Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 18.07. 2018
Dnes má svátek Drahomíra
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Dopřávejte svým rukám pravidelnou regeneraci. Hrozí jim osteoartróza!

11. 10. 2017 | Nemoci
Žijeme v uspěchané a hektické době. To se odráží i na našem zdravotním stavu. Neumíme pravidelně relaxovat a odpočívat. Neustále se stresujeme. Nevnímáme, když nám tělo říká „zpomal“.  Pokud pravidelně nedochází k uvolnění stresu, začíná se v těle hromadit. K tomu si většinou vybírá tu nejvíce zatěžovanou část. Často jsou to ruce. Těm potom hrozí nepříjemné zdravotní komplikace v podobě osteoartrózy kloubů rukou.

Naše ruce namáháme během dne mnohem více, než si myslíme. Psaní několika SMS za hodinu, neustálé surfování na smartphonu, ťukání do klávesnice po celý pracovní den, manuální práce na zahradě nebo nošení těžkých věc. To vše přispívá k  faktu, že naše ruce patří mezi jednu z nejohroženějších částí těla a hrozí jim tak riziko osteoartrózy kloubů.

V nebezpečí jsou především ženy, u nichž postihuje artróza drobné klouby rukou 4x častěji než kolena a 18x častěji nežkyčelní klouby. Ještě náchylnější jsou ty, které celý život ruce velmi zatěžovaly. Artróza v prstech rukou je velmi bolestivé onemocnění, které nepříjemně komplikuje každodenní život. Jeho projevy ale můžeme zmírnit a bolesti ulevit. 

péče o ruceVlivem změn v hormonálním systému se osteoartróza objevuje nejčastěji před menopauzou. Psychika bývá vlivem toho rozkolísaná a ženy jsou vystavovány silnějšímu stresu než v běžných situacích. Proto je pak třeba hledat ventil pro uvolnění (koníčky, meditace, duchovní a fyzická cvičení atd., masáže). 

Ruce a vnitřní orgány 


Naše ruce jsou jako zrcadlo, na kterých můžeme diagnostikovat celkový zdravotní stav. Často je opomíjíme, ale přitom právě na nich se vyjevuje stav našich vnitřních orgánů a pohybového aparátu.  Každý kloub na našich rukách má své optimální využití a vyžaduje regeneraci, která probíhá v klidu, především v noci při spánku. Při přetrvávajících pocitech ztuhlosti se třeba tento přirozený proces podpořit odpovídající výživou. 

Vhodné je neustálé procvičování prstů a jejich prohřívání. V zimě nezapomínejte nosit teplé rukavice. Ke zmírnění bolestí jsou doporučovány obklady z teplého lněného oleje. Příprava obkladu je jednoduchá - olej zahřejte na pánvi a namočte do něj vatu. Tu přiložte na postižené místo a překryjte větším kusem igelitu. Igelit lehce obvažte obinadlem a přiložte elektrickou vyhřívací podložku - kvůli udržení teploty obkladu. Nechte působit co nejdéle. Dobrý je rovněž obklad z vařeného lněného semínka. Uvařte jej v dostatečném množství vody na kaši a ještě za tepla ponořte ruce. Opět nechte působit co nejdéle. 

Výživa při osteoartróze kloubů


Co se úpravy jídelníčku týče, je vhodné snížit příjem masa a masných výrobků, zvýšit přísun vlákniny (celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce, luštěniny, lněné semínko) a nenasycených mastných kyselin - rostlinné oleje, omega mastné kyseliny. Dobrou službu vám prokáže např. lněné semínko, které stačí povařit třeba s rýží, pohankou či jáhly. Vhodnou výživou jsou také doplňky stravy s obsahem kolagenním peptidů.

Autor: MUDr. Pavel Drbal,
fyzikální a rehabilitační lékařství
Zdroj: Geladrink Forte

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !