově zhoršovat jeho zdravotní stav. Pacienti s diabetem, kteří navíc ještě trpí oběhovým onemocněním, postižením dolních končetin vč. diabetických defektů, se mohou cítit mnohem unavenější než kdykoliv jindy.

Chronické defekty na nohách se mohou zhoršovat, zvyšuje se výskyt plísní na kůži. Při onemocnění diabetem dochází k poškození hlavně tepenného systému, zhoršuje se průtok okysličené krve cévami, vázne prokrvení končetin a ty více bolí, mohou otékat. Diabetici mají změněnou imunitu, trpí často na kvasinkové záněty. I drobná poranění se pak dlouhodobě nehojí.

Zásady chování diabetiků v horkých dnech

Zásady chování se v horkých dnech pro všechny nemocné lidi v podstatě neliší. Všichni nemocní lidé, hlavně ti, kteří trpí oběhovým onemocněním, by se měli více zdržovat v teplotně stabilním až chladnějším prostředí, vyvarovat se prudkých přechodů z horka do chladu a opačně. Hlavní zásadou i pro diabetiky je dodržování pitného režimu. Pitný režim u diabetika je limitován příjmem slazených a sycených nápojů.
Diabetes a horké letní dnyDiabetici a ovoce

V letních měsících je větší dostupnost ovoce, a to nejen tuzemského. Ovoce obsahuje poměrně hodně cukru, proto i přes snadnou dostupnost je nutné dodržovat denní dávky dle dietního režimu. „Diabetici jsou chronicky nemocní lidé, kteří mohou svůj zdravotní stav výrazně ovlivnit chováním,“ říká odborná poradkyně Irena Kouřilová a dodává: „Chronické komplikace diabetu mohou probíhat poměrně skrytě dlouhé měsíce až roky.“ Jedná se nejen o postižení ledvin nebo srdce, diabetici by také měli pečovat o dolní končetiny, používat speciální obuv atd., a to celý rok, v letních měsících pak ještě o něco intenzivněji.

Péče o kůži v létě

V létě se dolní končetiny více potí, proto by si je diabetici měli častěji koupat, nejméně však 2x denně. Nošení bavlněných ponožek a speciální obuvi by mělo být samozřejmostí. Pocení se může objevovat ve všech kožních záhybech. Pot způsobí zapaření s následnou opruzeninou, která se objeví např. pod krkem, pod prsy, v tříslech a jiných kožních záhybech. Osídlení kůže kvasinkovou infekcí může způsobovat záněty. Proto je velmi důležité udržovat kůži čistou a suchou. Velmi vhodná je i častější výměna ponožek, klidně i několikrát za den.

Objeví-li se komplikace

Samostatnou kapitolou rizika u diabetiků jsou změny na dolních končetinách, kterým se odborně říká syndrom diabetické nosy. Znamená to, že nosy vykazují poškození v důsledku dlouholetého diabetu. Na nohách pak vidíme různé deformity jako vbočené palce, kladívkové prsty, zborcená klenba nožní apod. Nejvyšším stupněm poškození je diabetický defekt. Péče o otevřenou ránu patří u diabetika vždy do rukou odborníků. Pacienti by měli svého lékaře upozornit na vzniklý defekt kůže. Nikdy nesmíte tento defekt tajit. Základní ošetřování spočívá v hygienické péči o nosy. Časté koupání, osušování i mezi prsty, promazávání a samozřejmě odstraňování různých mastí a past nejen z okolí defektu. To je základ! V létě jsou rizika vzniku jakýchkoliv poranění na nohách častější. Další metody léčby samotného defektu jsou na rozhodnutí ošetřujícího lékaře nebo lékaře v ambulanci diabetologa či ambulance hojení ran. Prostředí v ráně by mělo být vždy vlhké a teplotně stabilní. Rány musí být zakryté terapeutickým obvazem, který by se měl měnit dle potřeby. Při převazu musí být defekt i okolí řádně očištěno.

V letních měsících je nutné:

•    Dodržovat léčebný režim – podávání léků,
•    Dodržování životosprávy – dietní režim, pitný režim
•    Péče o kůži – časté sprchování, důkladné vysušování míst vlhké zapářky, promazávání tělovým mlékem nebo krémem
•    Používání bavlněného prádla vč.ponožek
•    Používání správné obuvi – čištění obuvi, odvětrávání
•    Dodržování pokynů a rad lékaře

Zdroj: Cnna.cz

Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
potřeba se nad tím pozastavovat...Článek je to hezký a poučný...Moje maminka má cukrovku už 50let a všechno, co se tady píše musí dodržovat..je jí 83let a nemá pocity žízně, ale snaží se popíjet vodu, diabetický a urologický čaj...Má taky speciální obuv, i když už vychází málo...ale setkání se spolužačkami si nenechá ujít žádný rok...už je jich málo...při cukrovce je totiž nejdůležitější duševní pohoda, život v klidu a bez stresu....
Obrázek uživatelky
profil
Bez překlepů si už tištěné texty ani neumíme představit. Ze souvislostí je jasné, o co jde. Člověk napřed nevěří svým očím, pak si to přečte pořádně a nakonec mu ta chybka
přijde roztomilá.
Obrázek uživatelky
profil
taky mi nebyl jasný syndrom diabetické nosy Smajlík,ale to je nic proti překlepům v popisech u seriálu Tisíc a jedna noc,tam se občas netrefí ani do jmen hlavních hrdinů.
Obrázek uživatelky
profil
Cukrovku mám déle než 15 let, ale o NOS jsem se až doposud, na rozdíl od nohou, neobávala.

Cituji z článku:
změny na dolních končetinách, kterým se odborně říká syndrom diabetické nosy. Znamená to, že nosy vykazují poškození v důsledku dlouholetého diabetu
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík až na ta uteklá písmenka celkem zajímavý článek....
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles