Čas malinČas malin Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 18.09. 2018
Dnes má svátek Kryštof
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Finsko - má cesta na sever

13. 01. 2015 | Evropa

(Mé kamarádce Hanně A.)

S Hannou jsme se poprvé potkaly jako studentky na jazykovém kurzu v Berlíně kdysi na konci 70. let. Sedávaly jsme vedle sebe ve vyučování, bydlely jsme spolu na kolejích. Rozuměly jsme si hned, i když jsme pocházely z tak vzdálených  zemí  jako bylo Československo a Finsko.

Tehdy  před rokem 1989 to bylo do Finska (nejen zeměpisně) hodně daleko! Byly jsme mladé a bezstarostné a krásně jsme si to léto užívaly. S Hannou jsme se od sebe prakticky nehnuly, hlavy pořád u sebe, jak jsme si stále něco povídaly a povídaly. Staly jsme nerozlučnou dvojicí a při loučení na konci kurzu jsme se těšily, jak se co nejdříve vzájemně navštívíme.

Přijet ze Západu k nám nebylo za „totáče“ tak složité jako naopak. Proto k nám Hanna bez problémů přijela hned příští léto. Zato mně se nikdy za těch deset let do revoluce nepodařilo získat tzv. devizový příděl a tím ani výjezdní doložku, které byly tehdy nutné pro vycestování na Západ. Zkoušela jsem to několikrát po sobě, ale bohužel nikdy mě nepustili… Psaly jsme si pak s Hannou ještě několik let. Pak jsme se sobě na pár roků ztratily a dohromady nás zase svedl před třemi nebo čtyřmi lety Facebook... a znovu jsme si začaly zuřivě dopisovat.  Taky jsme měly co dohánět!

má cesta do FinskaVloni na jaře mě pak Hanna pozvala na návštěvu k sobě do Finska. Setkaly jsme se po 35 letech.

Byl to velice příjemný týden - s Hannou a jejím sympatickým mužem. Vzpomínaly jsme na Berlín i na její pobyt u nás. Hanna si ještě po tolika letech vzpomněla na spoustu českých slov, které se u nás tehdy naučila, hlavně  na „zmrzlina“ a „Kohútek“ – už si ani nevzpomínám proč, ale takto jí tehdy při návštěvě u nás říkal můj tatínek.

Po přivítání na helsinském letišti jsme odjeli s Hannou a jejím mužem na jejich venkovské „sídlo“, do malého dřevěného domku, v oblasti Tammela.  Tammela leží asi sto kilometrů severně od Helsinek, tam začíná krajina pokrytá tisíci jezer. Silnice do Tammely vedla borovicovými lesy a za celých sto kilometrů jsme neprojížděli žádnou obcí, alespoň ne tak, jak to známe u nás. Vesnice a města kolem silnice jistě jsou, ale leží ukryté za pásem stromů.  Finové bydlí na polosamotách, takže domy zde netvoří ulice typické pro naše obce. Jedete-li tedy po finských silnicích, většinou jen tušíte, že nedaleko za stromy stojí nějaké domy a leží nějaká obec.

První tři dny mého pobytu ve Finsku jsme tedy trávili na finském venkově. Jinak žije Hanna se svým manželem v městě Porvoo a starý dřevěný domek po prarodičích využívají jen jako víkendové bydlení. Domky v Tammele jsou od sebe vzdálené až půl kilometru, ke každému domu patří 10 až 20hektarový pozemek – dvorek, zahrada, louka, často i kus lesa. Údržba domu a celého pozemku není nic jednoduchého: záhony se zeleninou, bylinkami nebo květinami, pravidelné sečení trávy, příprava dřeva na zimu… U každého domu stojí sauna. Ta „naše“ byla stejně stará jako dům, který byl postaven v roce 1912. Nacházela se v dřevěné přístavbě na dvorku. Voda se ohřívala v hlavní místnosti v kamenném kotli, kolem se sedělo na typických dřevěných lavicích. Naběračkou se pak lila voda na horké kameny, čímž se vytvářelo  požadované množství páry a regulovala se i teplota v sauně. Před domečkem byly připraveny kádě se studenou vodou k následnému ochlazení. Finové se saunují každý den, je to součást nejen jejich každodenní hygieny, ale saunování s přáteli je i společenskou záležitostí.

Jeden den jsme navštívili „centrum přírody“ NP Tammela. Z rozhledny jsme pak měli nádherný výhled  na okolní jezera a rozsáhlé lesy. V jednom z těchto jezer jsme se dokonce koupali – voda byla křišťálově čistá a v nezvykle horkém loňském finském létě příjemně osvěžující.

Nelke56 - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Finsko - má cesta na sever:

Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
Finsko - má cesta na sever
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Krásná vzpomínkaSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
hezký článek i fotky Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Krásné přátelství.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles