Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher !!!
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 21.11. 2017
Dnes má svátek Albert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Indie - úžasná země plná kontrastů

14. 10. 2010 | Asie

Co se vám vybaví, když slyšíte slovo Indie? Kari? Řeka Ganga? Himálaje? Ano, i to všechno je Indie, ale ještě mnohem více. Pojďme se s tímto zajímavým státem seznámit blíže.

Přírodní podmínky

Indie leží na poloostrově Přední Indie a její břehy omývají ze západu vody Arabského moře a z východu vlny Bengálského zálivu. Sever pak chrání nejvyšší pohoří světa - Himálaje. Díky tomu, že Indie leží velmi blízko rovníku, a také kvůli specifickému rozložení pevniny a oceánu, patří tato země mezi typické monzunové oblasti. Co je to vlastně monzun? Je to střídání dlouhého období sucha s kratší obdobím velmi intenzivních dešťů. V zimě fouká suchý vítr z pevniny směrem na moře a po několik měsíců vůbec (nebo téměř vůbec) neprší. V létě naopak vane vlhký vítr od moře směrem na pevninu, kde naráží na hradbu Himálají a přináší tak Indii vydatné srážky vedoucí ke každoročním záplavám.
Velké výkyvy v množství srážek v průběhu roku, tropické klima i pestrost reliéfu sahající od hladiny moře až do nadmořské výšky několika tisíc metrů daly za vznik mnoha rozdílným a často přímo jedinečným ekosystémům. Rozsáhlé národní parky chrání nejzajímavější z nich, které jsou současně domovem mnoha chráněných živočichů i rostlin - například tygra bengálského, kobry indické či slona indického.

Obyvatelstvo

Podle údajů z roku 2009 žije v Indii přibližně 1 560 000 000 obyvatel a toto číslo se neustále zvyšuje. Velkým problémem tamních lidí je chudoba a nedostatek nezávadné pitné vody. Indové patří - stejně jako my Češi - k rase europoidní, a dokonce jejich jazyk - hindština - patří do stejné jazykové rodiny jako čeština (a většina ostatních evropských jazyků). Indové vyznávají náboženství zvané Hinduismus, pro které je typické velké množství různých bohů - už jste možná slyšeli o Brahmovi, Višnu, Šivovi, nebo Kálí. Indové věří, že mohou prožít velké množství životů. Pokud v životě hřeší a nechovají se tak, jak by měli, mohou se příště narodit například jako myš. Naopak, budou-li svůj život žít bez hříchů, dosáhnou nirvány - tedy stavu věčné blaženosti.

Zajímavosti - co si v Indii rozhodně nenechat ujít?

Jídlo - typické ostré chutě kari, kurkumy a badyánu se mísí s množstvím zeleniny a rýže, maso je pro většinu tamních lidí spíše vzácností, rozhodně zde v restauraci nenarazíte na hovězí, protože kráva je pro hinduisty posvátným zvířetem. Věhlas si získal také indický čaj - zejména černý, který tvoří jeden z nejvýznamnějších vývozních artiklů Indie.
Koupel v řece Ganze - každoročně se na březích řeky Gangy schází statisíce lidí nejen z celé Indie, ale doslova z celého světa, aby zde ponořením se do posvátných vod smyli své hříchy. Nutno podotknout, že Ganga patří mezi nejznečištěnější toky světa, protože pro miliony lidí slouží jako koupelna, prádelna, toaleta a dokonce pohřebiště uhynulých zvířat.
Památky - o ty v Indii rozhodně není nouze! Byly zde nalezeny zbytky jedné z nejstarších civilizací světa, která na území dnešní Indie existovala již 2 500 let před naším letopočtem! Dnes patří mezi nejnavštěvovanější památky Tádž Mahal, chrám, který nechal postavit bohatý vládce ostatkům své milované zesnulé manželky.
Bollywood - centrum indického filmového průmyslu sídlící v Bombaji, které chrlí desítky filmů ročně. Jedná se většinou o snímky natáčené v hindštině a určené především pro domácí publikum.

Na závěr

Indie je jedinečnou zemí, která má své neopakovatelné charisma. Uchvátí nejen každého návštěvníka, ale i nás, kteří po ní cestujeme jen na řádcích časopisů, knih a internetu. Dnes už není tak nedosažitelná, jako tomu bylo v minulých staletích, kdy cesta za indickým dobrodružstvím trvala měsíce. Proto neváhejte a vydejte se na cestu - ať skutečnou, nebo "jen" virtuální - do nitra své fantazie.

 

Agrant – čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Tak do takové země,bych ani nechtěla.
Obrázek uživatelky
profil
Je tomu sice už skoro deset let, co jsem byla v Indii, ale ten odpor stále přežívá. Strávila jsem tam tři týdny. Cestovali jsme z jihu na sever nejnižší vlakovou třídou, stravovali se na ulici a spali v nejnuznějších hotelech. V té době jsme jako studenti moc peněz neměli. Kulturní šok z této země jsem za celou dobu pobytu nepřekonala, střevní problémy, kdy jsem stále mapovala veřejné záchody, popřípadě nejbližší keře, byly vyčerpávající. Cesta autobusem - přestávky nejsou povinné každé čtyři hodiny jako u nás, ale prostě až se dojede na místo, kde mají řidičovi příbuzní/ známí svůj obchod nebo restauraci.
Bohužel ani teď nevidím na návštěvě Indie nic pozitivního - pro mě to stále zůstává cikánská země plná odpadků, bordelu, bez hygienických návyků a přelidněná, kde na chudobu a žebráky narážíte na každém rohu a jste považováni za boháče, kterého je nutné napálit a okrást, když chce něco koupit.
Indové smrdí po kari. Jen se k nějakému přibližte a čichněte si, dáte mi za pravdu Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
tam bych se chtěla někdy podívatSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
krajina rozprávok a chudoby
Obrázek uživatelky
profil
tak tam můžu jet tak akorát prstem po mapě
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles