Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 11.12. 2018
Dnes má svátek Dana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak na údržbu kožených bot

26. 10. 2017 | Trendy
Kožené boty vydrží celé věky, jen je třeba dopřát jim pravidelnou a důkladnou údržbu. Máme pro vás pár tipů a triků jak na to.

Nejlepším materiálem pro výrobu turistické obuvi je kvalitní kůže z hovězího dobytka chovaného volně v horských oblastech. Surová kůže má po odchlupení a odstranění tukové vrstvy tloušťku 6 až 8 milimetrů a pro další zpracování se štěpí na vrstvy předepsané tloušťky. Nejkvalitnější je vrchní vrstva, ze které vzniká po vyčinění tzv. lícová useň. Pokud se její povrch upraví broušením pro získání sametově matného vzhledu, nazývá se nubuk.

Z vnitřní vrstvy vzniká tzv. štípenková useň, kterou známe pod názvy semiš, velur apod. V současnosti existují metody, jak tlakovým žehlením semiš zhutnit, a tím i zkvalitnit. Obuvnické usně, které se používají pro výrobu kvalitní turistické obuvi, jsou během procesu činění napouštěny speciálními přípravky zaručujícími vodoodpudivost usně po celou dobu životnosti obuvi. Přesto je nutné obuv pravidelně a správně udržovat, neboť jen tak lze zajistit její plnou funkčnost a dlouhou životnost.

Jak na údržbu kožených botPravidelná údržba je nezbytná

Ošetřování obuvi plní několik funkcí. Jednou z nich je odstranění nečistot a uchování původního vzhledu obuvi po co nejdelší dobu. Druhou je zachování vodoodpudivosti povrchu usně, což je velmi důležité pro prodyšnost bot s goretexovou membránou. Třetí funkcí je zajištění dlouhé životnosti obuvi. Udržení vláčnosti usně je z tohoto hlediska jednou z priorit, neboť ztvrdlá useň může poškodit švy a při ohybu i praskat.

V současnosti se užívají pro obuv s goretexovou membránou výhradně přípravky na bázi fluorokarbonů, které nemohou ulpět na membráně, a proto nesnižují její prodyšnost (na rozdíl od dříve používaných přípravků na bázi silikonových sloučenin).

Na turistickou a horolezeckou obuv se nesmí používat běžné krémy na obuv obsahující tuky. Ty nadměrně změkčují useň, která je pak náchylná k mechanickému poškození a také nedrží tvar. Navíc tuky narušují hydrofobní úpravu. Přípravky na bázi vosků zároveň často výrazně mění původní vzhled obuvi, která je po každé jejich aplikaci tmavší a lesklejší. Z hlediska funkčnosti jsou však vhodné a ve srovnání s čistě fluorokarbonovými přípravky působí delší dobu.

Nečistoty sníží prodyšnost obuvi i efekt impregnace

Nečistoty z obuvi odstraňujeme jemným kartáčem a následně vyždímaným hadříkem namočeným v čisté vodě bez detergentů. Nikdy obuv nadměrně nemáčíme, zbytečně bychom tím prodlužovali sušení. Po očištění a následné impregnaci obuv sušíme při pokojové nebo mírně zvýšené teplotě. Nikdy však boty nesušíme v blízkosti silných tepelných zdrojů (oheň, ústřední topení, kamna, za sklem na přímém slunci). Prudce usušená useň či useň vystavená vysokým teplotám tvrdne a praská.

Tajné tipy na údržbu kožené obuvi:

- Oživení matného vzhledu nubuku lze provést speciálním gumovým kartáčem, na semiš užívejte jemný mosazný kartáč.

- Kožené podšívky turistické obuvi jsou vyráběny z velmi tenké rukavičkářské lícové usně o tloušťce 1,2–1,5 mm. Obuv s koženou podšívkou je optimální pro ty, kteří jsou schopni ji vždy před dalším použitím zcela vysušit. Kožená podšívka se udržuje jednoduše - případné zašpinění odstraníme vlhkým hadříkem bez detergentů a několikrát za rok podšívku zjemníme běžným kosmetickým krémem na ruce.

- Pro těžké podmínky, zejména vícedenní nasazení ve vlhkém a mokrém prostředí, je vhodnější obuv s membránovou podšívkou. Membránová podšívka nevyžaduje žádnou speciální údržbu, je však třeba si uvědomit, že ji nelze efektivně čistit. Jakákoli aplikace většího množství kapaliny zevnitř způsobí zatlačení nečistot do membrány, a tím dojde k jejímu ucpání. Podšívku lze otřít vlhkým vyždímaným hadříkem bez čisticích přípravků. Proto musíme dbát na to, abychom membránu co nejvíce udrželi v čistotě. Jen tak uchováme její prodyšnost.

- Pro správnou funkci musí být membrána co nejblíže u nohy (membrána je součástí podšívky a proti poškození je vždy kryta tenkou pevnou prodyšnou tkaninou), proto je nutné vybrat vhodné ponožky. Použití silně tepelně izolujících ponožek je z fyzikálního hlediska pro funkci membrány nevhodné, a to zejména při nízkých vnějších teplotách. Rovněž nevhodné jsou ponožky s hrubým povrchem, které vyvolávají nadměrné tření mezi ponožkou a krycí vrstvou membrány. Ty nejprve krycí vrstvu membrány „zchlupatí“, později prodřou a následně může dojít i k poškození vlastní membrány.

Zdroj, foto: 4camping

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !