Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.10. 2018
Dnes má svátek Nina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Horečka u dětí a miminek

7. 04. 2012 | Dětské nemoci
Horečka u dětí - Pro miminka přibližně do 36 měsíců je horečka velmi nebezpečná, vysoká teplota může vést až k febrilním křečím a je dobré horečku nad 38 stupňů ihned snižovat. U starších dětí se snižuje až po hranici 38,5 stupně.

Příčinou horečky u miminek bývá zpravidla virové onenocnění nebo bakteriální infekce, očkování, porucha obranyschopnosti organismu, porucha látkové výměny, otrava léky nebo chemickými látkami, úpal, úžeh, přehřátí kojenců nevhodným oblečením a pobytem v přehřátých místnostech, onemocnění nervového systému jako jsou například úrazy, krvácení, infekce mozku a jiné.
 

Sama horečka u dětí není nemoc, ale reakce organismu na nějakou nemoc nebo infekci. Dalo by se říci, že zdravý organismus má schopnost reagovat na jakoukoliv nemoc horečkou. Horečka omezí růst a množení virů a bakterií. Pokud je horečka vyšší jak 39,5°C, pak ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a také hyne. Horečka u dětí také aktivuje imunitní systém, přičemž bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější, a proto mají větší schopnost se vypořádat s nemocí. 

U miminka jsou výkyvy teploty běžné, tělesná teplota se mění častěji a to třeba i podle teploty v místnosti. Plus a mínus půl stupně není nic neobvyklého. I u dětí do 3 let věku se krátkodobé zvýšení teploty vyskytuje často a k lékaři je nutné jít až v případě, že se horečky u dětí opakují nebo přetrvávají. Ovšem návštěva lékaře je nutná, pokud se jedná o přetrvávající teplotu u dětí do 3 měsíců, protože se může jednat o skrytou infekci.

Pokud dítě má horečku, potřebuje hlavně teplo, klid a ihned jej dáme do postele. Ve fázi vzestupu teploty a chladných nohou a rukou, třesavce a zimnici ihned oblékneme dítě do pyžama, přidáme vlněný teplý svetr a ponožky, přikryjeme ho přikrývkou a uložíme. Místnost byste měli lehce zatemnit a hlavně udržovat klid, samozřejmostí je vypnutí rádia a televize. Není dobré ihned podávat léky proti horečce a na základě naměřené vysoké teploty dávat studené zábaly.

Až při teplotě nad 39°C můžete použít vlažné zábaly lýtek, které jsou šetrnější než studené zábaly na celé tělo. Zhruba po 20 minutách by se měl zábal vyměnit, dítě by mělo být nadále teple oblečené.  Pokud má dítě mramorovou kůži a silně studené končetiny, zábal nedělejte. Vždy u horečky podávejte dostatečné množství vlažných tekutin, kojenému dítěti dávejte napít mateřského mléka, nekojenému dítěti bylinkové nebo ovocné čaje, starším dětem minerálky a čaje. 

Pokud horečka u dětí trvá už delší dobu, měli byste navštívit lékaře. Po celou dobu horečky byste měli sledovat projevy jako je pláč dítěte, reakce na podněty, barvu kůže, sociální kontakt a stav hydratace. Pokud se dítě chová zcela normálně, není podrážděné a směje se, kůže má normální barvu a neobjevily se žádné nezvyklé příznaky, znamená to, že se dítě vyrovnává se situací a horečka u dětí sama odejde. Při sebemenším podezření ihned volejte lékaře. Při horečce dětí v prvním roce života volejte pro jistotu lékaře vždy.

Markéta
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Po očkování měla malá vsokou teplotu, tak jsme jí na popud naší lékárnice koupila Nurofen čípky a bylo po horečce
Obrázek uživatelky
profil
My na horečku dáváme vždycky Nurofen sirup,ještě se nám nestalo,že by nezabral...naštěstí...kombinujeme sirup a čípky podle situace...
Obrázek uživatelky
profil
nám na horečku nejlíp zabírá sirup od nurofenu. zachránil nás už mockrát a nikam bez něj nevyrážím. když měli děti horečku a zvraceli, tak jsem dávala i čípky a taky zabírají skvěle a rychle
Obrázek uživatelky
profil
My jsme se synem zažili teploty a dávala jsem teda Nurofen sirup - ten snáší dobře, i mu chutná ... a dávala jsem při teplotě nad 38´ a víc. naštěstí jsme nemuseli dělat zábaly, brzy se mu ulevilo ...
Když se nám prořezávaly zoubky, tak teplotka byla lehce zvýšená, ale viděla jsem, že to bolí a nemůže spát, tak jsem taky dala nurofen - a zbytek noci byl klid.
Vyvětrám, uložím do postýlky a většinou je po spánku lépe ...
Obrázek uživatelky
profil
s horečkou jsme se zatím nesetkali mockrát...nejhorší to bylo asi po očkování, naštěstí mi doktorka říkala, že mám mít doma nurofen - já koupila sirup, je vhodnej i pro nejmenší a fakt zabírá skvěle. dávkovala jsem po šesti hodinách a do rána byl klid
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles