Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.04. 2024
Dnes má svátek Marek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy

15. 02. 2016 | Zahrádka
Neusněte na vavřínech. Přestože venku je stále ještě pořádná kosa, vaše zahrada už vyžaduje zvýšenou pozornost. Pokud se o ní začnete s péčí starat, ještě než jaro plně propukne, odvděčí se vám svými plody a krásou po celý rok. Ideálními měsíci pro začátek zahrádkářské práce jsou únor  a březen. Půdu, která několik měsíců bojovala s přízemními mrazíky, je důležité náležitě zkultivovat a provzdušnit. A jaké konkrétní práce vás čekají? Neměli byste se vyhýbat vertikutaci, prořezu stromů, úpravě záhonků a živého plotu a sázení prvních trvalek a zeleniny. Proto neztrácejte čas a s chutí do práce!

Péče o promrzlý trávník

Prvním důležitým krokem je nejen počkat, až sníh plně roztaje, ale také aby byly teploty již trvale nad nulou, a půda tak byla dostatečně suchá. Do té doby na trávník příliš nešlapejte, zbytečně byste ho zatěžovali. Než se pustíte do samotného zušlechťování, povrch si vyčistěte od listí, větviček či suché trávy. Pokud máte přípravné kroky za sebou, je načase začít s vertikutací. Ta slouží k provzdušnění silné vrstvy mechu, plevele a zbytků posekané trávy, která po zimním období vznikla a zabraňuje průniku vzduchu a vody do půdy. Pokud by se trávník neprovzdušnil, hrozilo by mu udušení. Nejsnadnějším způsobem, jak půdu zkultivovat, je pomocí vertikutátoru. Vertikutaci provádíme pravidelně na jaře a na podzim.

prořez stromů na jařeProřez stromů a živého plotu

V únoru nastává období prořezávání stromů, které následně po celý rok ovlivňuje jejich zdraví a kvalitu úrody. Díky prořezu získá strom dostatek světla, pupeny budou moci vykvést dříve a na podzim bude zajištěna bohatá kvalitní sklizeň. S úpravou začněte v době, kdy pominou největší mrazy. Zpravidla to bývá únor a březen – tedy období vegetačního klidu.

Nejdříve prostříhejte odrůdy, které jsou odolnější vůči mrazům. Při samotném prořezu se zbavte především větví, které nadměrně zahušťují korunu a větví, které si navzájem odírají kůru. Samozřejmostí je také odstranění nemocných a poškozených větví, které strom zbytečně zatěžují.
Živý plot je po zimě tedy v období vegetačního klidu vhodné zbavit přerostlých částí. Začnete pomocí mechanických nůžek či ruční zahradní pilky se střihem silných větví. Následně využijte plotostřihu, jehož pomocí upravíte živý plot na požadovanou výšku.

Nepromeškejte výsadbu trvalek a dejte sbohem plevelu

péče o zahradu na jařeAť už máte z mírné zimy radost či nikoliv, bující plevel si ji nemůže vynachválit. Pro zahrádkáře je to však zpráva pozitivní. Dá se ho tak snadněji zbavit ještě dříve, než se pustíte do výsadby nových rostlin. Pokud se chcete při hubení vyvarovat chemických prostředků, je možné plevel odstranit manuálně pomocí šikovných nástrojů. Na výběr máte klasické vyrývače kořínků a motyčky i moderní vytrhávače plevele, díky kterým se při úpravě trávníku nebudete muset ohýbat.

Pokud chcete, aby vám rostliny vykvetly ještě tentýž rok, pusťte se do jejich sázení časně zjara. Pravidlo platí pro rychle rostoucí trvalky, záhonové rostliny vyznačující se dlouhou dobou klíčení, ale i pro výsadbu některých druhů zeleniny. Zazimované trvalky budou s jarem naopak potřebovat přihnojit. Pak už nic nebrání tomu mít krásnou a plodnou zahradu po celý rok!

Zdroj, foto: Gardena


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
chystám se na zahradničení..jen co přestane lít a nebude vše promáčené..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles