Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Jeřabiny - nejoblíbenější receptyJeřabiny - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 13.11. 2019
Dnes má svátek Tibor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Historie ochrany před početím

7. 05. 2008 | Antikoncepce

Prevence kukaček

Již od pradávna bylo pro muže lepší si ženu v období plodných dnů pohlídat, jinak by jej mohl nějaký zdatnější a geneticky kvalitnější (svalnatější, pohlednější a bohatší) samec předběhnout v rozsévání semene. O následném vychovávání kukaček sice mnoho mužů nemá ani nejmenší tušení, ale jejich okolí je to vesměs jasné. Zkouška otcovství sice ukáže tvrdou pravdu, ale z psychologického hlediska není třeba vyhledávat zbytečná ponížení. Mimochodem, v ČR se aktuálně předpokládá, že cca 10 % dětí nepřísluší ke svým otcům.

Čtěte také:
Mužský pohled na antikoncepci

Historie ochrany před početímHistorie ochrany před početím

Možností bylo v dávnověku mnoho – aplikace krokodýlího trusu do vagíny, amulety, zaříkávání, kondomy z ovčích střev... tyto možnosti byly sice slibné, leč ne vždy příjemné a účinné. Jako částečně efektivní se ukázalo vypočítávání plodných, respektive neplodných dnů ženy. S mírou poznání o lidském těle narůstala i míra poznání o antikoncepčním chování. Paradoxně trend plánovaného rodičovství je v našem odborném písemnictví publikován již dlouhá léta. Ještě ve 30. letech 20. století se téma antikoncepce nazývalo „sebeochrana“ a spadalo do oblasti „pohlavní zdravovědy“. Bohumil Hrabal ve svých dílech často uvádí inspiraci „spiskem páně Batisty o pohlavní zdravovědě“. Odkaz na tuto prvorepublikovou příručku je reálný, odborná publikace doktora Batisty s názvem: „Sebeochrana a pohlavní zdravověda“ vyšla v Praze v roce 1930.

Ve 30. letech 20. století byly publikovány antikoncepční možnosti českým gynekologem, Antonínem Ostrčilem, jednalo se o tyto:
- chirurgická sterilizace ženy
- dočasná sterilizace zářením
- lokální vaginální prostředky
- poševní hubky a tampony
- coitus interruptus - přerušovaná soulož
- coitus reservatus - soulož, kdy muž oddaluje ejakulaci
- kondom, poševní pesar

Paleta antikoncepčních metod
Doba naštěstí pokročila, aktuálně máme k dispozici velké množství antikoncepčních metod. Je ale nutno poznamenat, že žádná z těchto metod není 100%. Účinnost jednotlivých možností se určuje tzv. Pearl indexem, který říká, ke kolika nežádoucím otěhotněním došlo
u sta žen používajících daný typ antikoncepce po dobu jednoho roku. Čím je tedy Pearl index nižší, tím je metoda spolehlivější. Jestli tedy ze sta žen při používání antikoncepce během jednoho roku otěhotní jen jedna je Pearl index 1,0. Naopak třeba PI 0,2 znamená, že z 1000 sledovaných žen jen dvě ženy otěhotněly během jednoho roku nebo, že z 500 sledovaných žen jich 10 otěhotnělo během deseti let.


Autor: MUDr. Marek Pluta
gynekolog
Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN v Motole

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
dočasná sterilizace zářením???? Smajlík* *29**
Obrázek uživatelky
profil
zsujimave novSmajlíkinky
Obrázek uživatelky
profil
My jsme za mlada říkali, že nejúčinější antikoncepce je aspirine mezi kolena a nepustit ho.
Obrázek uživatelky
profil
slyšela jsem už o různých nechutnostech, ale trus jako antikoncepce? To už bych radši několikrát otěhotněla, než tohle.
Slyšely jste už o tom, že třeba proti oparům se může nechat vyrobit mast z poševního sekretu ženy? Také zajímavá vychytávka, br.. Ale pořád je to lepší než krokodýlí trus. Ale že to ženský dřív vážně měly hrozný..
Obrázek uživatelky
profil
no ten trus je hnus.. jenom ten smrad a presla by me chut natoz si to patlat dovnitrSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles