Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak doma chytře skladovat potraviny, aby déle vydržely čerstvé?

21. 12. 2016 | Domácnost
Většina z nás postupuje obdobně. Když se vrátíme z nákupu, vyložíme tašky a nakoupené potraviny bezmyšlenkovitě umístíme na obvyklé místo, které jsme jim kdysi dávno vyhradili. Přemýšleli jste někdy o tom, zda jsou všechny potraviny uskladněny správně? Správné skladování může životnost potravinářských výrobků několikanásobně prodloužit, naopak špatné uchovávání snižuje nutriční hodnotu a vede k rychlejšímu zkažení.

Dodržování zásad správného uchovávání potravin je důležité, mnoho domácností ho ale stále podceňuje. Ruku na srdce, jak často vyhazujete nahnilou zeleninu, ztvrdlé rohlíky nebo vysýpáte mouku prolezlou moučnými červy? Plýtvání v domácnosti je přitom možné ve většině případů zabránit tak, že budeme potraviny vhodně skladovat. Jednotlivé druhy potravin si samozřejmě žádají specifické podmínky pro uložení.

V zásadě existují čtyři základní skladovací místa: suchá, chladná, chlazená a mrazicí zóna.

Suché místo by mělo mít pokojovou teplotu kolem 18–20 °C a velmi nízkou vlhkost. Typicky jde o kuchyňské skříňky, dobře větranou spíž či police. Chladná zóna bývá typicky sklep o stálé teplotě cca 12 °C a větší vlhkosti. Chlazená zóna bývá nejčastěji lednice, kde by se měla teplota ideálně pohybovat mezi 0 až 5 °C. V mrazicí zóně, tedy v mrazáku, by měla být teplota zhruba –18 °C.

skladování potravinCukr, káva, pečivo a další suché potraviny


Potraviny jako čaj, káva, mouka, cereálie, obilniny, rýže, těstoviny, ořechy, koření, sušenky či pečivo patří do takzvané suché zóny. Pečivo po příchodu domů vyjměte z mikrotenových sáčků, neboť zkracují dobu, po kterou je pečivo čerstvé a chutné. Neprodyšný obal navíc způsobuje plesnivění. Pečivo má svoje místo v chlebníku nebo v čisté utěrce ze lnu či bavlny. Vyvarujte se také skladování aromatických potravin vedle těch, které snadno absorbují okolní pachy. Například čaj není vhodné umisťovat do blízkosti česneku či cibule. Na uložení kávy, čaje, bylinek, sušeného ovoce nebo třeba ořechů se hodí sáčky s uzavíráním na zip.

Máte-li sklep…


Pokud patříte ke šťastným majitelům sklepních prostor, kde se nevyskytují hlodavci a teplota se pohybuje kolem 12 °C s mírnou navlhlostí, využijte je pro uložení brambor, cibule, mrkve, celeru nebo třeba balených vod a limonád. Všechny uložené potraviny skladujte v samostatných bedýnkách, policích či koutech a pečlivě dohlížejte na to, abyste do nich ukládali pouze zdravé kusy. Shnilé plody průběžně odstraňujte, aby se od nich nezkazily další kusy.

Maso, vejce, mléčné výrobky


Podmínky pro chlazenou zónu v domácnosti splňuje lednice. Je vhodná pro ukládání masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, másla, některých druhů ovoce a zeleniny a hotových pokrmů určených k rychlé spotřebě. Pozor, ne všem druhům ovoce a zeleniny svědčí chladnější teploty. Do lednice například nepatří tropické ovoce, jako je ananas, banán, mango, avokádo a citrony. Platí to i pro rajčata nebo cukety, kterým bude lépe na ošatce nebo jen mírně chladném místě.

Pravidla pro zmrazování


Uložit potraviny k „ledu“ je šikovný způsob, jak jim prodloužit životnost a zachovat je pro pozdější použití. Jednotlivé porce ukládejte do mrazáku v samostatných plastových sáčcích nebo krabičkách s datem. Udělejte si v mrazáku systém a podobné potraviny skladujte společně, například masu vyhraďte samostatný šuplík. Mezi potraviny určené ke zmrazování patří například maso, zmrzlina, ovoce či zelenina, houby, ale také zbylé vánoční cukroví nebo některé hotové pokrmy. Platí však univerzální pravidlo, že mraženou potravinu bychom měli do roka spotřebovat, případně vyhodit.

Zdroj: Paketo


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článek : )
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles