Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.04. 2024
Dnes má svátek Rostislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Finanční tíseň, dluhy a exekuce

25. 08. 2010 | Finance

Zadlužit se je velmi snadné. Ale někdy se dostaneme do situace, kdy se nám zdá, že řešení už neexistuje. Miroslav Huml z právní poradny Sdružení Obrany Spotřebitelů o.s., SOS odpovídá na otázky Marie Vrábelové, jaké máme možnosti.

 

Lidé se často ocitnou ve finanční tísni až do té míry, že dojde na exekuci. Myslíte si, že má člověk ještě v této situaci šanci cokoli udělat?

Ve chvíli, kdy dojde na exekuci, nacházíme se již na konci řízení a rozsudek je zpravidla vykonatelný. Ovšem i proti exekuci lze podat opravný prostředek. Připouští jej exekuční řád, lze proti ní podat odvolání. Pro odvolání je stanovena 15 denní lhůta, je ale třeba podat jej řádně odůvodněné. Bude-li podáno pouze blankytní odvolání, jak je to možné například u jiných řízení, soud ho nebude brát v potaz a zamítne jej. Existuje jen pár opodstatněných důvodů, například neexistující pohledávka, popřípadě neodpovídající výše pohledávky. Z jiných důvodů bych ani nedoporučoval odvolání podávat, protože bude jistě soudem zamítnuto a zbytečně se zvýší náklady řízení.“

Když už k exekuci dojde a já nemám možnost se s exekutorem domluvit, co dál?

Pokud je nařízena exekuce na plat, exekutor má právo strhávat pouze jednu třetinu z platu, popřípadě dvě třetiny u tzv. přednostních pohledávek – výživné na děti či nedoplatky na daních vůči finančnímu úřadu. Zbytek platu je ponechán dlužníkovi k jeho potřebě. Existuje k tomu dokonce vládní ustanovení, podle kterého musí zůstat minimálně 4.100 korun na osobu. Lze tedy doporučit, aby se člověk, proti kterému je vedena exekuce, snažil najít co nejlépe placené místo. Pouze tímto způsobem totiž mohou být splátky na exekutora tak vysoké, že dluh bude možno reálně splatit a vrátit se do normálního života. Pokud se takovéto zaměstnání nepodaří nalézt, je lepší platit sníženou částku a v práci zůstat za každou cenu.“

Pokud nedostávám žádný plat, nepracuji, nemám ani majetek – dá se exekuce zrušit?

„Velmi jednoduše řešeno. Paragraf, který se zabývá zastavením exekuce, bere jako jednu z možností variantu, kdy majetek dlužníka je natolik nízký, že by nepokryl náklady na exekuci. V tomto případě je exekuce zastavena a běží desetiletá promlčecí lhůta k dobytí pohledávky. Znamená to, že věřitel má v následujících 10 letech nárok kdykoli o exekuci požádat, například pokud dlužník začne znovu pracovat, pořídí si nový automobil atd.“

Jak exekuce postupuje, mám-li ve vlastnictví byt?

V prvním kroku exekutor uvědomí katastrální úřad a ten provede záznam o probíhající exekuci do listu vlastnictví. Kdykoli si pak vlastník vyžádá výpis z katastrálního úřadu, je na něm uvedeno, je-li vůči bytu exekuce vedena. Takový byt je v podstatě neprodejný, nedá se na něj vystavit hypotéka, nedá se převést na jinou osobu. Dlužník dostane přiměřenou lhůtu na splacení pohledávky. Pokud v tomto období není dluh splacen, má exekutor právo byt prodat. Po prodeji si exekutor nechá svoji odměnu za práci, požadovaný obnos vrátí věřiteli a zbytek peněz se dá k dispozici dlužníkovi.“

Výhodný obchod to asi není ...

„Jednoznačně ne. Exekuce nemovitostí probíhají tak, že se stanoví odhadní cena nemovitosti a u soudu se potom vyhlašují její dvě třetiny. Dokonce je nutno dodat, že odhadní cena nemovitosti stanovená soudem je vždy o dost nižší než je skutečná cena na trhu. Byt za 2,5 milionu může být prodán například za 1,5 milionu.“

Musí mě exekutor upozornit, že byt prodává?

Upozornění přijít musí. Setkáváme se ale s případy, kdy exekutor uvalí na byt exekuci a lidé se o ní dozví, až když si na katastrálním úřadě vyžádají výpis z katastru nemovitostí.

 

Zdroj: SOS

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
smutné udalosti
Obrázek uživatelky
profil
to je klinec do rakvy pre zosypanie vztahu
Obrázek uživatelky
profil
se snad nemusíme bát, vždycky jsme si našetřili a potom koupili, nikdy žádné půjčky, žádné dluhy, prostě když na něco nemám, tak si to nekoupím, nechápu lidi, co si berou půjčky na dovolenou, na Vánoce ..taky nejsme ale podnikatelé, co si půjčit musí, když mají třeba hospodu, obchod... to je pak horší ....
Obrázek uživatelky
profil
radšej sa s exekutorom ani nestretnut
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles