Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 20.03. 2018
Dnes má svátek Světlana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Fobie - neopodstatněný a neovladatelný děs

22. 01. 2011 | Zajímavosti

Fobie (od slova „phobos“ tedy „strach“) označuje neopodstatněný a neovladatelný děs, který dokáže člověka naprosto paralyzovat a v extrémních případech ho může i ohrozit na životě.

 

Z čeho všeho může člověk fobii mít? Dvěma slovy – z čehokoliv. Relativně častá je klaustrofobie - strach z uzavřených prostor, arachnofóbie – strach z pavouků, akrofóbie – strach z výšek, aviofóbie – strach z lítání letadlem, ... existuje však také fobie z červené barvy, z mostů, z panenek, ze slova „ne“, z nepravdivého udání sebe sama, z květin, z vody, z chození, z nahoty, z klaunů... Na první pohled se to zdravému člověku může zdát až úsměvné, ale uvědomme si, že se jedná o velice reálný pocit hrůzy, který dokáže člověka zcela ochromit!

 

Jak fobie vzniká? Přesný mechanismus původu fobie neznáme, ale víme, že někteří lidé k ní mají blíže než jiní. Psychická odolnost se částečně dědí, přispět k rozvoji nebo potlačení fobie však můžeme i sami. Například jsou-li vám nepříjemné myši, ošklivíte si je a máte tendenci se kolem sebe rozhlížet, kde by se mohly ukrývat, dostáváte se tím do „začarovaného kruhu“. Podporujete svůj vlastní strach a živíte ho tím, že mu věnujete stále větší a větší pozornost.

 

Lze fobii léčit? Ano, lze, ale jedná se o léčbu dlouhodobou a navíc poměrně „drsnou“, neboť se ve výsledku budete muset svému strachu postavit tváří v tvář. Máte strach ze tmy? Pak vás v průběhu léčby budou tmě (v různých stupních a po různou dobu) vystavovat. Nicméně budete neustále pod dohledem lékařů, kteří se postarají o to, aby vám žádné nebezpečí nehrozilo. Pokud máte ve svém okolí osobu, která skutečně nějakou fobií trpí, rozhodně se nepokoušejte léčit ji sami! Přenechte to odporníkům! Chybný postup léčby může situaci ještě více zhoršit či dokonce vyvolat řadu vedlejších komplikací.

Lidé trpící fobií jí musí podřídit velkou část svých životů, což je pochopitelně značně omezuje. Například fobie z otevřených prostor uzamyká člověka v bytě a brání mu vyjít ven, i kdyby už neměl co jíst, nebo začalo v bytě hořet!

 

Jak se zachovat, když zjistíte, že fobií trpíte vy nebo někdo z vašich blízkých? Především si jasně řekněme, že to neznamená, že je daná osoba blázen! Do psychických problémů se může dostat kdokoli a kdykoli, není se tedy za co stydět. Druhým krokem je odhodlání problém řešit a vyhledat pomoc. A třetím a nejnáročnějším – udržet si odhodlání a nad fobií zvítězit!

 

agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Poslední dobou mám fobii z politiky!!!SmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík A zkusila jsi nějakého toho "odporníka"? Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Já mám strach z výšek, z hadů a pavouků a podobné havěti, s touhle fobií jsem se naučila žít, ovšem mám ještě
fobii ze složenek - složenkofobii a z blbců - že by se dala léčit?Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles