Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 07.07. 2020
Dnes má svátek Bohuslava
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Dovolená nemusí končit jen příjemnými vzpomínkami

31. 07. 2014 | Nemoci
Léto je v plném proudu a s ním i čas dovolených. Doba, kdy si dovolíme slevit z každodenních starostí a někdy i tak trochu z upjatosti svých mravů. Dopřejeme si romantickou dovolenou, kde potkáme krásného muže, či ženu. Nechceme znát jejich minulost a stejně tak čekáme, že oni se nebudou ptát po té naší. Ale možná bychom se o to přece jen trochu zajímat měli, aby se z romantické a pohodové dovolené nestala za několik týdnů noční můra.

Léto, dovolená, pohoda na pláži, nebo prostě jen příjemné a klidné místo, mohou být lákadlem pro spoustu mužů a žen k letním dobrodružstvím. Není žádným tajemstvím, že jsou státy, kam se jezdí i za tzv. sexuální turistikou. Mnoho lidí podceňuje možnost nákazy nejrůznějšími pohlavními chorobami, které si přivezou jako nepříjemnou vzpomínku na letní dobrodružství.  Podíváme-li se na statistiky UZIS, tak pohlavních onemocnění, nejen že neubývá, ale například počet onemocnění HIV se od roku 2001 zvýšil téměř trojnásobně. Řeklo by se, že s otevřením hranic a přílivu nových sexuálních praktik budou lidé i více opatrní a zodpovědní. Bohužel tomu tak není, a tak dovolená nemusí vždy končit jen příjemnými vzpomínkami.

Dovolená nemusí končit jen příjemnými vzpomínkamiNejsou to pouze syfilis, kapavka, nebo dokonce HIV, které si můžeme přivézt z dovolené. Současná doba sebou nese i pohlavní nemoci, které se povinně nehlásí, ale mohou náš život velmi znepříjemnit. Možná i to je příčina, proč se za posledních 10 let dostalo onemocnění genitálními bradavicemi na špici mezi pohlavními chorobami. Bohužel, kondylomata, jinak také genitální bradavice, jednoznačně vedou v četnosti nakažených pacientů. Rozhodně se jedná o onemocnění, kterému je třeba věnovat pozornost a edukovat pacienty, neboť čím více budou lidé informovaní o vzniku, přenosu a prevenci pohlavních chorob, tím snadněji si všimnou případných důležitých maličkostí a příznaků v případě nákazy.

Genitální bradavice vznikají nákazou lidskými papilloma viry tzv. HPV viry typu 6 a 11, a týkají se především sexuálně aktivních jedinců a to jak heterosexuálů, tak homosexuálů, avšak nebezpečí hrozí i dětem, kde se nákaza může přenést např. při porodu, nebo u starší populace, kde vir může přetrvávat v těle i několik let.  Genitální bradavice se přenášejí téměř výlučně pohlavním stykem, kde se nejedná pouze o vaginální pohlavní styk, ale k přenosu může dojít i při tzv. pettingu, nebo análním, či orálním sexu. Inkubační doba se pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců, ale může být i několik let a nejsou výjimečné případy, kdy infekce v různých stádiích přetrvává v organizmu po celý život.

Než se tedy rozhodneme pro nějaké to letní dovolenkové dobrodružství, měli bychom se zamyslet nad možnými riziky. Především by každý, kdo se pro něco podobného rozhodne, měl používat kondom, který výrazně snižuje riziko nákazy a přenosu pohlavních onemocnění a samozřejmě dodržovat zásady bezpečného sexu. Spoléhat, že mě se nic nemůže stát, je poněkud nezodpovědné vůči našemu zdraví.

Současná medicína nabízí široké spektrum nejrůznějších léčebných postupů. Mnoho pacientů nakažených některou pohlavní chorobou má tak velkou šanci na vyléčení, nebo alespoň kvalitní život. Léčba pohlavních onemocnění se posunula velmi dopředu. Například v oblasti léčby genitálních bradavic se pacientům nově otevírá možnost využít doma aplikovanou léčbu pomocí sinecatechinů, které jsou přírodním přípravkem s poměrně vysokou účinností. Ale je třeba mít na paměti, že sexuální promiskuita má mnohem větší rizika jakými mohou být kapavka, sifylis nebo dokonce Aids.

Autorky: MUDr. Petra Sejbalová
a Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc.

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
naštěstí mám již dlouhodobě snad věrného stálého partnera a nemám potřebu pokoušet osud
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles