Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 18.12. 2018
Dnes má svátek Miloslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak na správné a účinné zavlažování zahrady

15. 04. 2014 | Zahrádka
Stromy, květiny, trávník a mnohdy i my samotní oceníme čerstvé osvěžení v podobě závlahy v parných letních měsících. I pyšná princezna ví, že květiny potřebují vláhu. My na rozdíl od ní ale nemusíme tahat konve plné vody. Jaké máme tedy jiné možnosti?

Jak si usnadnit letní zalévání zahrady?


Při zavlažování se již nemusíme omezovat konvemi a vláčením vody v kbelících z rybníka. K pohodlnějšímu, a mnohdy i zábavnějšímu, zalévání nám mohou stačit čerpadlo, hadice a nástavec na hadici. Dokonalou kontrolu nad proudem vody nám poskytnou takzvané postřikovače. Volte takové, které nabízejí širokou škálu postřikovacích režimů – od jemné mlhy až po silný koncentrovaný proud. Obsluhu ulehčí takzvané hadicové rychlospojky, které umožňují pohodlné připojení postřikovače k výstupnímu konci hadice. Hadice by měla být především dostatečně dlouhá, abyste dosáhli i do nejvzdálenějších částí zahrady. Když se ale zalijí vodou, mohou být nadmíru těžké, proto stojí za úvahu přemýšlet o vozíku na hadice.

Jak na správné a účinné zavlažování zahradyJaké jsou možnosti automatických zavlažovacích systémů?


Automatické zavlažovací systémy představují naprostý komfort, co se zalévání týče. Vyplatí se především pro rozlehlejší zahrady a rodiny, jež tráví dovolené mimo svůj domov. Pořízení stavebnicové soustavy je ale nákladnější a složitější proces. Můžete volit mezi podzemním systémem rozvodu vody – potrubí s vodou je ukryto pod zemí; k němu stačí pouze připojit krátkou hadici na zalévání konkrétních záhonů. Anebo pod zemí ukrytý systém pro přímé postřikování vymezeného úseku zahrady – kdy z otvorů vyjedou trysky, které zavlažují vymezený sektor zahrady.

Jak si zajistit zdroj vody?


V případě, že nemáte v okolí zahrady rybník ani potok a bojíte se, že vody ze studny nebudete mít dostatek pro vlastní užití, nabízí se řešení v podobě dešťové vody. Buďto můžete vodu ze střech a okapů zachytávat do speciálních podzemních/nadzemních nádrží, odkud ji budete za pomoci čerpadla odčerpávat. Takové řešení je vhodné v případě, že chcete zavlažovat celou zahradu i s trávníkem. Pro zalévání záhonů vám postačí takzvané sudy na vodu, což jsou plastové nádoby o objemu mezi 150l a 500l, do nichž se svede okapní voda. Tu snadno kohoutem upustíte do menší nádoby.

Co dělat, když odjíždíme na delší dovolenou?


Pokud v letních měsících výrazně cestujete, vyplatí se vám pořídit si plánovací jednotky, které napojíte na speciální automatické zavlažovací komponenty. Za pomoci jednoduchého počítače (přimontovaného přímo na zdroj vody – např. venkovní kohoutek) určíte v jaké dny a v kolik hodin se má sepnout zavlažování (nemusí se jednat o speciální zavlažovače, stačí mít vodní čerpadlo se spínacími hodinami a hadici s rozstřikovačem). Není na škodu pořídit i čidlo půdní vlhkosti/či dešťový senzor – tato zařízení rozpoznají, zda půda potřebuje vláhu, anebo ne. Nestane se tak, že vaše květiny budou podmáčené a přelité.

Zalévat bychom měli, když je půda do hloubky 10 cm suchá. Dobré je zalévat brzy ráno nebo v podvečer, kdy nejsou rostliny rozpálené od slunka a nezpůsobíme jim tak teplotní šok. Vhodné je zalévat vydatně jednou za 3 dny, než mírně a každý den – voda totiž zůstane na povrchu, nevsákne se a trávník může zahnívat.

Zdroj, foto: OBI

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Užitečné rady.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
dobré rady, jak hospodařit s vodou na zahradě.SmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles