Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 25.02. 2018
Dnes má svátek Liliana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Grafomotorika a správný úchop psacích pomůcek

2. 09. 2015 | Výchova
Naučit se psát. Nejdříve písmenka, pak hlásky, slova, věty. Úkol mnohem náročnější, než klikat myší nebo vyťukávat písmena na klávesnici. Přestože to pro prvňáky častokrát není snadné, zvládnout klasické psaní rukou má ve správném vývoji dítěte nezastupitelný význam.

A to i ve věku počítačů. Psaní rozvíjí grafomotoriku a nejen to – jak uvádějí odborné prameny, při psaní se aktivuje až 500 svalů, jejich součinnost oživuje centrum mozku, čímž dochází k lepší fixaci paměti a také větší soustředěnosti.

Grafomotorika vychází z motoriky celého těla, postupně se soustřeďuje k pohybům paže, ruky a nakonec prstů. Říká se, že před nástupem do školy by dítě mělo mít vyvozen a fixován správný úchop psacího náčiní, mělo by jej dostatečně trénovat od raného věku na pastelkách a tužkách. Jenže, co je vlastně správný úchop? Jde o způsob, jakým držíme v ruce psací nástroje. Záleží na něm efektivita našeho psaní. Při správném úchopu by měla tužka nebo pero ležet na posledním článku prostředníčku a shora si ji přidržet bříšky palce a ukazováčku. Ukazováček by neměl být prohnutý a celá ruka by měla být uvolněná. Tím pádem píšeme plynule, bez bolestí nebo křečí, bez únavy ruky.

Grafomotorika a správný úchop psacích pomůcekOvšem správný úchop pera či tužky je jen jedním z předpokladů správného psaní. Důležité jsou také vhodné pomůcky – nejlépe ergonomické psací potřeby, které svým tvarem povzbuzují děti k řádnému držení pera nebo tužky. Jsou to například trojhranné tužky a pera s ergonomickým tvarem a protiskluzovou úchytnou plochou. Děti je třeba motivovat, aby je kreslení a psaní bavilo. Jednou z možností může být tvar a barevnost tužek nebo per. Pomohou i jednoduchá uvolňovací cvičení, jako například kroužení zápěstím, které u malých dětí mohou být doprovázeny třeba říkankami.

Špatný úchop způsobuje při psaní bolesti a křeče v zápěstí, což následně zpomaluje tempo psaní a snižuje koncentraci. Nesprávné psací návyky v konečném důsledku způsobují celkový nezájem dítěte o psaní nebo malování.


Zdroj, foto: Stabilo

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !