Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 24.01. 2019
Dnes má svátek Milena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Hlídejte si, na jaká čísla voláte

18. 03. 2014 | Finance
Mnoho operátorů nabízí stejnou cenu volání do všech sítí. Existují však telefonní čísla, kterých se to netýká. Je tedy stále potřeba si hlídat, kam voláte. Nepříjemné překvapení vás může například čekat při využívání tak zvaných audiotextových služeb, tedy volání na čísla, která začínají devítkou a nulou. Dobrá zpráva je, že z jejich formátu jednoduše zjistíte, kolik vás minuta bude stát.

Za volání na čísla s devítkou a nulou na začátku neplatíte jen operátorovi, ale především tomu, kdo tato čísla provozuje. Často se jedná o soutěže, erotické linky nebo třeba společnosti, jejichž služby využíváte právě formou telefonátu. Bohužel se občas setkáváme i s případy, kdy firmy zneužívají nevědomosti lidí a nabádají je volat na tyto linky, které jim samozřejmě přináší zisk.

Hlídejte si, na jaká čísla voláteJako příklad přinášíme příběh Milana (43) z Prahy. Již delší dobu si nemůže najít práci a odepisuje na každý inzerát, na který narazí. V metru si před nedávnou dobou všiml nabídky práce na pozici obchodního zástupce. Zavolal tedy na uvedené číslo a následoval téměř hodinový telefonát, během kterého si ho operátoři na druhé straně linky mezi sebou přepojovali.

Poté mu sdělili, aby si za pět dnů zavolal ještě jednou kvůli pracovnímu pohovoru přes telefon. Učinil tak a následoval další dlouhý telefonát. Na jeho konci mu sdělili, že bohužel výběrovým řízením neprošel. „Bylo to pro mne běžné ucházení se o práci. Je sice pravda, že pohovor přes telefon jsem před tím nikdy nezažil, ale ani mne nenapadlo, že by za tím mohlo být něco nekalého. O to horší bylo překvapení, které přišlo s vyúčtováním za telefon. Za toto marné hledání práce jsem musel zaplatit několik tisíc,“ uzavírá svůj příběh Milan.

Na tato telefonní čísla je potřeba dívat se pozorně. Dvě číslice po třímístné předvolbě totiž uvádějí, kolik stojí minuta hovoru. Například v případě čísla 906 23 45 67 je cena za minutu volání 23 korun.

Audiotextové služby je možné blokovat


Další obranou před vysokým účtem za telefon je blokování těchto linek u svého operátora. Díky tomu se vám již nemůže stát, že z nepozornosti zavoláte na zpoplatněné telefonní číslo. Prémiová čísla je nutné hlídat především u dětí či starších lidí, kteří jsou více důvěřiví a neuvědomí si, že cena některých hovorů může být vyšší než ta, na kterou jsou běžně zvyklí.

Bílá, modrá a zelená čísla – kolik stojí?


Odlišná, často vyšší cena za volání není jen u „devítkových“ čísel. Týká se to také tak zvaných bílých či modrých linek (například čísla začínající 848, 844, …) či speciálních linek začínajících číslem 1. V tomto případě jde hlavně o volání na informační či zákaznické linky, linky se sdílenými náklady a podobně. Oproti tomu jsou tak zvané zelené linky, začínající číslem 800, zcela zdarma. Náklady totiž hradí provozovatel linky.


Co byste měli znát:


Jak poznám cenu volání?
90X AB CD ZZ – AB určuje cenu za minutu volání včetně DPH, např. u čísla 906 12 34 56 je cena za minutu volání 12 Kč.

Lze vyhledat provozovatele služby?

Ano, provozovatele služby značí poslední čtyřčíslí, v případě 90X AB CD XX označují písmena CD XX kód provozovatele přidělený Českým telekomunikačním úřadem. Na jeho stránkách si poté můžete vyhledat konkrétní firmu.

Zdroj: LAMA mobile

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Hodně z tohoto člámku jsem nevěděla.Děkuji už budu opatrnější.SmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Velká chyba je, že každý operátor naše čísla nabízí dalším firmám a proti tomu nelze nic dělat, protože vytvořili seznam čísel. Největší chyba!!!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles