Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Finanční krize a nakupování

16. 05. 2011 | Finance
Do roku 2008 rostla obchodní centra, hypermarkety a supermarkety jako z vody, a to v důsledku vysokému zájmu o nakupování i přehnanému očekávání stavebních, developerských i obchodních firem. Tento trend se v roce 2009 pozastavil.

Některé supermarkety se úplně uzavřely. Důvodem byla již vysoká konkurence, kdy toto vysvětlím na příkladu běžného okresního města - např. Pelhřimova. V centru města byl dlouhou dobu otevřený supermarket. V důsledku neustále se zvyšující oblibě týdenních nákupů auty se postavilo několik parkovišť na konci města, kde lidé mohou nakoupit jednak v několika supermarketech, jednak v hypermarketu.

Už tak velká konkurence těchto obchodů koncentrovaných na jednom místě odlákala nejen zákazníky z centra, ale jak se postupně stavěly markety na konci města, rozmělnil se počet zákazníků každého z nich. Do budoucna se dá počítat s tím, že lidé bez aut budou využívat nově vzniklé řetězce menších prodejen. A možná i ti, kteří si prostě spočítají, že náklady na benzín a provoz auta se jim již nevyplatí a začnou si nakupovat dennodenně.

Finanční krize v posledních letech měla dopad především v médiích, která společně s hromadným propouštěním způsobila klesající spotřebu a zároveň daleko větší využívání slev. Zákazníci začali v daleko větší míře nakupovat i značkové výrobky pouze v době akčních slev či ve speciálních akcích jako 1+1 či nakup 3, zaplať 2. S tímto již výrobci počítají a ve svých konečných cenách to mají zakalkulované, proto ve své podstatě jsou běžné ceny čím dál vyšší, aby mohly být poskytnuty slevy.

Setkáme se s tím u většiny značek pracích prostředků, kdy nejvýhodnější ceny často dosáhneme tehdy, koupíme-li nejen co největší balení, ale musí být zároveň v akci. Tedy se může stát, že největší balení jakéhokoli výrobku zároveň nemusí být nejlevnější v přepočtu na množství. Pokud se totiž akce vztahuje pouze na malé balení, může nákup několika menších balení výrobku být levnější, než jedno velké balení. Dám příklad na jogurtu.

Pokud 0,5 litru stojí 20 Kč bez akce a v akci 0,125 l stojí 3,90, vychází menší balení nejen o více než 4 Kč levněji, ale ještě je můžete spotřebovat postupně dle potřeby. Velké balení by se muselo spotřebovat víceméně ihned. Proto je dobré nejen nakupovat výhodná velká balení, ale sledovat i akce. Na druhou stranu je dobré rozmyslet, zda zboží v akci 1+1 opravdu v daném množství potřebuji.

Nejlépe je řídit se zdravým rozumem, nenakupovat emocionálně, i když o opaku nás přesvědčují dennodenně nejen v reklamách, ale přímo i v prodejnách. A nakonec bych upozornil, že ani zboží označené jako akce nemusí být cenově vůbec zajímavé, mnohdy jde pouze o jeden z mnoha marketingových triků.

Autor:pppeettrr
Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Zlaťáky