Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.09. 2018
Dnes má svátek Zlata
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole

10. 10. 2014 | Televizní tipy
Hned po nástupu komunistů k moci se v podzemí nedobrovolně ocitali umělci, kteří původně s režimem vůbec bojovat nechtěli. Nový dokumentární cyklus o lidech, kteří měli odvahu být svobodní i v době nesvobody je tu s dílem Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole.

Padesátá léta minulého století, ostatně jako celé éra komunistického režimu, nezávislé kultuře nepřála. Kdo měl jiný pohled na svět, čelil nejrůznějším příkořím. Lidé byli vyhazováni z vysokých škol, divadla i galerie zůstávaly pro umělce z neoficiální scény pečlivě uzavřeny. Mnozí z nich se přitom proti režimu nijak vymezovat nechtěli. "Nám bylo úplně jedno, co dělá, Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické školenebo co si myslí Gottwald a jemu podobní. My jsme si prostě chtěli hrát, dělat si umění tak, jak ho cítíme my," vzpomíná výtvarník Bedřich "Šmidra" Dlouhý. Ten se jako mnoho jeho kolegů ocitl na seznamu nežádoucích umělců.

V tomto období vznikají první neoficiální nezávislá sdružení, v nichž se setkávají nejrůznější umělci. Jedním z takových sdružení byla Křížovnická škola. „Co to vlastně byla Křížovnická škola čistého humoru bez vtipu, se mi doma nikdy nepodařilo vysvětlit," tvrdí například kanadský novinář, překladatel a později člen skupiny The Plastic People of the Universe Paul Wilson, který byl v sedmdesátých letech vyhoštěn a musel se vrátit do Kanady. Členy tohoto sdružení se postupně stali nejrůznější umělci a společně podnikali neoficiální výstavy a happeningy.

Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole můžete sledovat 10. 10. 2014 od 20,20 hodin na ČT art!


Zdroj, foto: Česká televize

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole:

Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole
Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole
Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole
Fenomén Underground - Šmidrové v Křížovnické škole
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !