Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.09. 2018
Dnes má svátek Matouš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Hormonální změny v životě ženy a co mohou způsobit

3. 02. 2015 | Péče o tělo
Každá žena prodělá během svého života tři zásadní hormonální změny, které ovlivňují celé tělo a mohou způsobit i zdravotní komplikace. Mezi ty málo známé patří například chronická žilní choroba, tedy změny žilní stěny, které způsobují vznik křečových žil, bércových vředů či hemoroidů. Za zásadní hormonální změny lze označit období puberty, těhotenství a přechod.

Puberta - rozjíždí se hormonální kolotoč

V pubertě se nejprve začnou objevovat sekundární pohlavní znaky, zejména prsy a přichází menstruace. Hormony mají za úkol nejprve zajistit krásné tvary ženského těla a následně jej připravit na těhotenství.  Nejprve je menstruace nepravidelná a v cyklech se neuvolňují vajíčka, později se zpravidelňují a začnou být takzvaně ovulační, tedy je při nich možno otěhotnět.
Hormonální náraz má vliv i na ostatní systémy. Dívky se tak začnou dostávat do vyššího rizika nadměrného srážení krve a mohou se objevovat například i první známky žilních problémů.

Hormonální změny v životě ženy a co mohou způsobitTěhotenství - všechno je jinak

Asi největší změny zažívá organismus v těhotenství. Dochází k nárůstu vnitřních rodidel i dozrání prsní tkáně. Když žena otěhotní, dostává se organismus pod tak vysoké hladiny hormonů, jaké nedosahujeme při žádné léčbě (antikoncepce, hormonální substituce). Tyto hormony jsou potřebné k udržení těhotenství, k jeho správnému průběhu a k přípravě prsů na kojení.

V tomto období se také nejčastěji projevují nežádoucí vlivy vysokých hladin hormonů. Aby žena při porodu nevykrvácela, radikálně se zvýší srážlivost krve. To však může vést k trombózám. Vysoké hladiny estrogenu vedou také k rozvolnění žilních stěn, což může způsobit vznik či zhoršení stavu křečových žil v dolních končetinách a v pánevní oblasti a také vznik hemoroidů.

S postupujícím těhotenstvím se pak přidává i tlak rostoucí dělohy, který zpomaluje návrat krve z dolní poloviny těla a vede tak k dalšímu zhoršení varixů dolních končetin, rodidel a hemoroidů. Dalším rizikem je pak nadváha a pro hemoroidální onemocnění také tlak dělohy na malou pánev a samozřejmě samotné tlačení při porodu.

Čím starší žena při těhotenství je, tím větší má sklon k nadměrnému srážení krve. Jako prevence trombóz pak podávají injekce s protisrážlivými látkami. Při rozvoji křečových žil a hemoroidů se pak předepisují ověřená a bezpečná venofarmaka.

Přechod - snížení hormonů

Klimakterium je poslední fyziologickou změnou, kterou žena prodělá. Jedná se o postupné snižování funkce vaječníků a dochází k ní kolem padesátého roku.

Úbytek pohlavních hormonů postihuje všechny ženy a má za následek poruchy menstruačního cyklu. Toto období trvá zhruba šest měsíců až dva roky. U žen může způsobovat nedostatek estrogenů návaly horka, noční pocení, nervozitu, podrážděnost, plačtivost, pocity ublíženosti a nevyrovnanosti.  
Hlavním důvodem rozvoje křečových žil a jejich rychlejšímu přecházení v horší stadia v pozdějším věku je celkové stárnutí tkání a snížení elasticity žilního systému. Každá žena by tedy veškeré změny měla konzultovat se svým lékařem.   

Jak je to s umělými hormony?

Během života je mnoho žen pod vlivem terapeutických hormonů. Nejčastěji se jedná o hormonální antikoncepci a hormonální léčbu. Ohledně antikoncepce a křečových žil panuje řada mýtů.

Hormonální změny v životě ženy a co mohou způsobit„Neexistuje jasný průkaz, že by hormonální antikoncepce zvyšovala riziko křečových žil. Hladiny hormonů při užívání hormonální antikoncepce v organismu mohou být dokonce nižší než za stavu bez antikoncepce.  Nicméně část žen popisuje zejména při zahájení užívání hormonální antikoncepce zhoršení varixů či objevení dalších příznaků chronické žilní choroby,“ vysvětluje MUDr. Fait. Mezi tyto příznaky patří především pocity těžkých či oteklých nohou, křeče, bolesti a otoky dolních končetin.  Výskyt těchto komplikací je závislý na hormonálním složení přípravků, zejména pak na dávce hormonů.

Někteří odborníci považují za nevhodné užívání hormonální antikoncepce u žen, které již varixy trpí. Varixy jsou totiž projevem chronické žilní choroby, která způsobuje oslabení žilní stěny. Podobné varikosity jako na povrchových žilách, které jsou vidět, by se mohly vyskytovat i na žilách v hlubokém žilním systému. Zpomalení toku krve v těchto varixech pak může zvýšit riziko nadměrného srážení krve a uzávěru žil – trombózy. A protože hormonální antikoncepce je s touto nemocí významně spojena, bylo by nerozumné rizika zvyšovat. To, co platí pro hormonální antikoncepci, platí samozřejmě i pro hormonální substituční léčbu.

Kdo je nejvíce ohrožen?

K rozvoji chronického žilního onemocnění může tedy dojít během celého života ženy. Velmi ohrožené jsou především ty, které mají k tomu onemocnění dědičné předpoklady. Toto onemocnění začíná nenápadně: otoky nohou, křečemi či rozšířenými žilkami. Lidé mají tendenci toto onemocnění zanedbávat. Jelikož má ale zánět žil tendenci se rychle zhoršovat, je vhodné poradu u lékaře neodkládat.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Užitečné informace. Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Klimakterium-touto fází právě procházím,mám hormonální léčbu,která mi pomáhá s návaly,musím říct super,měla jsem z těch hormonu strach,ale jsem zcela v pohoděSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles