Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 18.06. 2018
Dnes má svátek Milan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Hurvínek slaví 85. narozeniny a má pro vás dárek!

28. 05. 2011 | Novinky
Je to neuvěřitelné, ale Hurvínek slaví už 85. narozeniny! Supraphon k této příležitosti vydává 7CD+DVD komplet o jeho výletech do české historie, na nichž se seznámí s řadou významných osobností našich dějin. Nahrávky vznikaly postupně v letech 1997 - 2005 a na společném CD boxu vyjdou 27. května 2011.

Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti budou jistě vítaným dárkem pro všechny, kteří mají rádi osobitý humor Divadla Spejbla a Hurvínka. Scénáristé Helena Štáchová a Pavel Cmíral respektují v jednotlivých titulech cyklu dobové reálie i historické údaje, a tak si malí posluchači zpestří zábavnou formou často nezáživné pasáže z učebnic dějepisu. K přitažlivosti kompletu přispěla kromě protagonistů a dalších členů Divadla S+H řada vynikajících herců. DVD, které vychází ze scénáře prvního CD Hurvínek mezi Přemyslovci, je navíc ukázkou skvělého umění loutkovodičů tohoto divadla. Hurvínek slaví 85. narozeninyV dalších nahrávkách se Hurvínek seznamuje například s Karlem IV., s husitským králem Jiřím z Poděbrad, s císařem Rudolfem II., s Marií Terezií, Mozartem i literární postavou Babičky Boženy Němcové.

Z historie loutky Hurvínka:

Marioneta taťuldy Spejbla se nejprve objevovala ve dvojici s Kašpárkem, ale Skupa cítil, že se postavy k sobě příliš nehodí. Řezbář Gustav Nosek jako překvapení pro Skupu vytvořil zmenšenou a vylepšenou kopii Spejbla. Skupa loutku s radostí přijal a začal ji obsazovat do rolí spolu se Spejblem. Poprvé se Hurvínek objevil na scéně 2. května 1926 ve hře Rudolfa Nešvery Počestný dům. Původně nebylo záměrem, aby byl Hurvínek Spejblův syn, to vyplynulo postupně z jejich vzájemného vztahu. Zpočátku byl označován jako „Spejblík“, ale už v průběhu roku 1926 dostal své jméno Hurvínek. Hurvínkovi za těch 85 let propůjčili charakteristický hlas postupně Josef Skupa, poté Miloš Kirschner a od jeho smrti jej mluví Martin Klásek.

Zdroj: Supraphon

Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !