Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.04. 2024
Dnes má svátek Marcela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Jak přežít zimu s astmatem?

14. 01. 2015 | Nemoci

Zimu lépe překonají astmatici, kteří mají svou nemoc „pod kontrolou“


Přesto, že se za obecně nejtěžší období pro astmatiky díky kvetoucím loukám považuje léto, je pro ně zima neméně obtížnou částí roku. Nízké teploty či přechody z tepla do zimy mohou řádně potrápit dýchací cesty osob trpících astmatem. Situaci ztěžuje i skutečnost, že v zimě je zvýšený výskyt infekčních nemocí dýchacího ústrojí, jako je například chřipka ale i běžné nachlazení. Podle odborníků jsou na tom lépe ti pacienti, kteří mají svou nemoc pod kontrolou – dodržují léčbu a pravidelně užívají inhalátor.

Lépe jsou na tom pacienti, kteří mají astma tzv. pod kontrolou


astmatici v ziměBohužel ani v zimním období se astmatici nemohou těšit na bezproblémové fungování. Řada z nich právě v nejchladnějších měsících zažívá nejkrušnější chvíle, protože některé spouštěče astmatu se ozývají právě v této době. Odborníci se shodují, že nejvíce astmatických záchvatů připadá, kromě srpna, právě na leden.

„Hůře jsou na tom v zimě ti pacienti, kteří mají obtíže i po zbytek roku. Spousta z nich mávne rukou, že se jedná jen o občasné problémy. Může se jednat o potíže s dýcháním či o záchvat jednou dvakrát měsíčně. Každý odborník na astma ale ví, že v takovém případě nemoc není pod kontrolou a pouze „čeká“ na chvíli, kdy se projeví rázněji,“ říká MUDr. Václava Bártů, Ph.D., vedoucí lékař plicního oddělení. Tou situací může být právě zima. Vyhnout se problémům mohou pacienti, kteří své astma naopak pod kontrolou mají. To znamená, že pravidelně užívají předepsaná léčiva a potíže mají jen velmi mimořádně.

Proč je zima pro průdušky tak špatná?

Plíce může uvést do stavu nepohody i samotný studený vzduch. Ten ostatně někdy vadí i zdravým lidem. U astmatiků se jeho dopad znásobuje. Zvláště, když je suchý. To pak na sebe astmatický záchvat nemusí nechat dlouho čekat. Potíže ale může způsobit nejen absolutní teplota vzduchu, ale i její prudké změny – například při přechodu z venkovního prostředí do vnitřního, kde je tepleji. K negativnímu působení nízké teploty přispívá i fyzická námaha. Pokud se astmatik půjde proběhnout v zimě, jeho plíce dostanou šok. Klíč k vyhnutí se těmto problémům přitom leží v dodržování nepříliš snadných zásad.

5 jednoduchých zásad pro zdárné překonání zimy

1. Udržujte své astma pod kontrolou pomocí dodržování předepsané léčby a doporučení lékaře.
2. Pokud víte, že vám zimní počasí nedělá dobře, vdechněte preventivně před odchodem z tepla 1x či 2x dávky z inhalátoru.
3. Vždy mějte inhalátor po ruce, kdyby bylo nejhůř.
4. Než vyrazíte ven, zjistěte si, jaké bude počasí, a vhodně se oblečte. Nezapomeňte na čepici, šálu a rukavice. Šálou si dobře zakryjte krk, ústa i nos, vdechovaný vzduch tak bude při dýchání ohřátý.
5. Pokud v zimě cvičíte, nezapomeňte se před jeho započetím pořádně zahřát.
I v tomto případě se můžete pojistit preventivním použitím inhalátoru.

Nebezpečná není jen nízká teplota

Kromě suchého studeného vzduchu a náhlých teplotních změn mohou astmatiky ohrozit i různá infekční onemocnění typická pro zimní období. Jedná se nejen o chřipku, ale i o běžné nachlazení. Po nakažení přechází plíce do "nouzového" režimu a projevy astmatu se zpravidla dodatečně zhorší. Od věci proto není zvážit očkování proti chřipce. Minimálním základem by však mělo být obezřetné chování s důrazem na hygienu – vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, v prostředcích hromadné dopravy mít přes ústa či nos šálu, mýt si ruce několikrát denně a samozřejmě jíst stravu bohatou na vitamíny a další hodnotné látky.
 

Zdroj: MUDr. Václava Konečná Ph.D.
Foto: Medicon


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já sama astmatem trpím a jednoznačně je důležitý celoroční pohyb - plavu, běhám, chodím na běžky apod. Důležité samozřejmě je, nic nepřehánět a vždy u sebe mít inhalátor. V zimě a na jaře, kdy tato období pro mě představují největší hrůzu, užívám Wobenzym a opravdu si nemohu stěžovat. Očkovaná nejsem, ale stravu, pohyb a řádný přísun vitamínů svědomitě dodržujiSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Jistě to není lehké žít s astmatem, ale může se to udržet pod kontrolou. Vím od dcery, která je má.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles